Djali zbulon arsyen, pse vjehrri zviceran vrau dhëndrin shqiptar

Të hënën në Gerlafingen vjehrri Imran S. (54) qëlloi me plumb dhëndrin Alil A. (34) përpara bijës dhe dy mbesave. Në mbrëmjen mes të hënës dhe të martës ai ndërroi jetë në spital. 54 vjeçari është zviceran me origjinë nga Maqedonia dhe hetimet për vrasje nuk janë zbardhur akoma. Momentalisht ai ndodhet në paraburgim. BLICK takoi birin e vrasësit, Z.S.* (21), i cili njeh prapaskenat....

Taksisti gjen çantën me 187 mijë $, do të çuditeni se të kujt ishin paratë

Një taksist gjen një çantë brenda së cilës ishin jo pak, por 187 mijë dollarë. Dikush i kishte harruar në sedijen e pasme. Ai nuk u mendua dy herë, por e dorëzoi çantën në polici. Një gjest i madh që jo të gjithë do ta kishin bërë. Por pjesa më interesante e kësaj historie të ndodhur në Boston të SHBA-ve është diçka tjetër. Policia nisi kërkimet dhe zbuloi se çanta me,...

Telefonata nga Moska si e kishte shpëtuar Erdoganin dhe pushtetin e tij

Të mos ishte thirrja telefonike nga Moska, do të ishte në pikëpyetje se presidenti turk Rexhep Taip Erdogan a do të ishte gjallë, dhe të mos flitet më për pushtet. Sipas të dhënave të disa mediave ruse, puçi ishte planifikuar të fillonte në orën 3 të mëngjesit, por ai nisi 6 orë përpara më 15 korrik. Në atmosferën e rikthimit të marrëdhënieve Turqi – Rusi, pas rrëzimit...

Kush e vërtetoi vrasjen e 500 mijë shqiptarëve nga serbët, si u gjet libri i austriakut?

Sipas Leo Freundlih, hebreu austriak qe botoi librin Golgota Shqiptare, liber qe protestonte kundër zhdukjes masive të shqiptarëve nga serbët në vitet 1912-1913, e njejta ushtri vrau mbi gjysem milion shqiptare. Libri i tij “Akuza që ulërijnë” eshte dëshmia e parë për shfarosjen kolektive të një populli evropian para atij Hebraik. Mbi 250 mijë shqiptarë të masakruar vetëm...

Turp! Gjykata e Hagës shpall të pafajshëm Millosheviçin pas vdekjes

Gjykata ndërkombëtare për krime për ish-Jugosllavin në Hagë ka vendosur që ish presidenti tashmë i vdekur i Serbisë, Slobodan Millosheviç nuk ishte përgjegjës për krimet që u kryen gjatë viteve 1992-95 në luftën e Bosnjës, shkruajnë mediat ndërkombëtare. Në një vendim të papritur, trupi gjykues që dënoi Radovan Karaxhiçin për krime lufte me 40 vite burgim, në mënyrë...

Erdogan flet pas grusht shtetit: Kjo ishte dhuratë nga Allahu, për të pastruar ushtrinë

Kryeministri Rexhep Tajip Erdogan pas mbërritjes së tij në Stamboll ka folur për mediat në lidhje për grusht shtetin në Aeroportin Ataturk. Kryeministri Rexhep Tajip Erdogan pas mbërritjes së tij në Stamboll ka folur për mediat në lidhje për grusht shtetin në Aeroportin Ataturk. “Nuk ishte një lëvizje në Forcat tona të Armatosura. Për fat të keq, ishte një pakicë që nuk...

36 të vdekur nga sulmi terrorist në Stamboll

Rritet bilanci i viktimave nga sulmi në aeroportin e Stambollit. Mëngjesin e sotëm, sipas të dhënave të fundit numri i viktimavka arritur në së paku 36 vetë. EDITORS NOTE: Graphic content / People stand outside the entrance as they leave the airport after two explosions followed by gunfire hit the Turkey’s biggest airport of Ataturk in Istanbul, on June 28, 2016.At least 10 people were...

Obama: Nuk e urojmë Thaçin pa u vërtetuar se u zgjodh pa e shkelur Kushtetutën

Duket se zgjedhja e Hashim Thaçit si President i Kosovës është duke u marrë me rezerva nga shtetet mike. Pasi që nga zgjedhja e tij, ai nuk u urua as nga Bashkimi Evropian e as nga ShBA, ka ardhur një deklaratë e fuqishme që shpjegon më së miri pse po ndodh kjo. Është Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, i cili siç duket, ka vënë në pikëpyetje zgjedhjen si president...

Punë në Gjermani: Në Janar nis aplikimi, ja dokumentet që duhen

Ambasada Gjermane në Tiranë nëpërmjet një njoftimi për shtyp, jep detaje dhe të dhëna lidhur me caktimin e takimit për aplikimet e vizave afatgjata për në Gjermani. Në njoftimin për shtyp të ambasadës gjermane jepen detaje mbi ditët dhe oraret në të cilat mund të lihet takim për aplikim të: Viza për qëndrime afatgjata për Kartën Blu/BE, visa për qëndrime afatgjata për punësim,...

Ushtari britanik që humbi këmbën në Irak mesazh të fuqishëm ndaj atyre që i thonë se duhet urryer myslimanët

Chris Herbert ishte vetëm 19 vjeçar kur vetura e tij ishte goditur nga një bombë në Basra të Irakut, e cila ia kishte mbytur shokun e tij, ia kishte lënduar disa, dhe këtë e kishte lënë që gjatë tërë jetës së tij të jetoj pa këmbën e tij të djathtë, raporton zemra.org. Përmes postimit në Facebook, i cili është shpërndarë me dhjetëra mijëra herë, Herbert e ka përpiluar...