BotaLajmeVIDEO

Rrahje mes maqedonasve dhe grekëve (VIDEO)

Gjatë protestave të djeshme të mbajtura në Melburn të Australisë ka ndodhur një incident i përgjakshëm mes komunitetit grek dhe atij maqedonas.

Sipas mediave që kanë raportuar për ngjarjen, gjatë protestave të komunitetit grek me porosinë “Maqedonia është greke”, ka ndodhur një përleshje fizike mes tyre dhe një grupi të maqedonasve që po rrinin në lokalet në afërsi të konsullatës greke në kryeqendrën australiane.

Tensioni dhe dhuna ka shpërthyer pasi që maqedonasit po rrinin në lokal me veshje me simbole kombëtare. Në vendin e ngjarjes ka ndërhyrë edhe policia, e cila për shpërndarjen e turmës ka përdorur edhe gaz lotësjellës.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button