Talenti 10-vjeçar nga Drenica në Barcelonë

Labinot Kabashi është futbollisti i parë shqiptar që luan për klubin e madh spanjoll, Barcelona. Kabashi 10-vjeçar luan për grupmoshën e fatosave të klubit katalunas. Pjesë e Barcelonës janë vetëm 26 futbollistë të lindur në vitin 2000.
Kabashi në Barcelonë kaloi gjatë verës. Ai u transferua nga klubi i vogël spanjoll Gimnastic Manresa. Karrierën në Barcelonë e ka nisur shumë mirë. Ka shënuar disa gola deri tani dhe po vlerësohet ndër lojtarët më të mirë të grupmoshës së tij. Sipas familjarëve të tij, Barcelona dy vite më parë ka shprehur interesim për Labinotin. Por, babai i tij, Fahredini nuk ka pranuar të dërgonte atë në Akademinë e Barçës për shkak të moshës së re.
Mesfushori Kabashi ka lindur në Finlandë në një familje nga Polaci i Skënderajt. Para se të shkonte në Spanjë së bashku me familjen,  një kohë ka jetuar edhe në Kosovë. Më futboll merret edhe vëllai i tij më i madh, Leonardi. Karrierë në futboll janë duke bërë edhe tre djem të tjerë të familjes Kabashi, vëllezërit Elbasan, Astrit dhe Armend Kabashi. Elbasani luan në Estoni, ndërsa Astriti e Armendi në Finlandë. Armend Kabashi (14) ftohet për ekipet e grupmoshave të Finlandës, por vetëm në ndeshje miqësore. Ai nuk ka pasaportë finlandeze dhe për këtë arsye nuk mund të luajë në takime zyrtare.
Barcelona ka njërën prej akademive më të mira në botë. Nga akademia e këtij klubi kanë dalë lojtarë të njohur, ndër të tjera edhe Lionel Messi. Përzgjedhja për t’u bërë pjesë e akademisë së klubit katalunas është shumë rigoroze. Barcelona më herët interesim kishte shprehur për talentin kosovar që jeton në Norvegji, Kamer Qakën.

Tags: , , , , , , , , ,

Publikoni komentin tuaj!

VEREJTJE: Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet, ne te kundert, komenti nuk do te publikohet. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Zemra.Org!
Subscribe to Comments RSS Feed in this post

7 Responses

 1. une e luj ma mir se kyy .:P eii 😛 edhe une kom lujt futboll n finland venin e 1 e kem pas kom lujt per ebk te qytetit ESPO lojtari ma i mir n helsinki 😛 une

 2. barcelona ka vendos ralmadritin me varros

  barcelona

  me kupa filluam me hare mbaruam fcb barcelonen kurr se harruam
  me kampijon filluam me hare mbaruam
  kemi dvid villen qe luan me shpejsi kemi lion-mesin qe luan fantazi
  nje emer e kam ne mendje qe dot se fshi mjafton veq nje emer barcelon te dua me zemer
  edua mesin e dua nje emer e dua barcelonen me shpirt e me zemer

 3. neper bor e nepr shi barcelona ka fuqi kjo fuqi është e jona se na jena kampiona kampioni ka ba be real madridin me shti ne dhe me shti ne dhe e me tranu por pastaj i kena lshu se spatum cuclla mi mashtru

 4. edhe une nje dit do te luj per “barcelona” se jam ne akademin e keti clubi”

 5. shum talent si messi epo dihet se shqiptar

 6. kuku..ti shakan si ky djali dret te messi kisha shku valla

 7. hipi barca per mi drras
  ky reali do me plas
  hypi barca per mi kup
  ky reali do me ku e gjuti messi
  realin ne kry kureali do mu dhi

Komenti juaj: