Darina Gjebrea: Nuk ka politikë më të mirë se kënga

Unë kam filluar të këndoj për herë të parë kur isha në klasën e pestë fillore. Kjo dua të them që ishte një këngë në skenë në shkollë pasi këngën e kasha nis që në vegjëli kur këndoja në shtëpi shumë këngë që i dëgjoja në radio. Pas këtij momenti m’u duk se mu hapën shumë dyer. Kënga ime u pëlqye shumë dhe unë isha tashmë nën vëzhgimin e shumë kompozitorëve. Si...

Partia që fiton mandatin e shqiptarëve, hyn në Qeveri

Pjesëmarrja e pastrisë shqiptare që fiton në zgjedhje nuk është e rregulluar me Ligj, por nëpërmjet një parimi, të cilin partitë herë e respektojnë e herë nuk e respektojnë. Parimin që partia shqiptare, e cila do të fitojë me shumë vende deputetësh të bëhet pjesë e Qeverisë së ardhshme do ta respektojnë partia Bashkimi Demokratik për Integrim (BDI) si dhe partia Demokracia...

Nisma e Rufi Osmanit shqetëson partitë e tjera

Forcat politike shqiptare janë vënë në betejë të ashpër kundër nismës së re politike që do të dal nga kreu i komunës së Gostivarit, Rufi Osmani. Burime partiake pranë BDI-së dhe PDSH-së bëjnë të ditur për agjencinë e lajmeve INA se mbizotëron një frikë dhe mobilizim masiv brenda radhëve të tyre për të tentuar për të ngushtuar terrenin e veprimit të subjektit të...

Në Maqedoni po thellohet ndarja mes maqedonasve dhe shqiptarëve

Në konferencën për shtyp, Instituti LIBERTA prezantoi rezultatet e anketës në temën “Kriza Politike në Maqedoni: Indikatorët politiko-shoqëror” ku shihet një dallim i dukshëm mes dy grupeve etnike me të mëdha për çështje të ndryshme politike dhe shoqërore, që tregon se shoqëria në Maqedoni ka nevojë për një ‘dekonstruim’ të konceptit aktual. Rezultatet e anketës...

Qeveria qëllimisht provokon shqiptarët

Lëvizja Qytetare ZGJOHU!, shoqata Historianëve Shqiptar dhe të gjitha 18 shoqatat pjesë e forumit të Lëvizjës ZGJOHU! konsiderojnë që ndërtimi i kishës ortodokse në Kalanë Ilire të Shkupit është i papranueshëm dhe çdo përpjekje tinzare për t’a realizuar falsifikimin e historisë do të rëndon besimin midis komuniteteve në vend si dhe do të prish marrëdhëniet ndërtetnike...

Policia dhe protestuesit përleshen në Tiranë

Në Tiranë policia ka përdorur ujë me presion, mjete me gaz lotsjellës dhe shkopinjtë e gomës për të shpërndarë mijëra mbështetës të opozitës të cilët po demonstronin përpara selisë së qeverisë shqiptare. Mijëra protestues nga i gjithë vendi u grumbulluan në orën 14 përpara zyrave të kryeministrit. Brenda pak minutave protestuesit nisën të konfrontohen me forcat e...

Rufi Osmani shihet si alternativë politike nga diplomatët perëndimor

Diplomatë perëndimor në Maqedoni e shohin si alternativë të fuqishme daljen e Rufi Osmanit  në skenën politike shqiptare në Maqedoni. Kryetari aktual i komunës së Gostivarit, Rufi Osmani dhe përkrahës të tij po zhvillojnë takime dhe konsulta në terren lidhur me formimin e subjektit të ri politik shqiptar. Siç mëson agjencia e lajmeve INA, Osmani ka zhvilluar takime intensive me diplomatë...

Do t’i fitoj zgjedhjet e ardhshme parlamentare

Kryetari i komunës së Gostivarit, Rufi Osmani, thotë se skena politike shqiptare në Maqedoni, ka nevojë për një opsion të ri i cili jo vetëm që do të merr pjesë, por edhe do të fitojë në zgjedhjet e ardhshme parlamentare- raporton agjencia e lajmeve INA. Osmani sërish paralajmëroi formimin e shpejt të partisë politike, duke konfirmuar se themelimi është çështje kohe. Ai...

Serbët më të interesuar për Kosovën se për BE-në

Një hulumtim i bërë në Serbi ka treguar se serbët nuk e duan edhe aq shumë integrimin në BE. Në anketën e titulluar “Si e shikojnë serbët tranzicionin”, përkatësisht në pyetjen nëse do të ballafaqoheshit me zgjedhjen ndërmjet Kosovës dhe BE-së, 47 për qind kanë thënë se do të zgjidhnin Kosovën, 24 BE-në, ndërsa 29 nuk kanë ditur çka të zgjedhin, njoftuan të martën...

EULEX me njësi speciale në veri të Kosovës

Misioni evropian i sundimit të ligjit në Kosovë, EULEX ka formuar një njësi speciale policore të dedikuar për pjesën veriore të shtetit. Zëdhënësi I EULEX-it, Christian Klasing ka thënë për agjencinë Tanjug se, edhe pse njësia është formuar në nëntor të vitit të kaluar, në rrjedhë është rekrutimi i njerëzve që do të përfshihen në këtë njësi. “Shkak për formimin...