Poezi Dashurie

poezi-dashurie-2015

Sikur te ndalet edhe koha
Sikur te bashkohen toka dhe qielli.
Deti dhe bjeshket te afrohen..
Atehere  dhe zemrat tona ,,
do te bashkohen dhe te ngritemi
larte ne Qiell, atje te jetojme
te bashkuar ne  Parajse….

 

Nje dite ne hijen e deres sime do trokasesh..
Do te them hyr pa frike..
Por kur ta hapesh deren prane kembeve te mia
do te qendrosh, ne veshtrimin e syve te mi..
do te verbohen syte.. Do ti mbush Syte me Lot
Dashurie,, me qepallat e syve te mi do te pres
dhe muzika na bene shoqeri… Te dua Te dua
do me thuash.
Kur malli te ket marr, dhe buzet te jane thare
Hape dritaren dhe lutju Henes ajo do te dergon.
Kur te me kujtojsh mua dhe ke deshir t’me kesh prane
Zhytu ne mendime dhe kujtom,
hape dritaren e fluturo se une do jem diku ne Re

 

Me hidh nje pike uje mbi plagen qe djeg
Me ler te mbeshtetem aty ku ti prek
Me mbush me frymarje ndoshta jetoj
Mbi gjoksin e heshtur me ler te te shtrongoi
Ndaloje hapin kthe koken te me shohesh
Syte jane te njejt e Leht eshte te me njohesh
Nuk eshte vone te trokasesh ne porten e vjeter
Edhe pse ri shtrit nuk kam krevat tjeter
E hapi dhe dritaren te bjer drite mbi mua
Qe te mbushem me ajer me prekjet e tua

 

Nene driten e Henes

Me kujtohet ajo nate
Nen driten e Henes,
ku muzika franceze na bente shoqeri
Kur  me puthe per here te pare.
Sa do te doja ta ktheja kohen mbrapa dhe..
Do te doja qe perseri
qe te jemi prane njeri- tjetrit.
Me nga nje gote ne dore
qe te festojme per dicka….
Ndoshta neser me floke te thinjura
do t’i vizitoj ato vende,
dhe t’i kujtoje me plot dhembje
dhe kujtime te hidhura.

 

Te dua
Disa te thone se egzistoj
Disa te thon se te duan..
Por e verteta egziston,
Se vetem nje te don ne jete.
Por ti se kupton, e ajo jam une.
Ndoshta nje dite do te me shohesh rruges…
Do te me shikosh me perbuzje
Dhe do te vazhdosh rrugen sikurse..
nuk me njeh fare..
Por nje dite do te mesohesh
te duash ate qe te don me zemer e jo me Fjale.
Pra meso,, dashuro,, shijo e mos shfrytezo..

Sa me pelqen jeta

Rri  ne heshtje e mendoj..!!
Se a munden dy zemra
te dashurohen, valle a mundem
edhe une dashurine e pare ta shijoj…
Sa me pelqen jeta… Kur du zemra dashurohen.
Sa me pelqejn lulet kur kane arome.
Do te doja qe dora jote lehtas,
ta prek trupin tim,.. Rri e mendoj,,
mundohem vehtes t’i jap shpjegim…
Pse duhet qe gjithmon te mendoj ne ty.. Pse.!!

Pse .? Te dua
Shetis rrugeve te qytetit
Por me duket, se po fundosem
ne fund te detit.
Pse.? Te mbaj ne mendje
kur ti nuk me dashuron,
Kane kaluar shume vite,
e me nuk do te takoj..
Pse te mbaj ne mendje
kur ti tjteren dashuron
Por do te vij nje dite,,
ku cdo gje do te ndryshoj.

 

Fryma me ndalet dhe zemra me rreh forte, mishi me rrenqethet dhe ne faqe me rrjedhin Lot c’do gje me duket ndryshe sot, por une s’dua ta pranoj.. Kame perjetuar shume ngjarje por, kete s’dua ta besoj ndarjen e mohoje e te drejtohem sikur te ishe aty… shume here te flas sikur te ishim sy me sy..

