Festa e familjes Mustafi nga Gostivari

Familja Mustafi kishte festë të dyfishtë të hënën. Shkodrani, djali i tyre, debutoi në Kampionat Botëror për Gjermaninë. 22 vjeçari është njeri me fat. Fillimisht ai u la jashtë listës definitive, por e mori ftesën nga përzgjedhësi Joachim Loew mrekullisht dhe pa pritur e pa kujtuar e gjeti veten në Botëror. Sikur të mos mjaftonte kjo. Qendërmbrojtësi shqiptar nga Maqedonia nuk...

Humbja e peshës pas lindjes

Javën e kaluar Dukesha Kate Middelton e tregoi barkun e saj të rrafshët derisa po luante bejsboll në një shkollë, ndërsa Kim Kardashian vazhdon të befasojë më paraqitjen e saj, pasi që lindi vetëm 4 muaj më parë, duke u dukur tërësisht njëjtë si para lindjes. Por, normalisht, për t’u dukur sa më e dobët, në fushën e showbizit është gjëja primare e jetës. Ndërsa gratë...

Me fytyrë të kthyer nga njëri-tjetri flenë çiftet më të lumtura

Çiftet më së shpeshti flenë të kthyer me shpinë nga njëri-tjetri, ndërkaq më të kënaqur janë ata që flenë të kthyer me fytyrë nga njëri-tjetri. Mirëpo, edhe më të lumtur janë ata që flenë sa më afër njëri-tjetrit. Pozita në të cilën flini gjumë zbulon se sa është e fortë dhe e lumtur lidhja juaj, kanë konstatuar shkencëtarët e Universitetit të Hertfordshires në...

Pesë porosi të cilat kurrë nuk bën t’ia dërgoni ish-partnerit

Pa marrë parasysh ndjenjat të cilat mbase akoma i keni ndaj tij, mbajeni mend që ai është ish i dashur, dhe mu për këtë shkak kurrë nuk do të duhej t’ia dërgonit këto porosi. “Më mungon” Në shumicën e rasteve ky deklarim nuk është i saktë, sepse ju i mbani mend vetëm momentet e bukura të kaluara së bashku, por jo edhe gjërat negative që jua ka bërë ai. “Vërtet më...

A mund të krijojnë lidhje skemat seksuale

Kohëve të fundit shumica flasin për ndikimin që kanë te femrat skemat seksuale dhe a është e mundshme që ato të zhvillohen në lidhje të sigurt. Psikologët thonë që personat të cilët pranojnë skemat seksuale, thellë në vete e dëshirojnë lidhjen e vërtetë, mirëpo edhe më thellë zhgënjehen kur kuptojnë se kjo gjë nuk do t’u realizohet. Idealizimi – Lidhjet e këtilla shpesh...

Shtatë gabime në takimin e parë

Meshkujve shpesh u ndodh të bëjnë gabime, të cilat femrat nuk i shikojnë aspak me dashamirësi Përshtypja të mirë në takimin e parë është shumë e rëndësishme, në mënyrë që të ndodhin edhe takime të tjera dhe definitivisht të krijohet lidhja. Prandaj kushtoni kujdes që të mos ju ndodhin këto gjëra: Shikimi i femrave të tjera Femra nuk duron kur mashkulli, krahas saj, i shikon...

13 gjëra me të cilat femrat janë më të mira se meshkujt!

Ka hulumtime të shumta të cilat kanë vënë në pah që femrat i kanë disa aftësi të pabesueshme, të cilat meshkujt nuk i kanë. Jemi më të mira në mësime Studimi i bërë në universitetet Georgia dhe Columbia ka zbuluar që femrat kanë qasje më të mirë ndaj mësimit. Jemi më të mençura Sipas studimeve të testeve të inteligjencës në tërë botën, femrat kanë koeficientin më...

Femrat me vithe të mëdha janë më inteligjente dhe më të shëndetshme!

Damat me format më të theksuara të vitheve kanë nivelin më të ulët të kolesterinës dhe më me sukses prodhojnë hormonet të cilat kontrollojnë nivelin e sheqerit. Të kesh vithe të mëdha do të thotë se ju keni një tepricë të omega-3, që janë katalizatorë të zhvillimit të trurit. Kështu, fëmijët e nënave që janë më të shëndosha, janë më inteligjentë se fëmijët e...

Duke folur me fëmijët, pasuroni fjalorin e tyre

Të flasësh drejtpërdrejt me fëmijët kur ata janë në fazat e hershme të mësimit të gjuhës, ndihmon ata që të kenë një fjalor më të mirë dhe për të kuptuar fjalët më shpejt. Ky është një efekt që ai nuk e merr nëse prindërit e vendosin fëmijën përpara televizionit për të parë kukulla apo programe të ndryshme për fëmijë, thuhet në një studim të bërë në Universitetin...

‘Vrasësi’ i Jackson kërkon të drejtën të punojë si mjek

Mjeku përgjegjës për vdekjen e Michael Jackson, Conrad Murray, ka kërkuar kthimin e licencës së tij për të ushtruar profesionin për të cilin është shkolluar. Murray u shpall fajtor për vdekjen e Mbretit të muzikës pop dhe u dënua me katër vjet burg në nëntor të vitit 2011, për shkak të ordinimit të dozës vdekjeprurëse të ilaçit ‘propofol’, i cili ia mori jetën këngëtarit...