s Për jetë të lumtur | www.Zemra.Org

Për jetë të lumtur

Kërkimi i lumturisë, një veprim madhështor për mirëqenien njerëzore, kërkon disa hapa themelorë për arritjen e kënaqësisë në jetë.

Dhënia
Të bësh diçka për të tjerët. Në kohën tuaj të lirë paraqituni vullnetarë për punë të ndryshme.

Forcimi i raporteve
Lidhuni sa më shumë me njerëzit. Kontaktoni edhe miqtë me të cilët keni humbur kontaktin.

Ushtrimet 
Gjithmonë kini kujdes për trupin tuaj. Ndani kohë për të vrapuar.

Çmoni
Vështrojeni botën rreth jush. Çmojeni botën bimore dhe shtazore, e cila është pjesë e ambientit tuaj jetësor.

Mësoni
Jini të përkushtuar në mësimin e gjërave të reja. Shembull, mësoni një gjuhë të re.

Objektivat
Kini para vetës qëllimet të cilat do t’u udhëheqin përpara.

Fleksibilitet 
Mësoni nga humbjet, ashtu që të veproni më mirë në të ardhmen.

Emocionet
Merrni qasje pozitive. Në jetë më shpesh fokusohuni në gjërat pozitive dhe tentoni t’i shmangni ato negativet.

Pranimi
Duhet të jeni të kënaqur me vetveten. Mos e kaloni jetën duke menduar për të metat tuaja.

Rëndësia
Jini pjesë e diçkaje të madhe. Bëhuni pjesë e një shoqërie, grupi të njerëzve ose ndonjë klubi.


Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Zemra.org

Tags: , , , , , , , , ,

Komenti juaj:

VEREJTJE: Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet, ne te kundert, komenti nuk do te publikohet. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Zemra.Org!

*
*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.