Hiqni SYZET MENJËHERË! Ky përbërës do t’ua përmirësoj SHIKIMIN për 97%

Me kohën trupi fillon të dobësohet dhe njerëzit bëhen më të kapshëm nga sëmundjet. Shikimi është ndër shqisat më të para që preket me kohën. Sytë janë përgjegjës për 90 përqindëshin e informacioneve që i marrim – të cilat na ndihmojnë të mësojmë gjëra dhe të shmangim probleme potenciale, transmeton Telegrafi. Shkenca dhe teknologjia janë zhvilluar mahnitshëm në...

SHQIPTARI SHPIK VAKSINËN KUNDËR KANCERIT

Profesor Shuajp Kraja është shpikësi i parë shqiptar që gëzon të drejtën mbi patentën evropiane për vaksinën kundër kancerit. E konsideruar si një shpikje inovative në fushën e mjekësisë, lëshimi i kësaj patente nga Organizata Europiane e Patentave (EPO), i hap rrugën procedurave për marrjen e autorizimit të prodhimit nga Bashkimi Europian. Në kuadër të studimit pilot me...

Nëse lëkura juaj digjet nga dielli kjo recetë ju largon dhimbjet dhe të skuqurën

Duhet t’i dini të gjitha këto truqe për zgjidhjen e problemit, i cili mund t’ju sjellë magji verore, nëse dëshironi që të mos ju dështojë pushimi veror. Ja se si më së lehti t’i përballoni djegiet nga dielli. Kjo recetë do t’ju sjellë lehtësim momental, ndërkaq lëkura juaj shpejt do të qetësohet dhe vetvetiu do të pushojë të ju tendosë, transmeton Telegrafi. Për zgjidhjen...

Këmbë dhe duar të ftohta? Ja si ta zgjidhni këtë problem

Qarkullimi i dobët i gjakut njihet edhe si “vrasës i heshtur” dhe mund të shfaqet si pasojë e faktorëve të ndryshëm, përfshirë edhe aktivitetin e dobët fizik, hipertensionin, diabetin, pirjen e duhanit, abuzimin me drogë etj. Simptomat me kohën zhvillohen dhe është mirë t’i njihni ato me kohë, transmeton Telegrafi. Nëse veç keni probleme me qarkullim të dobët të gjakut,...

Katër shenja paralajmëruese të sulmit në zemër

Nëse dyshoni se ju apo dikush tjetër është duke përjetuar sulm në zemër, menjëherë telefononi ambulancën. Sulmi në zemër mund t’i ndodh çdo personi dhe është e rëndësishme t’i njihni shenjat dhe të qëndroni të përgatitur, pasi që mund të të kushtoj jetën ty apo dikujt që e njihni, transmeton Telegrafi. Balancimi Dikush që do të përjetoj sulm në zemër do e humbë...

Doktorët janë mahnitur! Kjo recetë forcon dhe rigjeneron kockat, gjunjtë dhe nyjet e këmbëve

Ekspertët e shëndetësisë thonë se kockat dhe gjendja e tyre kanë një ndikim të madh në shfaqjen e dhimbjeve në shpinë. Lajm i mirë që ekziston një recetë me origjinë nga Greqia e Lashtë, e rekomanduar edhe nga mjekët, e cila mund të forcojë kockat dhe mund të lehtësojë dhimbjet e shpinës. Ja çfarë ju duhet për të përgatitur këtë recetë të mahnitshme: 10 lugë fara...

Ushtrimet për dhembje të shpinës: Bëhen 1 minutë, do t’ju rilindë kurrizin!

Nëse keni dhembje në shpinë, edhe vetë e dini sa mund t’ju pengojë kjo në aktivitet e përditshme dhe në jetën normale. E po, mos u brengosni, po ju sjellin ushtrimet të cilat ndikojnë në mënyrë efikase në afatin sa më të shkurtër të mundshëm, transmeton zemra.org. Eliminoni dhembjet dhe kthejuni jetës normale me këto ushtrime të thjeshta, të cilat bëhen vetëm një minutë...

Këshilla se si të humbim peshë

Humbja e peshës është proces i vështirë ndërsa humbja e peshës dhe mirëmbajtja e saj është dëshmuar të jetë shumë më e vështirë sesa rënia për disa kilogram për një kohë të caktuar. Mënyra më e mirë për të filluar janë ndryshimet e vogla në stilin e jetës dhe angazhimi në aktivitete fizike të lehta, procese këto të cilat veçse vijnë dhe bëhen pjesë e përditshmërisë...

FARA E LIRIT (Flax Seeds)

Femrat gjithsesi do të duhej që të konsumojnë fara të lirit dhe bukë që i përmban ato, sepse konsumimi i tyre e redukton rrezikun nga kanceri i gjirit për 28 për qind. Në studimin kanadez hulumtuesit kanë dëshmuar që konsumimi i farave të lirit e redukton rrezikun nga kanceri i gjirit për 28 për qind te gratë pas menopauzës, ndërsa konsumimi i bukës nga liri për 26 për qind edhe...

Kur duhet të dyshojmë në infarkt!

Për fat të keq, nuk ka shenja të sigurta të cilat do të përcaktonin sulmin në zemër. Do t’i përmendim vetëm simptomat më të shpeshta të cilat do të na bëjnë që të dyshojmë si dhe do ta shtyjnë të sëmurin ose rrethin që të kërkoj ndihmë mjekësore: * Dhimbja në gjoks . Pacienti shpesh e përshkruan si ‘shtypje’’ ose ‘shtrëngim’. Mund të zgjerohet majtas (rrallë...