BotaLajmeVIDEO

36 të vdekur nga sulmi terrorist në Stamboll

Rritet bilanci i viktimave nga sulmi në aeroportin e Stambollit. Mëngjesin e sotëm, sipas të dhënave të fundit numri i viktimavka arritur në së paku 36 vetë.

EDITORS NOTE: Graphic content / People stand outside the entrance as they leave the airport after two explosions followed by gunfire hit the Turkey's biggest airport of Ataturk in Istanbul, on June 28, 2016. At least 10 people were killed on June 28, 2016 evening in a suicide attack at the international terminal of Istanbul's Ataturk airport, Turkish Justice Minister Bekir Bozdag said. Turkey has been hit by a string of deadly attacks in the past year, blamed on both Kurdish rebels and the Islamic State jihadist group. / AFP / OZAN KOSE (Photo credit should read OZAN KOSE/AFP/Getty Images)
EDITORS NOTE: Graphic content / People stand outside the entrance as they leave the airport after two explosions followed by gunfire hit the Turkey’s biggest airport of Ataturk in Istanbul, on June 28, 2016.
At least 10 people were killed on June 28, 2016 evening in a suicide attack at the international terminal of Istanbul’s Ataturk airport, Turkish Justice Minister Bekir Bozdag said. Turkey has been hit by a string of deadly attacks in the past year, blamed on both Kurdish rebels and the Islamic State jihadist group. / AFP / OZAN KOSE (Photo credit should read OZAN KOSE/AFP/Getty Images)

Ndërkohë që numri i të lënduarve nga shpërthimi ka shkuar në 147 persona. Jozyrarisht flitet për rreth 50 viktima. Disa media të huaja raportojnë këtë shifër, duke iu referuar burimeve zyrtare të paidentifikuara.


09:20

Kryeministri turk ka njoftuar në një komunikim të fundit se aeroporti është hapur dhe fluturimet i janë kthyer normalitetit. Binali Yildirim tha se është koha për të reaguar.

08:20

Kryeministri turk në një deklaratë të fundit ka thënë se sulmi i mbrëmësh është dora e ISIS. “Terroristët erdhën në aeroport në një taksi dhe pastaj kryen sulmet e tyre”, tha kryeministri.

“Hetimet e para tregojnë se tre sulmuesit së pari hapen zjarr e pas shpërthyen veten e tyre.”

Yildirim nuk ka sqaruar pse, por tha se ISIS eshte pas sulmeve.

Ora:01:19

Ministri i Drejtësisë në Turqi, Bekir Bozdag ka bërë të ditur se numri i viktimave nga sulmi në aeroportin e Stambollit ka shkuar në 31. Kurse sa i takon të plagosurve ky numër ka arritur në 147.

Nuk është e qartë nëse në këtë numër përfshihen edhe terroristët që kryen sulmin.

Ndërkohë, Ministria e Jashtme e Shqipërisë njofton se nuk ka asnjë shtetas shqiptar të lënduar nga këto sulme.

Një lajm i tillë konfirmohet dhe nga ministrja e Mbrojtjes, Mimi Kodheli.

Është konfirmuar tashmë se në sulm kanë marrë pjesë tre persona, ku dy prej të cilëve kanë hedhur veten në erë ndërsa i treti është qëlluar nga policia.

Ministri i Drejtësisë, Bekir Bozdag ka bërë të ditur për CNN se një prej terroristëve fillimisht hapi zjarr me kallashnikov para se të hidhte veten në erë në hyrjen e aeroportit.

Show More

Artikuj te ngjajshem

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close