Poezi Dashurie

1489275_783642031651529_1105402544_nShpirti me Mungon

Shpirt me mungon
akoma dhe sot te kujtoj
shpirti im po vajton
se ska pran
dashurin qe kerkon

larg je kete e di
dhe ndoshta me ke
harruar pergjithnji
por un akoma te mendoj.

Sot ti sje me ketu
dhe qielli seshte me blu.
Dielli eshte zhdukur bashk me ty
dhe une ndjej lotet qe me mlidhen ne sy.

Kaluam bashke me shume se nje vit
duke menduar se nuk do te na ndante me asgje.
Deri sa erdhi e sotmja ku ti sje me.

Shoh detin e kalter

Shoh detin e kalter, Dhe dielin plot shkelqim
I zhytyr ne mendime ,Mbyll syte me trishtim
E ne nje cast te bukur ,Ndjej parfumin tend
Shoh.po ti sje. dhe dhimbja, ze prape vend.

Dhe aty kuptoj ,qe ti je mjaft larg
Dhe lotet ne sy ,gati me behen varg

Nëse mëkat qenka dashuria

Nëse mëkat qenka dashuria
Atëherë jeta nuk paska vlerë,
E ç’më duhet mua dielli
Kur dimër do të kem edhe në verë!

Kurse pasqyrën do ta thej fare
Dhe veç sytë e zemrës do ti lexoj,
Mund të më vrasin, shpirtin t’më kallin.

Cdo sekonde te jetes time

Cdo sekonde te jetes time, mendimi im je ti,
Largesine per ty do ta shkurtoj do ta bej afersi.
Cdo pike shiu qe bie dashurine per ty me kujton,
Do deshiroja qe pikat e shiut zemren tende te mbulojne.

Ne endrrat e mia cdo nate ty te shoh,
Te perqafuar te dy sebashku ne qendrojme,
une I afrohem zemres tende, dhe te them me embelsi,
Se te dua zemra ime gezimi im je ti.

Me kete dua te them,
se ti je gjithcka per mua,
dhe sikur te gjithe boten te me falnin,
une vetem ty do te dua.

E di veshtire eshte ta besosh,
Sepse jeta keto na ka dhuruar,
Por dashurine qe kam per ty,
BESOJE eshte dhurata me e cmuar.

Kur te lexosh kete poezi

Kur te lexosh kete poezi
Dije qe un jam ne vetmi
Qe kur u ndame
Asnjeher nuk u pame
Akoma te dua
Perse vuajtje do ket gjithmone per mua ?
Sa te jem gjall ty do te dua
Se je e vetmja per mua
Ndoshta tabi je me tjeter njeri
Nje tjeter qe te dhuron dashuri
Gjera te ndryshme perjeto
Por dije askush ne bot si un s`te do.

Ti nuk kishe zemer

Ti nuk kishe zemer
edhe pse ishe femer
mendove veqc avanturat
ne mes nesh i shkatrrove urat!

ti nuk e meriton
qe une per ty te shkruaj
e lere te qaj me lot
e me zemer te vua

ti nuk kishe zemer
luftove vetem per emer
per aq dhe pasuri
humbe kete dashuri !

pranoje se ke gabuar
se ne zemer me ke vra
solle deri ne perfundim
dhe rruget tani na jane nda

nese e kupton lotin
qe une ne sy e kam
kupto se shum po vuaj
qe tash me ty me sjam

por une jam pajtuar
me jeten reale
edhe pse kam nje dhimbje
kuptova se ishe fatale

shiko zemren time
ajo po qan e vajton
vuajtjet e saj te medha
ska mjek qe i sheron

ti nuk kishe zemer
ishe e pashpirt
shum isha me ty
e kete se kam dite

do te vdes per ty
dhe loti do te me mbes ne sy
te gjith do ta kuptojne
se zemren ti ma ke thy

mos u pendo per gabimet
nese ka ardh nje vonese
se asgje me nuk ndryshon
tash ka humbur qdo shprese

fatin qe une mendova
tjetrit iu kishte shkruar
dhe une u desht te harroj
se dikur te kam dashuruar

edhe pse me dhimbje ne zemer
e kuptova kete te vertete
vendosa qe pa ty se pa ty
une ta vazhdoj kete jete

me vjen shum keq nga jeta
qe keshtu me mundoi
me vjen shum keq per ty
kur mendoj se dikush te mashtroi

