Shendetesi

Mbani diabetin nën kontroll me pesë ushqime të mrekullueshme

Një dietë e shëndetshme, e ekuilibruar është një mjet i fuqishëm për të kontrolluar diabetin

Diabeti është një nga sëmundjet kronike me rritjen më të shpejtë në botë, dhe stili i jetës, dieta jo e shëndetshme dhe mungesa e aktivitetit fizik kontribuojnë ndjeshëm në këtë.

Për shkak se diabetikët kanë një rrezik në rritje të zhvillimit të një numri sëmundjesh të tjera, është e rëndësishme të përfshihen në dietën e tyre ushqime që ndihmojnë në parandalimin e ndërlikimeve të lidhura me diabetin, siç janë sëmundjet e zemrës.

Lexoni më poshtë 5 ushqime të mrekullueshme sipas revistës Healthline, për njerëzit me diabet tip 1 dhe 2.

Peshk yndyror

Salmoni, sardelet, harenga, dhe skumbri janë burime të shkëlqyera të acideve yndyrore omega-3 DHA dhe EPA, të cilat përfitojnë shumë nga shëndeti i zemrës.

Acidet yndyrore Omega-3 mbrojnë qelizat që mbështjellin enët tuaja të gjakut, zvogëlojnë shënjuesit e inflamacionit dhe mund të ndihmojnë në përmirësimin e mënyrës së funksionimit të arterieve tuaja.

Kosi grek

Kosi grek është një zgjedhje e shkëlqyeshme e produktit të qumështit për njerëzit me diabet. Studimet sugjerojnë që konsumi i kosit mund të shoqërohet me nivele më të ulëta të glukozës në gjak dhe rezistencë ndaj insulinës.

Përveç kësaj, kosi mund të zvogëlojë rrezikun e diabetit. Një racion ditor i kosit shoqërohet me 18 për qind rrezik më të ulët të shfaqjes së diabetit të tipit 2.

Për më tepër, kosi grek përmban vetëm 6-8 gram karbohidrate për racion, që është më pak se kosi i zakonshëm. Ka më shumë proteina, të cilat nxisin humbjen, duke zvogëluar oreksin dhe marrjen e kalorive.

Show More

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button