KosovaLajmePolitika

Andorra njeh pavarësinë e Kosovës

Principata e Andorrës zyrtarisht ka pranuar pavarësinë dhe sovranitetin e Republikës së Kosovës, duke rritur numrin e njohjeve në 76.

Konfirmimi zyrtar është dërguar në Ambasadën e Republikës së Kosovës në Bruksel. Principata e Andorrës kufizohet nga Franca dhe Spanja.

Kjo njohje vjen në kohën kur Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës së Kosovës po bënë përpjekje maksimale për përmbylljen e procesit të njohjeve. Andorra është shteti i vogël në jugperëndim të Evropës, e  ndodhur në lindje të Pirenejve kufizohet nga Franca dhe Spanja.

Tags
Show More

Artikuj te ngjajshem

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close