por sillem ka te sillem
me duhet ta pranoj
se ti nuk kishe zemer
dhe askush ste mashtroj

u mundova te te bind
qe te kthehesh perseri
por ti kurr me nuk u ktheve
dhe humbe kete dashuri

mbaje tash te vetmin kujtim
unazen qe une ta dhash
kujto sa te deshti shpirti im
kujtoj dhe fjalet qe ti thash

kjo jete nuk eshte reale
dhe ska fare te verteta
me lot dhe me vuajtje
mua po me shkon jeta

po te kishe zemer
dhe ndenja per dashuri
do ta kuptoje se loti im
po pikon vetem per ty

do te ishe e lumtur ne bote
sdo te shihnim kurr ne lot
do te ishim te bashkuar
dhe dy persona te dashuruar.

Kohe e Shkuar

Portat e zemrës s’më kanë çelës
m’i rrëmbeu Eleni qe në rini
prita gjate e ajo më s’mi ktheu;
ndaj hyri pa trokitur, me dashuri!

Eleni, e bukur, si perri
folen ndertoi,as nje cast s’ndali
kjo vajze me flok sterre të zi…
Eleni e bukur,dy engjej me fali…

Te dua o jete

Gjaku im ka mbaruar,
frymemarrja ime ka ndaluar,
fjalet jane thare
syte veshtrojne te pikelluar,
per here te fundit ty per te takuar,
te pakten eja sot te une
te me varroses ti,
se shpirtin ma vrare
dhe zemra nuk rezistoi
dhimbjen shpirti zemres ja kaloi,
ti me vrave pa faj,
me dashurove pa kufi
me premtove se edhe e vdekur
ne vendin tim sdo vesh tjeter njeri…
Te dua o jete

 

Te Dua

Të dua, për ty vuaj!
Të dua, për ty shkruaj!
Të dua, për ty ëndëroj!
Deri në vdekje ty s’të harroj!

Një ditë Zoti po mendonte,
diqka zemrës time ti dhuronte..
te gjith engjujt rreth vetës mblodhi
dhe për zemrën time vetëm ty të zgjodhi.

Ti fali syt, nëse ti i shikon!
Ti fali duart, nëse ti i shtërngon!
Ta fali shpirtin, nëse ti më përqafon!
Ta fali zemrën, nëse ti më don!
Si ndihesh sonte kur afer sme ke

Çdo Dit pa ty, është sie një dit pa diell.
Çdo mbrëmje pa ty, është si një nat pa yje.
Çdo or pa ty, ësht si një jetë pa ndjenja.
Çdo minut pa ty, është një minut si mos te isha në jetë.
Çdo sekund pa ty, është si mos tmë reh zemra.

VETEM TI –
________________________________________
Smundem të mendoj
diqka më të mir në jet ,
se të dashuroj,të kam afer të ledhatoj ,
ti ndjej puthjet tua , ta ndjej ngrohtësin tënde,
Smundem të mendoj diqka më të mir në jet
që ti të jesh i imi dit dhe net për mira vjet ,
për gjithmon,
Smundem të mendoj diqka më të mir në jet
që të vdes për ty i dashur ,
Sepse jeta ime pa ty nuk ka kuptim.
më mungon shumë, ani kisha dëshir që të jem pran teje

Mos bëj!
________________________________________
Mos bëj që jeta ime të duket kot,
mos bëj që nga syt e mi të dalin vec lote.
Mos bëj që vdekjën ta kërkoj,
se vetëm e vdekur mund të të haroj.

Ruaje kujtim nga shpirti im!
________________________________________
Lexo këtë mesazhë që del nga shpirti im
e në me do ruaje si kujtim
Grise nëse s’më do, bëje cop e therime,
po ta dish bashkë më të ke thyer zemrën time.

Digjem për ty!
________________________________________
Më fal një buzqeshje zemrën mos ma lëndo,
më thuaj dhe njëherë të dua dhe fort më përqafo.
Z’dua ta di se cila je, kjo zemër për ty po rreh,
ky sy për ty po qan, sepse dua të të kem pranë.
Nëse një ditë do bëhem hi,
ta dish se jam gjegur për ty.

Dua veç një çast!
________________________________________
Veç një çast do doja,
veç një çast zërin ta dëgjoja,
do të doja veç fytyrën ta shikoja,
do të doja veç një çast me ty të qëndroja,
do të doja veç një çast puthjen tënde ta shikoja,
do të doja veç një çast dashurin ta kujtoja.

