s Shendetesia | Keshilla Shendetesore | Shendeti i Njeriut | Shendet i iFemijeve | Shendet i te Riturve - www.Zemra.Org
List/Grid

Shendetesi Subscribe to Shendetesi

Shenjat që tregojnë se trupi juaj po ju “ulëret” për ndihmë!

Shenjat që tregojnë se trupi juaj po ju “ulëret” për ndihmë!

Trupi ynë është një mekanizëm i përsosur ku shumë gjëra ndodhin në të njëjtën kohë. Dhe nganjëherë na jep shenja se nevojitet ndihmë të cilat, nëse shpërfillen, mund të çojnë në probleme shëndetësore. Ja disa sinjale që duhej të merrnim gjithmonë parasysh.

Hiqni SYZET MENJËHERË! Ky përbërës do t’ua përmirësoj SHIKIMIN për 97%

Hiqni SYZET MENJËHERË! Ky përbërës do t’ua përmirësoj SHIKIMIN për 97%

Me kohën trupi fillon të dobësohet dhe njerëzit bëhen më të kapshëm nga sëmundjet. Shikimi është ndër shqisat më të para që preket me kohën. Sytë janë përgjegjës për 90… Read more »

SHQIPTARI SHPIK VAKSINËN KUNDËR KANCERIT

SHQIPTARI SHPIK VAKSINËN KUNDËR KANCERIT

Profesor Shuajp Kraja është shpikësi i parë shqiptar që gëzon të drejtën mbi patentën evropiane për vaksinën kundër kancerit. E konsideruar si një shpikje inovative në fushën e mjekësisë, lëshimi… Read more »

Nëse lëkura juaj digjet nga dielli kjo recetë ju largon dhimbjet dhe të skuqurën

Nëse lëkura juaj digjet nga dielli kjo recetë ju largon dhimbjet dhe të skuqurën

Duhet t’i dini të gjitha këto truqe për zgjidhjen e problemit, i cili mund t’ju sjellë magji verore, nëse dëshironi që të mos ju dështojë pushimi veror. Ja se si… Read more »

Këmbë dhe duar të ftohta? Ja si ta zgjidhni këtë problem

Këmbë dhe duar të ftohta? Ja si ta zgjidhni këtë problem

Qarkullimi i dobët i gjakut njihet edhe si “vrasës i heshtur” dhe mund të shfaqet si pasojë e faktorëve të ndryshëm, përfshirë edhe aktivitetin e dobët fizik, hipertensionin, diabetin, pirjen… Read more »

Katër shenja paralajmëruese të sulmit në zemër

Katër shenja paralajmëruese të sulmit në zemër

Nëse dyshoni se ju apo dikush tjetër është duke përjetuar sulm në zemër, menjëherë telefononi ambulancën. Sulmi në zemër mund t’i ndodh çdo personi dhe është e rëndësishme t’i njihni… Read more »

Doktorët janë mahnitur! Kjo recetë forcon dhe rigjeneron kockat, gjunjtë dhe nyjet e këmbëve

Doktorët janë mahnitur! Kjo recetë forcon dhe rigjeneron kockat, gjunjtë dhe nyjet e këmbëve

Ekspertët e shëndetësisë thonë se kockat dhe gjendja e tyre kanë një ndikim të madh në shfaqjen e dhimbjeve në shpinë. Lajm i mirë që ekziston një recetë me origjinë… Read more »

Ushtrimet për dhembje të shpinës: Bëhen 1 minutë, do t’ju rilindë kurrizin!

Ushtrimet për dhembje të shpinës: Bëhen 1 minutë, do t’ju rilindë kurrizin!

Nëse keni dhembje në shpinë, edhe vetë e dini sa mund t’ju pengojë kjo në aktivitet e përditshme dhe në jetën normale. E po, mos u brengosni, po ju sjellin… Read more »

Këshilla se si të humbim peshë

Këshilla se si të humbim peshë

Humbja e peshës është proces i vështirë ndërsa humbja e peshës dhe mirëmbajtja e saj është dëshmuar të jetë shumë më e vështirë sesa rënia për disa kilogram për një… Read more »

FARA E LIRIT (Flax Seeds)

FARA E LIRIT (Flax Seeds)

Femrat gjithsesi do të duhej që të konsumojnë fara të lirit dhe bukë që i përmban ato, sepse konsumimi i tyre e redukton rrezikun nga kanceri i gjirit për 28… Read more »