s Ekonomia | Ekonomia e Kosoves | Ekonomia e Maqedonise | Ekonomia e Maqedonise
List/Grid

Ekonomia Subscribe to Ekonomia

Bie vlera e denarit, Maqedonisë i vjen edhe kriza e rëndë ekonomike

Bie vlera e denarit, Maqedonisë i vjen edhe kriza e rëndë ekonomike

Nga sot 1 euro nuk kushton 61.4 denar, por për të pasur një euro ju duhet të keni 62.8 denar. Rënia e vlerës së denarit ishte paralajmëruar më parë nga… Read more »

Punë në Gjermani: Në Janar nis aplikimi, ja dokumentet që duhen

Punë në Gjermani: Në Janar nis aplikimi, ja dokumentet që duhen

Ambasada Gjermane në Tiranë nëpërmjet një njoftimi për shtyp, jep detaje dhe të dhëna lidhur me caktimin e takimit për aplikimet e vizave afatgjata për në Gjermani. Në njoftimin për… Read more »

Një histori suksesi, rrëfehet emigranti, si arrita të ndërtoj fabrikën time në Zvicër

Një histori suksesi, rrëfehet emigranti, si arrita të ndërtoj fabrikën time në Zvicër

Historia e Hamdi Zaimit nga Gositvari është një histori tjetër suksesi e bashkatdhetarëve që jetojnë jashtë vendit. I emigruar në Zvicër qysh në moshën 16 vjeçare, Hamdiu ka arritur të… Read more »

Rryma do të shtrenjtohet

Rryma do të shtrenjtohet

Nëse Kosova nuk e ndërton Termocentralin e ri, deri në vitin 2030 qytetarët do të paguajnë 72 për qind më shtrenjtë energjinë elektrike se që paguajnë tani. Një kilovat orë… Read more »

Paga më e mirë minimale në Australi

Paga më e mirë minimale në Australi

Raporti “OECD” (Organisation for Economic Co-operation and Development) tregon se Australia paguan më së miri pagën minimale për punëtorët. Raporti përfshin 27 vende që kanë miratuar pagën minimale në shtetet… Read more »

Suedia kërkon punëtorë, paga 2700 euro

Suedia kërkon punëtorë, paga 2700 euro

Sipas firmës konsulente Ernst & Young, paga mesatare bruto në Suedi është 32.769 € në vit, ose 2730 € në muaj. Me qëllim për të thithur kuadër të përgatitur dhe… Read more »

“Belle Air” bllokon 200 pasagjerë shqiptarë dhe… falimenton!

“Belle Air” bllokon 200 pasagjerë shqiptarë dhe… falimenton!

Të paktën 200 pasagjerë shqiptarë ndodhen të bllokuar në aeroportin e Veronës në Itali, pas anulimit të fluturimit nga kompania ajrore “Belle Air”. Top Channel kontaktoi me një prej pasagjerëve,… Read more »

Arrihet marrëveshja me Maqedoninë

Arrihet marrëveshja me Maqedoninë

Është arritur marrëveshja mes Kosovës dhe Maqedonisë për largimin e masave tregtare nga të dyja palët. Arritjen e marrëveshjes e kanë konfirmuar zv.kryeminisitri Hajredin Kuçi dhe zv.kryeministrja Mimoza Kusri-Lila si… Read more »

Miliona euro për bulevardin nëntokësor në Shkup

Miliona euro për bulevardin nëntokësor në Shkup

Kompanitë e ndërtimit kërkojnë nga 67 deri në 92 milionë euro për të ndërtuar bulevardin nëntokësor nga godina e Qeverisë së Maqedonisë deri te godina aktuale e Bankës Popullore të… Read more »

Shkuan në Durrës për pushime, mbetën pa veturë

Shkuan në Durrës për pushime, mbetën pa veturë

Kosovarët edhe këtë vit në masë të madhe vazhdojnë t’i kalojnë pushimet në Shqipëri. Kjo për shumë arsye, qoftë për shkak të afrisë, shpenzimeve më të ulëta, apo edhe mikpritjes… Read more »