Më the…..
________________________________________
Më the I LOVE YOU mu duk fjal pa kuptim,
Më the TI AMO mu duk mashtirm,
Më the ICH LIEBE DICH syt mi qorove
Më the TË DUA zemrën ma gëzove!

Në emër…..
________________________________________
Në emër të jetës
Jeto për mua!
Në emër të dhimbjes
Vuaj për mua!
Në emër të dashuris
Më thuaj TË DUA!
E kur të vdes un
Ti të jesh me mua!

lexoje edhe besom se te due dhe kamme te dasht gjith jeten pa ty skam asgje ne jet time kurr nuk po te harroj deri sa te vdes

Pyete Zemrën tënde!
________________________________________
Nëse je i vetmuar,
nëse je në mendime,
pyete zemrën tënde!
A e don zemrën time?
E kam një dëshirë,
është shumë e thjesht,
të isha afër teje,
tjetër s’kisha desht!

Në mesin e natës
________________________________________
Në mesin e natës,
në terrin e zi,
unë rri e zgjuar,
dhe mendoj për ty!

Si te kalon nata kur mua sme sheh?
Si te rin qeta buzet e tua?
Si te shkon kjo jetti zemer pa mua

Derguar nga LoLa[email protected]

Fjale dashurije

Sikur ti ta dije,
se sa shum te dua,
asnje qast i dashur,
s`do t`rrije pa mua.

Por qfar te them un tash,
kur ti e din shum mir?
Te dashuroj dhe mos t`kam afer,
shum esht e veshtir.

Andaj t`pyes o shpirt,
si t`ja bejm ne tash?
Qe t`mos jemi vetem,
por gjith te jem bashk.

Ah moj perendi,
pse jeten sma gezon?
Qe zemra ime te ket pran,
at qe vertet shum e don.

Kur ne do jem bashk,
kjo dit do te vjen,
qe zemra ime e lodhur,
pran tendes te flen.

TE PRES

Nga ti pres
buzen te ma ofrosh
nga ti pres
zemren te ma dhurosh

Nga ti pres
fjalen shum te dua
ateher je i imi
dhe kurr nuk kam per te harruar.

E DI
E di si po ndjehet pa mua.
Kur un me sputh me buzet e tua.
E di je vetem ne vetmi.
Duke menduar per tonen dashuri.
E di zemra jote esht e semur
qe ska sherim.Qe kur ne ate
cast qe ska pran shpirtin tim.
E di jeta jote u shkaterrua.
Nga ajo dit qe ne larg njeri
tjeterit jemi largua.E di syri
lot pikon.Me ke dasht.Te kam
dasht.Po tani me shum njeri
tjeterin dashurojm.E pa
mundesi mas lejemi per tu
bashkuar.Qe te dy do jemi
te dashuar .Po me zemer te lenduar.

Deguar nga LoRrAa[email protected]

Edhe nje nat ne pritje po mbaron
Dita e re ne pritje po fillon
Edhe sa net te tjera do te mbarojn
Sa dit te tjera ne pritje do fillojn

Ah sa me ka marr malli shum po me mungon
Po me mungon gjithqka qe te perket ty
Aroma jote syt e zi

Vetem fjalen pritje sa e urrej si erdhi kjo dit qe ta perjetoj
Kjo zemer e shkret sa shum esht lendu
Sepse pritja me rrjet e ka rrethu

Athu dovjen ajo dit ket rrjet ta shkepus te lirohem nga aty
Dhe te hidhem ne krahet e tu
Nuk e di kjo zemer sa ka me duru ket rrjet qe e ka roberu
Po ta jap fjalen qe do jem e fort se per ty bej gjithqka ne ket bot
se pa ty nuk jetoj as nje sekond

Derguar nga Xuxi – [email protected]

Shpirti im
Shpirt mi jep Syt te te shoh sa e Bukur je , se Zemren e di si e ke . . .
Shpirt mi jep Buzet të ti ndjej , se të ëmbla e di se i ke . . .
Shpirt ma jep Lumturin , se un pa ty nuk jam i Lumtur . . .
Shpirt ma jep Gezimin , se Gëzimi im je ti . . .
Shpirt më jep ndriçimin e rrugen , se pa ty ndodhem ne Tunel . ! .
Shpirt më bej Trëndafil , se ti per mu je Tulipan . . .
Shpirt mos më bej te Vuaj , se do Vuajsh më shum . ! .
Shpirt mos më thuaj ste Dua , se un të Adhuroj . . .
Shpirt të dua se je e vetmja për Mua , pse nuk jam un ashtu per ty . ? .
Shpirt te dua se kam prëgatitur nje Dhuart per ty ,a pranon kët unaz për Dashuri ??

