SHBA me sulme të reja në Kobani

Ushtria amerikane, ka zhvilluar nëntë sulme të reja kundër militantëve të Shtetit Islamik (IS) përreth Kobanit në Siri, më 9 tetor. Në një deklaratë lëshuar nga Qendra Komanduese e SHBA-së, thuhet se 6 sulme ajrore në jug të Kobanit, kanë shkatërruar një njësi të madhe të militantëve të IS, dhe dy tjera të vogla. Po ashtu janë shkatërruar dy ndërtesa të cilat po mbaheshin...

Billbordi që shokon amerikanët

Në SHBA është e natyrshme të shohësh reklama nga më të ndryshmet nëpër billborde (stenda afishimi), por nuk është e natyrshme të shohësh një foto të tillë, si ajo e vendosur para pak kohësh në Sunset Boulevard në Los Angelos. Në reklamë tregohet një ushtar amerikan i cili ka përqafuar një grua myslimane, të mbuluar me ferexhe. Kjo e fundit mban dhe një unazë martese në gisht,...

Arrestohen shtatë shqiptarë në SHBA

Një bandë gjobëvënësish ka përfituar shuma të mëdha përmes kredive dhe kërcenimeve për klientët e lokaleve të tyre. Ndërkohë që FBI-ja ka mundur që të shkatërrojë këtë bandë dhe të arrestojë nëntë anëtarët e saj, shtatë prej të cilëve janë shqiptarë. Ata quhen: Ylli Gjeli, i njohur si Uilli; Fatmir Mustafaraj; Gëzim Asllani; Rezart Telushi; Eneo Jahaj; Ardit Pone;...

SHBA: Shkolla e mesme miraton faljen e namazit për nxënësit

Shkolla e mesme Parkdale High School, në afërsi të kryeqytetit amerikan Washington, ka miratuar lejen të një numri të nxënësve muslimanë për të falur namazin. Duke komentuar mbi këtë, drejtori i shkollës Princ George, Cheryl J. Logan deklaroi se miratimi erdhi si përgjigje të nevojave të komunitet musliman, i cili është në rritje. Mirëpo, ky miratim vlen, theksoi ai me pëlqimin...

SHBA duhet të mbështesë Kosovën në NATO

E përditshmja e kryeqytetit amerikan “The Washington Post”, në një editorial të botuar në numrin e sotëm i sugjeron administratës së presidentit Barack Obama që të mbështesë anëtarësimin e Kosovës në aleancën ushtarake perëndimore të NATO-së. Gazeta amerikane merr shkas vizitën e fundit të kryeministrit të Kosovës, Hashim Thaçi, duke ‘zbuluar’ se ardhja e tij në kryeqytetin...

Mashtrimi me fotografinë, Ramës mund t’i ndalohet hyrja në SHBA

Vetëm në një kohë, kur nuk e kemi menduar, një fotografi “e vjedhur” e kryesocialistit të Shqipërisë Edi Rama, me Presidentin e 44-t të SHBA, Barack Obama, një fotografi propagandistike, është kthyer në një çështje me përmasa qeveritare në Uashington. Fotografia Obama – Rama, tash ka mbërritur në dyert e Kongresit Amerikan dhe zyrën e Prokurorit të Përgjithshëm të Shteteve...

Kosova, mbështetësja më e madhe e SHBA-së në botë

Sipas sondazheve të fundit të lëshuara nga “Gallup”, lidershipi i Shteteve të Bashkuara ka ruajtur mbështetjen e plotë në gjashtë shtete, në të cilat prijnë Kosova e Shqipëria. Katër te tjerat janë Irlanda, Mbretëria e Bashkuar, Holanda dhe Italia. Megjithatë, sipas sondazhit, udhëheqja e SHBA-së ka dështuar që të marrë mbështetje në shtetet si në Francë, Spanjë...

Shtepia me e shtrenjte ne SHBA, nje mrekulli e vertete (Foto)

Kuriozitete-Një shtëpi në Beverly Hills ka dalë në shitje për një shumë të çmendur prej 150 milion dollarë, duke e bërë atë shtëpinë më të shtrenjtë në SHBA. Në fakt fjala shtëpi do të ishte një fyerje për të. Janë disa godina miqsh, të cilat lidhen me urëza me godinën qendrore. Janë 28 dhoma gjumi në total dhe 3700 metra katror ndërtim. Nuk dihet shumë se kush është...

Fadil Berisha, “zhvesh” edhe Dafina Zeqirin

Dafina Zeqiri,  e cila ka disa muaj qe po qendron ne SHBA, ka pozuar atje per fotografin e njohur shqiptar Fadil Berisha. Pas një sesioni fotografik ku Dafina shfaqej e afërt me fotomodelën Emina Çunmulaj, Berisha ka realizuar edhe disa fotografi me këngetaren, ku ajo shfaq shumë nga trupi i saj, ndërsa sipër ka të hedhur vetëm një shall. Karahas kësaj fotografie, Berisha ka shënuar:...

SHBA-të krenare që kanë mike Kosovën

Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë krenare që kanë Kosovën një vend mik, ka thënë në Prishtinë, ambasadorja e re amerikane, Tracey Jacobson. Këto komente ajo i bëri në gjuhën shqipe dhe atë serbe, pas dorëzimit të letrave kredenciale te presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga. Jacobson me këtë rast vlerësoi se Kosova ka arritur përparime të jashtëzakonshme që nga shpallja...