BotaLajme

Bisedoi në telefon me Putinin, pozita e Erdoganit mes Rusisë dhe Ukrainës

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan zhvilloi sot një bisedë telefonike me homologun e tij rus Vladimir Putin. Duke mbajtur qëndrimin e saj neutral dhe të ekuilibruar, Turqia vazhdon përpjekjet e saj diplomatike për të de-përshkallëzuar konfliktin në Ukrainë, duke kërkuar përmbajtje për të gjitha palët.

Ndërsa Ankaraja ka kundërshtuar sanksionet ndërkombëtare që synojnë të izolojnë Moskën, ajo gjithashtu mbylli Bosforin dhe Dardanelet sipas një pakti të vitit 1936, duke e lejuar atë të parandalojë disa anije ruse të kalojnë ngushticat turke.

Duke e quajtur së fundmi pushtimin e Rusisë një shkelje të papranueshme të së drejtës ndërkombëtare, Turqia ka formuluar me kujdes retorikën e saj për të mos ofenduar Moskën, me të cilën ka lidhje të ngushta energjetike, mbrojtjeje dhe turizmi.

Ankaraja ka thënë se dëshiron të mbledhë së bashku ministrat e jashtëm të Ukrainës dhe Rusisë për bisedime në një forum diplomacie javën e ardhshme në Turqinë jugore. Si Ukraina ashtu edhe Rusia janë shprehur të hapur ndaj bisedimeve të tilla, shkruajnë mediat turke.

Show More

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button