Te Dua (SMS Dashurie)
Te dua zemer po deshe vertetoje behu mjek dhe zemren time operoje gjaku do te mblidhet ne duart tua dhe pas do te formohet fjala TE DUA

Poezi dashurie e dhimbshme
Kur u mbyllen shkollat mu fik dashurija, vajzen qe e deshta e ndalen te shtepia, muajin shtator e prisja me gezim se te dashuren time e prisja ne takim.
Ja filloj mesimi ne shkoll e kerkova por te dashuren time askund se takova, ndegjova prej te tjerve me than se e kan feju.
E kishin fejuar per ate qe kurr se kishte pare, per asgje tjeter vetem se per te na ndare.
A jet e mallkuar o fat i pa prir i ndave dy dashnor si nuk pate meshir…

Mos me tradhto
Duke te pritur lotet me jane shterr, eja te lutem mos mi len vitet pa pranver, ne gjume kur bie shoh endrra nate per nate, eja te lutem jepi fund ksaj pritje te gjate

Te lutem më thuaj qe me don pse kaq shum me mundon Pse Po’ tallesh ti me mua eshte gabim qe une ty TE DUA.

Te dua gjithmon
Sa her ne endrra shoh
Nje princesh simpatike
Me duket si kur e njoh
Madje e kam edhe mike
Ajo me beri ftese
Ti beja vec shoqeri
Por i erdhi ne kujtese
Qe me mua kish ren n’dashuri
Un s’jam familje mbreti
As princ sisha vertet
Se di cfar tek un gjeti
E m’tha: te du perjet
E embel dhe e bukur
Buzqeshjen mu ma fal
Vallzova me nje flutur
Me nxorri mu shum mallll…

Pse me krijove Perendi qe te vuaj un per dashuri
Pse me lindi nena ime qe te jem ne shum kujtime,
Oh kjo jete sa e shkret un pa ty duhet me ndejt.

Rruget jan te gjata
Netet jane pa fund
Qendroj larg teje e ste gjej askund,
Eja ti pran meje mos me le ne vetmi
Lejoma te puthi njeher dhe t’a largoj ket merzi.

Perse me kujton, tek mendja jote jam gjithmone? Perse, perderisa je shume larg, deshiron te me kesh prane? Perse vendose qe te ikje dhe si nje send te pavlershem me braktise, e tani kerkon te jemi si me pare. Gjithmone me thua, te mos ndryshohem, te jem ai qe isha me pare, po ca kujton se une jam, nje robot pa ndjenja e pa gjak? Jam dhe une si gjithe te tjeret, nje njeri i parendesishem, qe ti e hodhe si nje leter, si te mos isha i leverdisshem. Ti as falje s’meriton, se ke bere shume gabime, por prape pretendon qe une mos te ndryshoj, si skllavi yt gjithmone do jetoj? Lamtumire po te them, me mos eja ne kete vend, sepse sjell rrezik dhe mekat,te lutem me mos me bezdis, por me le rehat. Mjaft te durova, ty dhe lojrat e tua, ti je dinake, dhe njekohesisht shume e zgjuar, i ben veprimet me paramendim, cdo hap i yti e ka nje synim, ndersa une qendroj i heshtur, naiv dhe i shkrete, por tani nuk jam ai qe isha, e ke kuptuar dhe vete. Nje parandjenje te flet per ndryshimin tim dhe ti perpiqesh te me lajmerosh, por dije e dashur, se tani eshte shume vone, jemi shume te vegjel ne kete bote, pra po te them LAMTUMIRE, se MIRUPAFSHIM s’te them dot!

Derguar nga Qafiriii – [email protected]

Duke te pritur lotet me jane shterr,
eja te lutem mos mi len vitet pa pranver,
ne gjume kur bie shoh endrra nate per nate,
eja te lutem jepi fund ksaj pritje te gjate
Te lutem më thuaj qe me don
pse kaq shum me mundon
Pse Po’ tallesh ti me mua
eshte gabim qe une ty TE DUA.

