Poezi Dashurie 2014

1489275_783642031651529_1105402544_nShpirti me Mungon

Shpirt me mungon
akoma dhe sot te kujtoj
shpirti im po vajton
se ska pran
dashurin qe kerkon

larg je kete e di
dhe ndoshta me ke
harruar pergjithnji
por un akoma te mendoj.

Sot ti sje me ketu
dhe qielli seshte me blu.
Dielli eshte zhdukur bashk me ty
dhe une ndjej lotet qe me mlidhen ne sy.

Kaluam bashke me shume se nje vit
duke menduar se nuk do te na ndante me asgje.
Deri sa erdhi e sotmja ku ti sje me.

Shoh detin e kalter

Shoh detin e kalter, Dhe dielin plot shkelqim
I zhytyr ne mendime ,Mbyll syte me trishtim
E ne nje cast te bukur ,Ndjej parfumin tend
Shoh.po ti sje. dhe dhimbja, ze prape vend.

Dhe aty kuptoj ,qe ti je mjaft larg
Dhe lotet ne sy ,gati me behen varg

Nëse mëkat qenka dashuria

Nëse mëkat qenka dashuria
Atëherë jeta nuk paska vlerë,
E ç’më duhet mua dielli
Kur dimër do të kem edhe në verë!

Kurse pasqyrën do ta thej fare
Dhe veç sytë e zemrës do ti lexoj,
Mund të më vrasin, shpirtin t’më kallin.

Cdo sekonde te jetes time

Cdo sekonde te jetes time, mendimi im je ti,
Largesine per ty do ta shkurtoj do ta bej afersi.
Cdo pike shiu qe bie dashurine per ty me kujton,
Do deshiroja qe pikat e shiut zemren tende te mbulojne.

Ne endrrat e mia cdo nate ty te shoh,
Te perqafuar te dy sebashku ne qendrojme,
une I afrohem zemres tende, dhe te them me embelsi,
Se te dua zemra ime gezimi im je ti.

Me kete dua te them,
se ti je gjithcka per mua,
dhe sikur te gjithe boten te me falnin,
une vetem ty do te dua.

E di veshtire eshte ta besosh,
Sepse jeta keto na ka dhuruar,
Por dashurine qe kam per ty,
BESOJE eshte dhurata me e cmuar.

Kur te lexosh kete poezi

Kur te lexosh kete poezi
Dije qe un jam ne vetmi
Qe kur u ndame
Asnjeher nuk u pame
Akoma te dua
Perse vuajtje do ket gjithmone per mua ?
Sa te jem gjall ty do te dua
Se je e vetmja per mua
Ndoshta tabi je me tjeter njeri
Nje tjeter qe te dhuron dashuri
Gjera te ndryshme perjeto
Por dije askush ne bot si un s`te do.

Ti nuk kishe zemer

Ti nuk kishe zemer
edhe pse ishe femer
mendove veqc avanturat
ne mes nesh i shkatrrove urat!

ti nuk e meriton
qe une per ty te shkruaj
e lere te qaj me lot
e me zemer te vua

ti nuk kishe zemer
luftove vetem per emer
per aq dhe pasuri
humbe kete dashuri !

pranoje se ke gabuar
se ne zemer me ke vra
solle deri ne perfundim
dhe rruget tani na jane nda

nese e kupton lotin
qe une ne sy e kam
kupto se shum po vuaj
qe tash me ty me sjam

por une jam pajtuar
me jeten reale
edhe pse kam nje dhimbje
kuptova se ishe fatale

shiko zemren time
ajo po qan e vajton
vuajtjet e saj te medha
ska mjek qe i sheron

ti nuk kishe zemer
ishe e pashpirt
shum isha me ty
e kete se kam dite

do te vdes per ty
dhe loti do te me mbes ne sy
te gjith do ta kuptojne
se zemren ti ma ke thy

mos u pendo per gabimet
nese ka ardh nje vonese
se asgje me nuk ndryshon
tash ka humbur qdo shprese

fatin qe une mendova
tjetrit iu kishte shkruar
dhe une u desht te harroj
se dikur te kam dashuruar

