Fundi i botës? Pas dy muajsh, jo në 2012

Fundi i botës është pak më afër. Pas kërcënimeve katastrofike për vitin 2012, data e re për ditën e fundit të botës është 21 maji 2011.

Me dhjetëra pankarta ku shkruhej kjo datë janë hedhur nga manifestues gjatë javës në Times Square.

Manifestuesit kanë shpërndarë fletushka duke tërhequr vëmendjen lidhur me fenomenin në fjalë.
Sipas tyre kjo datë është e saktë pasi garantohet në Bibël.
“Në Bibël – shpjegojnë ata – Zoti thotë se një ditë është sa një mijë vjet.

Pra, në qoftë se një javë është shtatë mijë vjet, ne e dimë se kur Perëndia i tha Noe (emri i një patriku biblik më i rëndësishmi pas Adamit dhe përpara Avrahamit), i cili kishte shtatë ditë për të ikur para shkatërrimit universal, Ai ishte gjithashtu duke i thënë botës se kanë mbetur 7000 vjet për t’i shpëtuar zemërimit të Perëndisë në Ditën e Gjykimit. Shtatë vjet pas vitit 4990 para Krishtit (viti i përmbytjes universale) arrijmë në vitin 2012 pas Krishtit. Por një vit duhet të hiqet sepse kalendari ynë nuk ka llogaritur një vit. Pra, 4990+2011-1=7000.

Por, përse 21 maji? Thjesht: kjo është dita e shtatëmbëdhjetë e muajit të dytë, sipas kalendarit biblik. Dhe përmbytja e madhe ka ndodhur vetëm në ditën e shtatëmbëdhjetë të muajit të dytë.

Megjithatë, jo të gjithë janë të humbur: Lajmi i mirë është se dikush mund të shpëtojë, siç thuhet në një nga shenjat më optimiste: “Ndoshta ti je një nga të zgjedhur e Tij dhe do të shpëtohesh para se të jetë tepër vonë”.

Tags: , , , ,

Publikoni komentin tuaj!

VEREJTJE: Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet, ne te kundert, komenti nuk do te publikohet. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Zemra.Org!
Subscribe to Comments RSS Feed in this post

6 Responses

 1. ALLAHU na ka kriju mi besu ALLAHUT e meju bind vetem Tij e jo qka thojn njerzt e qka mendojn se gjith kjo gjithsi esht vetem e ALLAHUT qysh na ka kriju edhe na merr e lene ALLAHUN rahat e mos e hidheron

 2. Nuk din ´kush sen kur e ka shkru Zoti bahte se shejat po na vin
  se kur nuk edo njeri tjetrin as evladi nuk kujdeset per prindit e vet
  Lexone Kuranin qa thot 10 sheja i kini para kijametit e dije se shumica e
  shejav veq jan ardh

 3. oo kto sene jon n’dor t’zotit po pash bab leni kto pun e mos u perzini n’punt e zotit aj na ka fal aj ko me na marr…termetet e ksi sene jon sene qe mujn me ndodh shum her sa per fundin e botess rren osht po mos i ngoni kto pallavra se me ja nis mi ngu edhe vetvrasje duhett me bo… masi po tuteni kapeni kuranin lexojeni e birni shahadet skeni nevoj mu tut se n’ket bot jemi musafir..ndoshta jam e vogel 15 vjeqare po i di shum sene jata osht e mir po spo dina me jetu senet qe na ka fal zoti jon t’mira po pi keq perdorim n’dit t’sodit qka s’ndodh.. po mbajeni besimin tek ALL-LLAhu Xh.Sh…Tung Tung nga vushtrrinalikja?

 4. se do te na vije fundi te gith e dime kete, sepse çdo gje qe lind vdes, çdo gje qe krijohet te gjith e dime se shkaterohet edhe toka e ka nje date skadence por nuk e din kush se kur do te ndodh.
  Prandaj eshte nje gje qe e din veç ALLAHU e jo na ( bile e percaktojme me data psssss muhabete kot ) ,

 5. selam alejkum vellezer dhe motra Musliman lexova kete artikull dhe keto kommente duhet vetem zotin ta besoni sepse diten e shkatrrimit te tokes sedi as kush pos allahute shenjat e Kijametit egzisojne prej Kohes se Pejgamberit Muhammedit a.s. Por kur dot ndodhe edi vetem allahu xh.h ne nuk na takon te perzihem ne at qa vetem zoti edin ne vetem duhet kryme obligimet qe zoti ket dynja naka dhen dhe ai qe eshte udhzua ne rrugen e allahute mos tet ket frik kurr.Ma boni hallall vellezer dhe motra selam alejkum.

 6. Pas 21 dhjetorit te 2012 do te ket 400 vjet paq ne bote. Mbreteria Qiellore do te mbizoteroj ne Tok, nuk do te ket asnje luft ne bot per 400 vjet. Njerzimi do te zhvillohet akoma edhe me shum per 400 vjetet e ardhshme. Kjo eshte koha per te gjetur nje Planet tjeter mer te jetuar, sepse i gjith uneversi do te shkaterohet pas 400 vjetesh, dhe njerzimit i duhet te gjej nje zgjidhje per tu larguar nga toka.