Derguar nga mirian – [email protected]

Ndarja

Betoheshe n`ZOtt qe hajgare nuk je ka bon..
Thoishe kurr n`jett skom me t`lendu Gjithmon si syt kom me t`rujt.
Boishe Be qe Teper m`don .. kur t`pytsha ; Sa jon perqindjet
Thoishe ato nuk Egzistojn .. ska numer qe e kufizon ..
Kur t`thash qe ty shum t`du ,,Spo muj pa ty me jetu..
Bash qat`here un per ty nuk pasna egzistu..
U ndave prej meje e shum m`lendove ..
As shkakun e ndarjes nuk ma tregove..
Asgje nuk arsyetove, veq keq veprove .
Fjalen e Fundit ma the n`menyren ma t`keqe qe 1 njeri mundet me mendu.
Se qysh ekom kalu at Dit as vett smundem me paramendu
prap jeta vazhdoon…zemra dashuron prap…
sdu me pas prap at fat , afër teje se boj as ni hap…
thojn senet ecin me kohën , un sdu met pa ma nsy…
amo duhet me kuptuu , zemra jem ska ma vend për ty

Derguar nga NoOraa

Te Dua

Duke te pritur lotet me jane shterr,
eja te lutem mos mi len vitet pa pranver,
ne gjume kur bie shoh endrra nate per nate,
eja te lutem jepi fund ksaj pritje te gjate
Te lutem më thuaj qe me don
pse kaq shum me mundon
Pse Po’ tallesh ti me mua
eshte gabim qe une ty TE DUA.

Derguar nga Genta

Rrug e Humbur.

Isha nje dit duke kaluar rruges,
i qet edhe pse ne vetmi,
u ndala afer nje vetures,
aty brenda saj pash nje vajz qe te n’gjante oj zemer ty..

Hapa deren dhe i thash me shef qe akoma jam i gjall,
pse ateher me shikon me aq habi,
ajo me tha ste njof aspak me fal,
sedi pse flet keshtu qmenduri.

Dhe filloj te qeshte me ze te lart,
duke me then ti sqenke mir o njeri,
po i thash ke te drejt qe dukem i ngrat,
po per ket fajtore je oj zemer ti.

Jo me tha je gabim un sjam personi i duhur,
un kam krejtsisht tjeter emer,
me vjen keq qe rruga tpaska humbur,
por ti mua s’me ke zemer.

Ne at qast vujtja me robroj,
gjersa erdhi dhe dashnori i saj,
me fal me tha me qka mundem te ndihmoj,
jo i thash asgje vetem rruga ju qoft e mbar.

Dhe keshtu vazhdova rrugen,
pa ndonje kuptim
duke shfletuar lutjen,
qe deri me sot ma ka shuar vetmin,

Jepi mend o zot,
asaj qe ishte dje me mua,
mi largo perndei te lutem keta lot,
ngase nuk i deshiroj un vetem ate e dua.

Ma rikthe ne gjirin tim,
dashurin time te tretur,
e kupton tani o shpirti im,
se dukem i gjall e realisht jam i vdekur.

Andaj nese keto vargje i ndegjon,
perserti edhe ti,
Loti i heshtur te dashuron,
ateher ktheja dashurin largoja ket vetmi.

Derguar nga Loti i Heshtur[email protected]

Tradhtare
Ti kujtimet tona si flet te nje libri i shpalos ti kur me tradhtove zemren time me duar tua e ki varros….
Per Ty
Ti mu spom don mu zemra per ty bum me bon bukuria jote prej toke ne qiell me qon mendja ime vetem per ty mendon.

Pot K’kqyri
Une qitash kat kqyri qka je ka don me thon kqyre mas pari veten se me shekuj mas te kom lon 😛

Jom si azem shkreli inatgjive ju shkeli 220 pot hecka kerri zemer qysh po tu dridhka beli..

Per mu po menon
Nuk e di shka je ka fol nuk e di shka je ka don me shkru po ni sen jom ka e di qe veq per mu je tuj menu.

Lirohu
Naj her kur te lirohesh ngat meje mund te afrohesh ruju se po rrzohesh nese largohesh dije se pendohesh se qai qe mu me len vet ka me e vujt jeten e vet

Le bre ti qik mos fol tash vet me veti a je ka don me nejt ne kosov a je ka vjen me mu ne deti.Le bre ti qik mos fol tash vet me veti a je ka don me nejt ne kosov a je ka vjen me mu ne deti.

