BotaLajme

Greqia i ka hapur më se 500 plazhe, vizitorëve iu kërkohet t’i vendosin çadrat nga katër metra larg

Me të filluar nxehtësia verore, Greqia ka vendosur t’i hapë më se 500 plazhe, por vizitorëve iu kërkohet të bëjnë kujdes të shtuar shkaku i coronavirusit.

Qeveria ka kërkuar që në një ambient prej 1,000 metrash katror, të mos hynë më shumë se 40 përsona, derisa ata duhet t’i vendosin çadrat katër metra larg njëra-tjetrës, transmeton Telegrafi.

Ky shtet po i largon gradualisht masa kufizuese, duke shpresuar të arrijë një ekuilibër midis ofrimit të sigurisë shëndetësore dhe ringjalljes së ekonomisë së dobësuar.

Në përgjithësi, numri i të infektuarve me coronavirus në Greqi është 2,810, ndërsa 162 kanë vdekur, ndërsa 1,464 janë të shëruar.

Gjatë ditës së sotme, është bërë e ditur se plazhet do të hapen edhe në disa pjesë të Italisë dhe Francës, vetëm se vizitorët duhet të mbajnë distancë dhe të kenë shumë kujdes.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button