Shendetesi

Zbulohet geni i dhimbjes kronike

Disa shkencëtarë të Universitetit të Kembrixh kanë identifikuar genin HXN2, përgjegjës për dhimbjen kronike. 

Bëhet fjalë për një zbulim që mund t’i hapë rrugën prodhimit të ilaçeve të reja në gjendje të bllokojnë proteinën e lëshuar nga geni.

Sipas studiuesve, të cilët e kanë publikuar studimin e tyre në “Science”, benefite nga ky zbulim do të kenë të sëmurët me dhimbje kronike dhe ajo ato akute.

Tags
Show More

Artikuj te ngjajshem

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close