edhe pse me dhimbje ne zemer
e kuptova kete te vertete
vendosa qe pa ty se pa ty
une ta vazhdoj kete jete

me vjen shum keq nga jeta
qe keshtu me mundoi
me vjen shum keq per ty
kur mendoj se dikush te mashtroi

por sillem ka te sillem
me duhet ta pranoj
se ti nuk kishe zemer
dhe askush ste mashtroj

u mundova te te bind
qe te kthehesh perseri
por ti kurr me nuk u ktheve
dhe humbe kete dashuri

mbaje tash te vetmin kujtim
unazen qe une ta dhash
kujto sa te deshti shpirti im
kujtoj dhe fjalet qe ti thash

kjo jete nuk eshte reale
dhe ska fare te verteta
me lot dhe me vuajtje
mua po me shkon jeta

po te kishe zemer
dhe ndenja per dashuri
do ta kuptoje se loti im
po pikon vetem per ty

do te ishe e lumtur ne bote
sdo te shihnim kurr ne lot
do te ishim te bashkuar
dhe dy persona te dashuruar.

Kohe e Shkuar

Portat e zemrës s’më kanë çelës
m’i rrëmbeu Eleni qe në rini
prita gjate e ajo më s’mi ktheu;
ndaj hyri pa trokitur, me dashuri!

Eleni, e bukur, si perri
folen ndertoi,as nje cast s’ndali
kjo vajze me flok sterre të zi…
Eleni e bukur,dy engjej me fali…

Te dua o jete

Gjaku im ka mbaruar,
frymemarrja ime ka ndaluar,
fjalet jane thare
syte veshtrojne te pikelluar,
per here te fundit ty per te takuar,
te pakten eja sot te une
te me varroses ti,
se shpirtin ma vrare
dhe zemra nuk rezistoi
dhimbjen shpirti zemres ja kaloi,
ti me vrave pa faj,
me dashurove pa kufi
me premtove se edhe e vdekur
ne vendin tim sdo vesh tjeter njeri…
Te dua o jete

Zemra - How to Get a Free Car Insurance Quote in 15 Minutes or Less, Maybe you`ve heard something about saving 15% or more on your car insurance. Maybe you`re charmed with an eloquent little Gecko. No matter how you found us, you`re in the right place to get a fast, free, and accurate auto insurance quote online. Just answer some simple questions about: Yourself Other drivers Your car We will then ask you questions about possible auto insurance discounts you may qualify for that would reduce your insurance costs. In 15 minutes or less you`ll have a personalized car insurance quote. If you like what you see, you can purchase immediately and start enjoying Insurances top-notch coverage. Need help choosing the right car insurance? That`s where we come in. Car insurance isn't the simplest thing to understand. Between legal requirements, optional coverage, deductible choices, and different coverage levels, its not always easy to figure out how to choose the best auto insurance policy. Do you need full coverage or liability only? What does this mean? If your car is new, leased or purchased with a loan, you`ll probably need "full coverage." In case of an accident, these coverages will help protect your car and the other driver up to the limits shown on your policy. At a minimum, full coverage includes: The standard liability protection Both collision and comprehensive coverage Unless a third party requires full coverage (standard in many loans and leases), you can choose to carry "liability only," which typically only protects the other driver and their vehicle in case you are found at-fault for an accident. Its a good idea to make sure you could afford to replace your car out-of-pocket when considering this option. Take a look at all of the auto insurance coverage options available from Insurance and how each one protects you. Still deciding on what car insurance you need? We understand that you want the best deal and the most accurate car insurance rates. That`s why Insurance will store your quote for 90 days so you wont have to start over. At Insurance, were confident that you`ll receive excellent service and affordable car insurance prices. Insurance agents are always available to help you find the right protection and give you peace of mind. Take note of your auto insurance quote reference number that will appear on the top right when you save your quote then connect with a real person. Insurances teams of professionally trained agents are available 24 hours a day online (AUTO). Once you purchase your auto insurance policy, you can sign up for instant, round-the-clock access to your policy. Are you ready to save on your auto insurance? Go ahead, get a car insurance quote. You`ve got nothing to lose, and a lot to save!

Kjo faqe është vizituar 3,182 herë!

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Zemra.org