Por s’jemi me te dy, dhe ndalem e mendoj…. Atehere ulem ne gjunje se nuk arri te permbahem,, dhe Zotit I lutem dhe I falem e I drejtohem per ndihme,, te me ndihmoj dhe ne rrug te drejt te me drejtoje,, ate qe e dua te me bashkoj, pa ty e ndjeje vehten si zogu pa krahe, sonte e ndjej vehten me shume se kurre te vetmuar.. Ne kete dite ndjehem me e hidheruar se kurre,,, jame boshatisur nga ndjenjat, jam e ftohet si guri,, qendroj drejt, edhe pse eshte e veshtire,, Shpirt je I vetmi me te cilin e ndjej vehten mire…

Ti ike e me le t’vetumar Gjumi s’me mer, per ty rri zgjuar, Do kthehesh dikur por do jete vone Ishte letra e fundit e dashuris tone.. Kto fjale mbasi te bejne te mendosh. Por nje dite prap do me ofrohesh Mere nje vendim por jot e gabuar Se sot e kesaj dite Ty s’te kom harruar..

 

Ndoshta

Ndoshta ne nje dit do shihemi
Siq u ndam ne rruget plot
Ndoshta as nuk pershendetemi
Por çfar fsheh zemra syri e thot

Ndoshta tjeter do kesh ne krah
Por do ndjehesh fare bosh
Sa her mua te me kujtosh
Ne kujtime do me kerkosh

Ndoshta nje dit do te mungoj
Kur te vritesh nga pabesit
Por do jet von kur te kuptosh
se sa shum dhemb plaga ne shpirt

Ëndërroj

Ëndërroj shijen e buzëve tua
Që sikur mjalti kanë ëmbëlsi,
Zgjas buzët e mia drejt teje
Të të puth me shumë dashuri!

E ti largon kokën prapa
Bëhesh se s’më don,
Por e di se zemra jote
Për mua loton!

Buzët i lëpin me afsh të pa shuar
Gjersa sytë ti mbulon shkëlqimi,
Kurse unë tretem mbrenda teje
Dhe diku larg më humb vështrimi!

Ti si lozonjar sillesh përrreth meje
Më ngacmon, më josh me dashuri,
E unë e tretur brenda buzëve tua
Lundroj në botën plot lumturi!

Perse smundem…

Perse smundem dot te te harroj
perse ende vazhdoj te te dashuroj
pse zemra ime vazhdon te te kerkoj
pse smundem dot te te harroj
se kjo ndjenje qe kam per ty
me duket sikur po me mbyt
dhe ndiej se svazhdoj dot me keshtu.
Ah zot te lutem mos me braktis
me ndihmo ta harroj
se kete dhimbje me dot se duroj,
me jep qofte edhe nje shenj te vetme
se dhimbja po me tret
tani asgje ska me kuptim per mua
pa ty cd gje me duket bardh e zi
pa jete, pa shkelqim asgje
nuk ka me kuptim kur ste kam prane
por tani duhet te mesohem
e e di qe smund te te kem
te kam humbur kete e kam te qarte
aq te qarte sa e di qe jeta tani do ndryshoj pergjithmon
jo per me mre per kete jam e sigurt.
tani e di qe duhet te te them lamtumir
edhe pse me dhemb thell ne shpirt
ky eshte realiteti im
nje jete e varfer e boshe pa ty
po qe ky eshte fati im e duhet ta pranoj
tani per ti dhene fund te them
TE DUA SHUME.

Lumturine kerkova

Lumturine kerkova por une nuk e gjeta,
Idealen ma dhurove ti vet por kurre nuk u zbeha,
Dashurine per ty e ruajta ne fshehtesi,
Por i kam treguar dikujt dhe ti mire e di,
Sa here ti me vjen prane meje,
Une bie ne mendime sepse ti je ilaqi i zemres sime.

 

Me duhet te hesht

Me duhet te hesht…
E shoh qe fjalet skan kuptim,
me e mire eshte heshtja.
Kam frike te pyes ne me do me,
me duhet te heshte.
Kam frike te mendoje cdo ndodhe me ne,
me duhet te heshte.
Nese fati nuk na bashkon me,
me duhet te heshte.
Nese momentet me bejn te lotoj,
me duhet t heshte.
Nese me duhet te vazhdoje pa ty ,
nuk e di,me duhet prap heshtja.
Edhe nese pyes veten ne me duhet te jetoj?
ME DUHET TE HESHT…

Je per mua e vetmja dashuri.
S’te dua per para, as per flori.
Te dua se kur afer ty te kam.
Te gjitha pasurit e botes tek ty i kam.:-*

E shtrirur ne krevat
per ty mendoj
te kam ne zemer
e nuk te harroj.

