Kush do të jetë Personaliteti politik i vitit 2011?

Edhe këtë vit vazhdon traditën e zgjedhjes së personalitetit të vitit 2011 në trojet shqiptare. Çdo vit në hapësirat shqiptare po shtohen personalitet e reja politike e institucionale prandaj edhe këtë vit kemi përfshirë fytyra të reja të skenës politike shqiptare. Këtë vit ne jemi munduar që të përfshijmë 14 personalitete të njohur ndërsa Juve lexues të nderuar, ju mbetet...

Kosova të ketë të drejtën për t’iu bashkuar Shqipë

Në kuadër të procesit të brendshëm zgjedhor, Lëvizja “Vetëvendosje” të shtunën ka mbajtur zgjedhjet për kryetarin e degës së kësaj lëvizjeje për Fushë Kosovë, me ç’rast lideri i kësaj lëvizjeje, Albin Kurti, nuk ka lënë pa përmendur arsyen dhe qëllimin e “Vetëvendosjes” që, ndër të tjera, është bashkimi me Shqipërinë që, sipas tij, është e vetmja mënyrë...

Prishtinë, votojnë Thaci, Shala e Kurti

Në Prishtinë kanë votuar disa nga përfaqësuesit e lartë të partive politike, të cilat pretendojnë se do të dalin fituese në këto zgjedhje të parakohshme. Kështu, në shkollën “Faik Konica” të kryeqytetit kosovar ka votuar kryeministri në ikje, Hashim Thaci, si dhe nënkryetari i AAK-së, Blerim Shala. I pari, gjatë fushatës elektorale ka premtuar liberalizimin e vizave...

Votoi Albin Kurti

Lideri i Lëvizjes “Vetëvendosje!”, Albin Kurti ka hedhur votën në prani të disa aktivistëve të Lëvizjes “Vetëvendosje!” në fakultetin juridik në ora 08:30. Në një prononcim të shkurtër para medieve ai ka inkurajuar të gjithë qytetarët që të dalin në votime duke i vlerësuar këto zgjedhje si zgjedhjet më të rëndësishme në Kosovën e pasluftës Ai...