Enderrra ime je ti mendja ime mendon vetem per ty loti im pikon per ty se ti je ajo qe zemren ma ke thy.

Pse nuk e pranon te verteten pse nuk e deshmon veten pse mu ma shkatrrove jeten..

Pse pom mungon kur loti pom pikon pse tjetrin po e dashuron ku e din qe ai me tjetren te tradhton???

Per ty ska nota per ty krejt jon te kota ti egziston per mu edhe kur te shkatrrohet bota.

Pot K’kqyri
Une qitash kat kqyri qka je ka don me thon kqyre mas pari veten se me shekuj mas te kom lon 😛

Per mu po menon
Nuk e di shka je ka fol nuk e di shka je ka don me shkru po ni sen jom ka e di qe veq per mu je tuj menu.

Lirohu
Naj her kur te lirohesh ngat meje mund te afrohesh ruju se po rrzohesh nese largohesh dije se pendohesh se qai qe mu me len vet ka me e vujt jeten e vet

A thu pse ti m’le spo lodhna qe m’le po pse me shkaktove vujtje prej femrave po u nevojitka kujdes e rujtje nese don me vazhdu jeten me tutje….

Merzitshem merzitshem po per dikon po menon po menon per qata qe e dashuron
a thu a me tjetrin pom tradhton se me mu spo vjen e me tjetrin po shkon..

Sdi a e kuptove se shum rend me
lendove por tash shum von
u pendove dashurin ton e
Shkatrrove…

Qe qe po e shoh se zbardhi dita
ti tash po thu se kit sen se prita
une vi e eksplodoj me qisi hita..
Te lutem hekem prej zemres tane
mos i shkakto vujtje per mu nanes tane
mos e genje e mi thon qe osht pun e bane
a te kujtohet ajo dita ne pazar qe ish kon e hane..

A thu a po menon naj her
tash pasi u ndam
per mu a thu a pom
kujton a thu a pom
shan a pom livdon
a thu pse dashuria
pse veq me vujtje
Mbaron kujtimet tona naj her
a po i kujton.

A thu pse me harrove kaq shpejt
a thu a nuk isha ndaj teje i drejt
a thu pse syri im per ty po vajton
pse ti tash mu nreq me ty po kerkon
a thu tash u pendove e pom don..

Une jam bami jam ni njeri thjesht kurr
Sjom Fry per naj sen tjeter
kurr se kom livdu veten
kryesorja dashuris ja kom
dit vleren….

Jeta
Nje njeri kur ne jet te tradhton ai nuk e din se dikush tjeter jeten ja drejton ky spo din e ne raste te kqija po e shfrytzon po me von dikush e denon me von i kujtohet qysh osht kur dikend ta lendon qishtu jeta me pika maron…..

Pse
Une ty te kuptova ti mu sme kuptove ti mu sme dashurove tash po me thu pse zemer um harrove po tash von u pendove se ni zemer e lendove kurr me zemer nuk dashurove 😀

Derguar nga Bami Oksigjeni – [email protected]

Syri i Zemres

Syri i nje zemre te perlotur shikon me mall
pertej nje mjegulle nje yll i ndezur qe shendrit
por para saj qendron mjegulla e cila ia zbeh ndricimin,
gje qe me se shumtiu e ben largesia,
por smund ta shuaj mallin ndaj yllit
drejt syrit te zemres se perlotur,
ku zeri i nje ndricimi yllezor tingellon ngroht dhe embel
pikerisht ne zemren e ndjeshme,
ne rrugen e jetes dine te ecin mire vetem ata qe dine ku shkojne
ata qe nuk dine te ngrohen digjen,
digjen pa menduar se zjari djeg gjithcka pervec vetes,
nje jete modeste por e ngrohet ne dashuri kiss un dhe ti.

Telefonata Anonime

Nga larg thiri nje ze vajze
zemra reagoj e shpirti insistoj
e trupi po ecte- kerkonte per ta takuar bukurine e asaj
qe po fliste por nuk munda ta gjej,
mu be opsesion zeri yt i embel
sikur me thirte edhe ne ender,
a thua ska qene fat per tu takuar,
pra edhe shpirti im te uron nje drite te madhe
kurse zemra lumturine jetesore.
Nuk eshte fundi i botes
jeta vazhdon me sakrific per nje takim lumturie,
por lumturia eshte dashuri kur behet reale!