Nje puthje nga larg
te ty e dergoj
te vi te buza jote
nga gjumi te te zgjoj.

Se dija se nje dite, do ndjeja kaq mall
Se dija qe nje dite, lotet do digjnin zjar,
Se kuptoja se prekja jote me mungonte
As ti nuk e dije se dikush po te mendonte.

Keto i dinin vetem une hena yjet e netet e zbehta
Qe prisnin mallengjyer se kuptova si ngadale
fillova te te dua por nuk pendohem
se kjo eshte ndjenja me unike per mua.

Se dija se nje dite, do ndjeja kaq mall
Se dija qe nje dite, lotet do digjnin zjar,
Se kuptoja se prekja jote me mungonte
As ti nuk e dije se dikush po te mendonte.

Të gjitha portat i kam hapur për Ty,
Sepse ti, asgjë s’kërkoje,
Ti gjithçka meritoje,
Ndaj gjithnjë do i gjesh portat hapur.

Të parën , do gjesh portën e zemrës,
E cila, pret dhe nxjerrë vrushkuj gjaku.

Portën e trurit moti e ke kaluar,
Sepse, ditën hyn e del parreshtur,
Ndërkaq, natën, vjedhurazi hyn,
Qetë dhe pa trokitur, në formën e një ëndrre,

Ne naten e heshtur
rri e mendoj
per kohet e hidhura reflektoj.
Kjo nate e gjate
duket sikur s’mbaron
eshte plot kujtime ne horizont.
Dite te lumtura e te palumtura
nisen te pushtojne universin
tanime plak e te lodhur.
Te lodhur nga dhimbja
te lodhur nga trishtimi
te lodhur nga zhgenjimi…

Në Universin e pafund, miliona vjetë të vjetër
Ku galaktikat njëra-tjetrën ngasin
E vetmja, e madhërishmja, si ty s ka tjetër
Më kot Da Vinçët e Mikelangjelot, penelat orgasin.

Më kot i vijnë yjet rrotull hënës
Në të kaltrin, qiellin blu
Unë jam Diogjeni dritënxënës
Që endet me fener, natës kuturu.

Te dua, ndaj vuaj,
te dashuroj,
ndaj per ty shpresoj
sa te jem ne kete jete
malli per ty do me djeg,
derisa te vdes
do te pres me shprese.

Besove dike qe te mashtroi
Dashurove dike qe s’te meritoi
Lendove dike qe ste harron
Zgjodhe ti nje rruge qe ne ferr te con
Me harrove mua , qe pa fund te dua
Me le vetem te shkrete por une lufoj ne jete!

1489275_783642031651529_1105402544_nShpirti me Mungon

Shpirt me mungon
akoma dhe sot te kujtoj
shpirti im po vajton
se ska pran
dashurin qe kerkon

larg je kete e di
dhe ndoshta me ke
harruar pergjithnji
por un akoma te mendoj.

Sot ti sje me ketu
dhe qielli seshte me blu.
Dielli eshte zhdukur bashk me ty
dhe une ndjej lotet qe me mlidhen ne sy.

Kaluam bashke me shume se nje vit
duke menduar se nuk do te na ndante me asgje.
Deri sa erdhi e sotmja ku ti sje me.

Shoh detin e kalter

Shoh detin e kalter, Dhe dielin plot shkelqim
I zhytyr ne mendime ,Mbyll syte me trishtim
E ne nje cast te bukur ,Ndjej parfumin tend
Shoh.po ti sje. dhe dhimbja, ze prape vend.

Dhe aty kuptoj ,qe ti je mjaft larg
Dhe lotet ne sy ,gati me behen varg

Nëse mëkat qenka dashuria

Nëse mëkat qenka dashuria
Atëherë jeta nuk paska vlerë,
E ç’më duhet mua dielli
Kur dimër do të kem edhe në verë!

Kurse pasqyrën do ta thej fare
Dhe veç sytë e zemrës do ti lexoj,
Mund të më vrasin, shpirtin t’më kallin.

Cdo sekonde te jetes time

Cdo sekonde te jetes time, mendimi im je ti,
Largesine per ty do ta shkurtoj do ta bej afersi.
Cdo pike shiu qe bie dashurine per ty me kujton,
Do deshiroja qe pikat e shiut zemren tende te mbulojne.

