Teknologji

Asus Transformer Prime prapëseprapë në dhjetor

Asus publikoi se tableti Eee Pad Transformer do të paraqiten në shitore në fillim të muajit dhjetor.

Tableti i parë me procesor katërbërthamësh dhe 32 GB memorie do të shitet me çmim prej 499 dollarë për tablet dhe 149 dollarë për dock-un me tastierë.

Edhe pse premiera fillimisht ishte paraparë për 9 nëntorin, deri te shtyrja ka ardhur për shkak të disa ndryshimeve (kryesisht përbrenda pajisjes). Do të jetë ky tableti i parë me procesorin katërbërthamësh Tegra 3 të Nvidias, që do të thotë performanca deri në pesë herë më të mira nga Tegra 2, thonë në Asus. Por fuqia më e madhe nuk nënkupton edhe peshën më të madhe ose autonominë më të vogël – realisht është krejt e kundërta.

Tableti është tëholluar deri në 8.3 mm dhe mund të punoj 12 orë pa rrymë, e duke iu falënderuar baterisë prej 22Wh e cila ndodhet në dock, nga Asus pohojnë se autonomia rritet edhe deri në 18 orë.

Përveç dizajnit të ri i cili rikujton Zenbookun e famshëm i cili një shtresë të veçantë që parandalon zhytjen me shenjat e gishtërinjve, Asus vendosi edhe kamerën prej 8 megapiksel me blic dhe senzorin CMOS.

Nga Asus pohojnë edhe se displayi Super IPS+ prej 10.1 inç, me rezolucion prej 1,280 x 800 piksel është avancuar për përdorimin në ambient të hapur dhe se teknologjia e re SonicMaster dukshëm përmirëson kualitetin e ekzekutimit të komandave zanore.

Nuk ka dyshim se ky po tingëllon si tableti më i mirë me Android deri tani dhe ani pse fillimisht nuk do të shitet me Ece Cream Sandwich, Asus premtoi update të shpejtë menjëherë në fillim të dhjetorit.

Tags
Show More

Artikuj te ngjajshem

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close