Me respekt nga senky [email protected]

Sa te Dua

Sa shume te dua ty o engjell
vec teje tjeter nuk e di
erdhe ne jeten time si ne enderr
tani e vetmja enderr per mua je ti
te dua e pa ty dot nuk jetoj
nuk ka minut e sekond per ty te mos mendoj
ti je kuptimi i kesaj jete
je arsyeja per te cilen gezoj
ne zemren time gjithmon ti mbete
vetem prane teje cdo gje kuptoj
ti je arsyeja e egzistences time
ti je gjithe bota pa perjashtim
pa ty cdo ndjenje behet therrime
pa ty dhe shpirti nuk gjen sherim
ti je drita e syve te mi
ti je i vetmi qe fale dashuri
prandaj per kete dhe une te dua
te do kaq fort kjo zemra ime
te do kaq fort ky shpirti im
ti je gjithmon ne mendjen time
ti je ai qe ekziston ne trupin tim
ti je padron i kesaj zemre
je zot,je perendi
ti je ai qe sjell gezime
ti ske te dyt je vetem ti
ti je ilac per dhimbjen time
ti je qetesi per shpirtin tim
ti je ai qe sben gabime
ndaj dhe te dua pambarim

Puthja

Merre buzen time e puthe leht
te shijoj buzen tende te embel sherbet
merre trupin time e puthe ngadal
me prek gjithandej me thuaj disa fjale
me pushto te gjithen te ndjejm kenaqsi
te dy ne epsh duke bere dashuri
te tretemi ne ate shtrat te digjemi si qiri
ta ndricojme kete nate ta mbushim me lumturi

Ender

Me prit sonte ne enderr
se do te vij
por mos u tremb
flej perseri
S’do te trokas ne dere
as nuk do te zgjoj
por do te puthi leht
prap do te shkoj.
ja detikoj sonjes

Poezi te derguara nga loti ivetmuar[email protected]

Te dua me do nje shtyll me pengon qe me ndan per jet vetem vari shkret besen ta kam dhan fjalen nuk e luj de dua per jet e a jo per 1 muj

Sonte vuj me shpirt se te humba ty.. kisha pas deshirrrr ket nat met taku.. edhe neseeeeeee e fundit det ishte per mu

Dikurrrr… dikush me ka dash.. thoshte se per ty.. ZEMER e jap jeten.. te gjithaaaaa paskan qen veq nje mashtrimmmm e un sotttttttttt qaj per fatin tim.. zotii madhhh te gjitha ike pa..

As nuk thuet as nuk shkruhet as nuk digjet as nuk shuhet.. du me arth edi qe sduet kjo sesht jet por sedi si quhet..

Tjeter kush te tha te dua e i puth buzet e tua…

Askush sme deshti sikur tiiii dhe tash kur kam nevojjjjj buzet smun ti shijoj..

U largove dhe me le me vaj ne buze e lot ne sy me hape nje plag te re zemra mbeti ne vetmi.

Te therras te me vish perseri edhe pse at dhimbje e ndij se zoti takoj ne dy e me beri te vuaj gjithnji te vuaj gjithnji.

Te therrras gjithmon te kerkoj ikjen tende se besoj dot shume premtove ne ket jet ku je tani ti ku je tret tani ku ke mbet.

Engjulli

Ende s mund ta paramendoi
Se ti nga kjo Bot ke shku
Njeri-Tjetrin per her t fundit
Pa e perqafu…
Nuk merzitem me per ty
E di qe Zoti pran Vetit ka nje
Engjull te ri..

Nuk besoii qe ka perfundim te Botes keshtu qee leni keto sen se nuk jan pun per juve

Pse o ZOT?
Pse te ndodhiu kjo ty,
A po te rendn dheu i zi
Pse o Perendi..
Pa e shijuar jeten ne Rini.

Poezi te derguara nga Lavdie [email protected]

Nese deshironi qe poezija juaj te vendoset ketu, thjeshte shtoni poezi ne KOMENT ose ne email: [email protected]

Mos harroni me shkruajt titullin e poezive!

Verejtje: Ketu mund te postoni vetem POEZI DASHURIE.

Nese doni te dergoni apo postoni Sms apo thenie dashurie klikoni mbi titujt e me poshtem.

SMS DASHURIE dhe THENIE DASHURIE!

P

Back to top button