Kosova njëherë për njëherë nuk është e rrezikuar nga sulmet terroriste

Sulmi i përgjakshëm mbi redaksinë e revistës franceze satirike Charlie Hebdo dhe sulmi në tregun hebre në Paris, sipas informacioneve të ekspertëve të shërbimeve sekrete amerikane janë vetëm fillimi i një vale terrorizmi në mbarë Evropën. Sipas gazetës gjermane “Bild am Sonntag” – e cila u referohet ekspertëve të shërbimeve sekrete amerikane – specialistët...

Rexhep Taip Erdogan nuk tha Kosova është Turqi

Përkthyesi për një kohë të gjatë i kryeministrit turk, Bekim Muftarevic ka thënë se deklarata e Rexhep Tayip Erdogan “Kosova është Turqi dhe Turqia është Kosovë” është përkthyer gabimisht. Muftarevic ka shpjeguar se çfarë realisht kanë nënkuptuar fjalët e Erdoganit është se “Ai e ndjenë veten si në shtëpi në Kosovë dhe beson se një qytetar i Kosovës do të ndihej...

Maskohet me ferexhe, shqiptari vjedh dyqanin ‘Rolex’ (Video)

Policia shqiptare arrestoi Ekrem Gashin, 35 vjeçarin nga Kosova, i cili ishte kërkuar nga INTERPOL-i, i akuzuar për grabitjen spektakolare të dyqanit “Rolex” në Bahrein. Shtetasi i Kosovës ishte arrestuar në kufirin shqiptar, pas që policia ka konstatuar se ndaj tij kishte të lëshuar një fletë-arrest ndërkombëtar. 10 shtatori ishte data e grabitja kur Gashi dhe disa të dyshuar të...

Kukës, sulmohet autobusi nga Kosova

Një autobus me pasagjerë nga Kosova, që po kthehej nga Durrësi, është sulmuar nga persona të paidentifikuar. Autobusi me targa 537 KS 712 në afërsi të Morinës, është qëlluar nga përpara në krahun e fatorinos, ku fatmirësisht nuk është lënduar asnjë pasagjer, transmeton BW. Shoferi i autobusit ka dëshmuar në polici se sulmi është kryer me armë zjarri, mirëpo policia e Kukësit...

Kukës, mbajnë peng kosovarin për 6 mijë €, ndërhyn RENEA

KUKES –  Tre persona kanë mbajtur peng për më shumë se 11 orë një shtetas kosovar duke kërkuar 6 mijë euro në këmbim të lirimit të tij. Historia e pengmarrjes së shtetasit Flamur Curri nga Kosova nisi mbrëmjen e djeshme (25 shtator) në një lokal në fshatin Shtiqën të Kukësit, ndërkohë që është dashur ndërhyrja e forcave RENEA për lirimin e pengut dhe arrestimin e 3...

Si dhe kur do të largohet EULEX-i nga Kosova?

Qeveria e Kosovës në fillim të shtatorit do të dërgojë në Kuvend “strategjinë e tranzicionit”, që parasheh përfundimin e mandatit të misionit EULEX. Ky mision nuk dëshiron që të lë pas institucione të dobëta. Qeveria e Kosovës ka më pak se dhjetë ditë kohë që të dërgojë në Kuvend dokumentet e nevojshme të cilat parashohin në mënyrë të detajuar “strategjinë e tranzicionit”,...

Kosova përgatit zyrën në Athinë

Republika e Kosovës do ta hapë shumë shpejt zyrën e vet në Athinë. Burime diplomatike i kanë thënë gazetës “Tirbuna”, se pas hapjes se zyrës ndërlidhëse të Kosovës në Serbi, janë shtuar kontaktet me Athinën zyrtare, me qëllim të hapjes së një zyre edhe në kryeqytetin grek. Greqia është i vetmi shtet i rajonit që nuk e ka njohur ende pavarësinë e Kosovës. Sipas të...

Vritet Shqiptari Selim Elshani në prani të fëmijëve

Mbrëmë në orët e vona është ekzekutuar me një breshëri plumbash një 36 vjeçar shqiptar nga Kosova, që jeton në Zvicër, i cili kishte pasaportë italiane. Ai është vrarë para garazhës së tij në prani të fëmijëve dhe të dashurës 21 vjeçare me të cilën bashkëjetonte prej kohësh. Ngjarja ka ndodhur në Fribourg dhe dyshimet e para bien mbi një konflikt që viktima kishte në...

Kosova, mbështetësja më e madhe e SHBA-së në botë

Sipas sondazheve të fundit të lëshuara nga “Gallup”, lidershipi i Shteteve të Bashkuara ka ruajtur mbështetjen e plotë në gjashtë shtete, në të cilat prijnë Kosova e Shqipëria. Katër te tjerat janë Irlanda, Mbretëria e Bashkuar, Holanda dhe Italia. Megjithatë, sipas sondazhit, udhëheqja e SHBA-së ka dështuar që të marrë mbështetje në shtetet si në Francë, Spanjë...

Serbët e Serbisë: Kosova është e pavarur

Në Serbi, 63 për qind e qytetarëve e di se Kosova është e pavarur dhe se Beogradi mundet vetëm të luftojë për pozitën më të mirë të serbëve, thonë hulumtimet. B92 sjell rezultatet e një studimi të veçantë në lidhje me bisedimet aktuale mes dy kryeministrave – të Kosovës dhe të Serbisë – dhe atë se çka mendojnë qytetarët e Serbisë. Mediumi B92 dhe Ipsos kanë...