Teknologji

Fillojnë para-porositë për Nokia N9

Adhuruesit e modelit të ri të Nokia N9 do të jenë me siguri të kënaqur ta dinë se modeli i tyre i preferuar i telefonit tashmë ka filluar të shitet me para-porosi në tregun australian, dhe se çmimi i tij është 829 dollarë australian, që i bie dikur rreth 865 dollarë amerikan.

Siç është thënë edhe më herët, Nokia N9 posedon ekran të ndjeshëm në prekje me teknologji AMOLED, diagonalja e së cilës është 3.9 inç, dhe i njëjti është i pajisur me Gorilla Glass, që domethënë se është vështirë që ekrani i kësaj pajisje të gërvishtet, siç ndodh me modelet tjera të telefonave.

Për më shumë, Nokia N9 posedon edhe kamerën me 8 mega-piksel, optikë Carl Zeiss, auto-fokus dhe procesor ARM Cortex A8 OMAP3630 1GHz.

Përveç kësaj, kamera 8-pikselëshe e Nokia N9 gjithashtu posedon edhe LED ndriçues, dhe mundësi incizimi në formatin HD me 720p, ndërsa aty është edhe mundësia për NFC, 1GB RAM, dhe versioni me 16 ose 64 GB hapësirë.

Nokia N9 SKU #0011

2G Network GSM 850 / 900 / 1800 / 1900
3G Network HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100
Announced Not officially announced yet
Status Rumored. Exp. release 2011
Size Dimensions –
Weight 160 g
Display Type TFT capacitive touchscreen, 16M colors
Size 480 x 800 pixels, 4.0 inches
– Nokia ClearBlack display
– Scratch-resistant oleophobic surface
– QWERTY keyboard
– Multi-touch input method
– Proximity sensor for auto turn-off
– Accelerometer sensor for UI auto-rotate
– Handwriting recognition
Sound Alert types Vibration; MP3, WAV ringtones
Speakerphone Yes
– 3.5 mm audio jack
Memory Phonebook Practically unlimited entries and fields, Photocall
Call records Detailed, max 30 days
Internal 64 GB storage, 512 MB RAM, 1 GB ROM
Card slot microSD, up to 32GB, buy memory
Data GPRS Class 32
EDGE Class 32
3G HSDPA, 10.2 Mbps; HSUPA, 2 Mbps
WLAN Wi-Fi 802.11 b/g/n
Bluetooth Yes, v3.0 with A2DP, USB On-the-go support
Infrared port No
USB Yes, microUSB v2.0
Camera Primary 5 MP, 2592?1944 pixels, autofocus, dual-LED flash
Features Geo-tagging, face detection
Video Yes, 720p, video stabilization
Secondary Yes
Features OS MeeGo OS
CPU Qualcomm Snapdragon QSD8250 1 GHz processor
Messaging SMS (threaded view), MMS, Email, Push Email, IM
Browser WAP 2.0/xHTML, HTML, RSS feeds
Radio Stereo FM radio with RDS
Games Yes + downloadable
Colors Black, Silver, Blue
GPS Yes, with A-GPS support; Ovi Maps
Java Yes, MIDP 2.1
– Active noise cancellation with dedicated mic
– Digital compass
– TV-out (720p video) via HDMI and composite
– Dolby Digital Plus via HDMI
– MP3/WAV/eAAC+/WMA player
– MP4/H.264/H.263/WMV player
– Voice command/dial
– Document viewer (Word, Excel, PowerPoint, PDF)
– Video/photo editor
– Flash Lite 4.0
– Voice memo/dial
– Predictive text input
Battery Standard battery, Li-Ion 1320 mAh

Tags
Show More

Artikuj te ngjajshem

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close