Ne endrrat e mia cdo nate ty te shoh,
Te perqafuar te dy sebashku ne qendrojme,
une I afrohem zemres tende, dhe te them me embelsi,
Se te dua zemra ime gezimi im je ti.

Me kete dua te them,
se ti je gjithcka per mua,
dhe sikur te gjithe boten te me falnin,
une vetem ty do te dua.

E di veshtire eshte ta besosh,
Sepse jeta keto na ka dhuruar,
Por dashurine qe kam per ty,
BESOJE eshte dhurata me e cmuar.

Kur te lexosh kete poezi

Kur te lexosh kete poezi
Dije qe un jam ne vetmi
Qe kur u ndame
Asnjeher nuk u pame
Akoma te dua
Perse vuajtje do ket gjithmone per mua ?
Sa te jem gjall ty do te dua
Se je e vetmja per mua
Ndoshta tabi je me tjeter njeri
Nje tjeter qe te dhuron dashuri
Gjera te ndryshme perjeto
Por dije askush ne bot si un s`te do.

Ti nuk kishe zemer

Ti nuk kishe zemer
edhe pse ishe femer
mendove veqc avanturat
ne mes nesh i shkatrrove urat!

ti nuk e meriton
qe une per ty te shkruaj
e lere te qaj me lot
e me zemer te vua

ti nuk kishe zemer
luftove vetem per emer
per aq dhe pasuri
humbe kete dashuri !

pranoje se ke gabuar
se ne zemer me ke vra
solle deri ne perfundim
dhe rruget tani na jane nda

nese e kupton lotin
qe une ne sy e kam
kupto se shum po vuaj
qe tash me ty me sjam

por une jam pajtuar
me jeten reale
edhe pse kam nje dhimbje
kuptova se ishe fatale

shiko zemren time
ajo po qan e vajton
vuajtjet e saj te medha
ska mjek qe i sheron

ti nuk kishe zemer
ishe e pashpirt
shum isha me ty
e kete se kam dite

do te vdes per ty
dhe loti do te me mbes ne sy
te gjith do ta kuptojne
se zemren ti ma ke thy

mos u pendo per gabimet
nese ka ardh nje vonese
se asgje me nuk ndryshon
tash ka humbur qdo shprese

fatin qe une mendova
tjetrit iu kishte shkruar
dhe une u desht te harroj
se dikur te kam dashuruar

edhe pse me dhimbje ne zemer
e kuptova kete te vertete
vendosa qe pa ty se pa ty
une ta vazhdoj kete jete

me vjen shum keq nga jeta
qe keshtu me mundoi
me vjen shum keq per ty
kur mendoj se dikush te mashtroi

por sillem ka te sillem
me duhet ta pranoj
se ti nuk kishe zemer
dhe askush ste mashtroj

u mundova te te bind
qe te kthehesh perseri
por ti kurr me nuk u ktheve
dhe humbe kete dashuri

mbaje tash te vetmin kujtim
unazen qe une ta dhash
kujto sa te deshti shpirti im
kujtoj dhe fjalet qe ti thash

kjo jete nuk eshte reale
dhe ska fare te verteta
me lot dhe me vuajtje
mua po me shkon jeta

po te kishe zemer
dhe ndenja per dashuri
do ta kuptoje se loti im
po pikon vetem per ty

do te ishe e lumtur ne bote
sdo te shihnim kurr ne lot
do te ishim te bashkuar
dhe dy persona te dashuruar.

Kohe e Shkuar

Portat e zemrës s’më kanë çelës
m’i rrëmbeu Eleni qe në rini
prita gjate e ajo më s’mi ktheu;
ndaj hyri pa trokitur, me dashuri!

Eleni, e bukur, si perri
folen ndertoi,as nje cast s’ndali
kjo vajze me flok sterre të zi…
Eleni e bukur,dy engjej me fali…

Te dua o jete

Gjaku im ka mbaruar,
frymemarrja ime ka ndaluar,
fjalet jane thare
syte veshtrojne te pikelluar,
per here te fundit ty per te takuar,
te pakten eja sot te une
te me varroses ti,
se shpirtin ma vrare
dhe zemra nuk rezistoi
dhimbjen shpirti zemres ja kaloi,
ti me vrave pa faj,
me dashurove pa kufi
me premtove se edhe e vdekur
ne vendin tim sdo vesh tjeter njeri…
Te dua o jete

Back to top button