Maqedonia me çmime dhe taksa evropiane dhe rroga afrikane

Maqedonia vazhdon të jetoj mes dy realiteteve.Realiteti i qytetarët të varfër dhe ai politikanëve të pasur të cilët nuk ndjejnë krizën dhe faturat e shtrenjta për energji elektrike dhe taksave tjera të cilat janë burime të buxhetit shtetëror. Qeveria thotë se Maqedonia është në vendin e dytë sa i përket rritjes ekonomike në shkallë evropiane, ndërsa për çudi efektet e këtij...

Hamburg: 46 vjeçarin nga Maqedonia e vrasin dhe kufomën e fusin në valixhe

Amza Zekiri nga Maqedonia, është viktima  kufoma e të cilit është gjetur në një valixhe në Sinstorf të Hamburgut. Policia gjermane ka identifikuar dhe ka bërë publik identitetin dhe bëhet fjalë për viktimën 46-vjeçare nga Maqedonia, Amza Zekiri. Mjekët ligjorë kanë konstatuar se personi në fjalë ka qenë viktimë e një krimi, thuhet në një kumtesë të policisë, e lëshuar...

Durrës, aksidentohen katër shqiptarë nga Maqedonia (VIDEO)

Një veturë me targa të Tetovës me të cilën udhëtonin katër persona që udhëtonin nga Maqedonia nëpërmjet pikës së kalimit kufitar të Qafë-Thanës drejt Durrësit është aksidentuar pasditen e kësaj fundjave në dalje të qytetit të Përrenjasit, informon Balkan Web. Sipas burimeve zyrtare të Policisë së Qarkut të Elbasanit aksidenti i rëndë ka ndodhur në vendin e quajtur “Kthesat...

Çfarë do të ndodh me Maqedoninë?

Numri i maqedonve në Maqedoni gjithnjë e më shumë zvoglohet, kurse rritje shënon numri i shqiptarëve dhe turqve. Kështu nëse shëtiteni nëpër disa vendbanime të banuara kryesisht me maqedon fitohet përshtypja se ato çdo ditë e më pak banorë kanë. Kjo vërtetohet edhe nga të dhënat e Entit Shtetëror Statistikor. Kështu në vitin 2002 në 141 fshatra nuk jetonte asnjë banorë, derisa...

Shqiptari nga Maqedonia vret studentin nga Shqipëria në Itali

Një i ri shqiptar, student në Itali, humbi jetën si pasojë e goditjeve fatale në kokë që mori në Firence të Italisë, kurse shtetasi nga Maqedonia i dyshuar për krimin është arrestuar sot nga policia lokale, raportojnë mediat shqiptare. Mediat lokale publikuan këto foto që shihni përbri këtij lajmi, të Shahin Tushës dhe nga vendi i ngjarjes , makina ku mbeti i vrarë emigranti shqiptar. Ngjarja...

Boks, Nuri Seferi sfidon kampionin serb

Boksieri shqiptar nga Gostivari i Maqedonisë, Nuri Seferi, të dielën në Shkup do ngjitet në ring për t’u përballur me boksierin serb, Nenad Stankoviç, për titullin e kampionit të Europës në versionin WBO. Një ditë përpara se sfidës, boksierët kanë bërë peshimet zyrtare. Gjatë një konference të përbashkët për media ata kanë bërë të ditur se janë të përgatitur maksimalisht...

Superhajduti nga Maqedonia ka vjedhur 138 vetura në Austri

Policia austriake ka arrestuar një shtetas të Maqedonisë i cili është i denjë për rekord negativ Ginesi – brenda dy viteve ai ka vjedhur 138 vetura në qytete të ndryshme të Austrisë. Mediat në Vjenë kanë konstatuar se bëhet fjalë për një aksion të suksesshëm policor, duke e përshkruar kriminelin nga Maqedonia si “peshk i madh”, transmeton edicioni elektronik i gazetës “Lajm”. “Policia...

Sigurohet banesa për familjen e Telit

Vetëm tre ditë pasi u publikua rasti në gazetën “KOHA”, falë gatishmërisë dhe vullnetit të mirë, është rikthyer shpresa për një jetë më të mirë në sytë e fëmijëve të Lefter Koxhaj, Letjanit dhe Rexhinës së vogël. Krahas ndihmave të tjera në mjete financiare, një biznesmen nga rrethina e Gostivarit e që jeton dhe vepron në Gjermani, ka shprehur gatishmërinë për të...

Ndërroi jetë gruaja më e moshuar në Maqedoni, Zaide Hasani

Sot në moshën 110 vjeçare ndërroi jetë lokja Zaide Hasani nga Haraçina. Historia e gjatë e  plakës në moshë, përmbante shumë rrëfime sa të gëzueshme po edhe aq edhe të hidhura. Që nga lindja e saj në vitin 1901 e deri më sot, zemra dhe sytë e saj kishin përjetuar shumë luftëra, vrasjen e bashkëshortit me shumë të afërm të tjerë, por edhe shumë mundime derisa sa rriti...

Maqedonia filiali më i afërt i Beogradit

Maqedonia ndjehet më e afërt me Serbinë sesa me Kosovën dhe shtetet e tjera, ndaj edhe krerët e shtetit maqedonas zhvillojnë takime të rregullta me krerët e shtetit serb dhe asnjë takim me krerët e shtetit kosovar. Në ndërkohë Serbia po përpiqet që të rikthejë homogjeninë sllav në Ballkan. Analisti Kim Mehmeti thotë se Maqedonia ka qenë dhe mbetet filiali më i afërt i Beogradit....