Rriten pagat dhe pensionet në Shqipëri, ja sa përfitojn të moshuarit

rritje-pagashPagat dhe pensionet do të rriten edhe këtë vit. Ndryshe nga disa njoftime në media, që kishin paralajmëruar tërheqje të qeverisë “Berisha” nga angazhimi i saj tetëvjeçar, ka qenë vetë kreu i ekzekutivit që ka lajmëruar në Facebook vendimin e palëkundur për të zbatuar deri më një premtimin e marrë para shqiptarëve që në fillim të mandatit të tij të parë dhe në vazhdim.

Edhe Ministria e Financave njoftoi zyrtarisht se vendimi për rritjen e pagave dhe pensioneve do të hynte në fuqi duke filluar nga 15 korriku dhe jo më 1 korrik, siç parashikohej dhe do të ketë efekt prapaveprues. Sipas rregullit buxhetor dhe ligjeve në fuqi, rritja e pagave dhe pensioneve duhet të ndodhë, pavarësisht vullnetit politik apo pamundësisë financiare të qeverisë, në të paktën sa niveli i inflacionit, që mesatarisht është rreth 2.5 për qind. Më parë ka qenë Kryeministri Sali Berisha, i cili tha se rrogat dhe pensionet do të rriten. Sipas projektvendimit, rritja llogaritej duke nisur nga 2 deri në 5 për qind, sipas kategorive, ku për nivelin e lartë të drejtuesve të shtetit nuk do të kishte shtesa, kurse përfitimin më të madh do ta kishin punonjësit me pagën më të ulët. Fondi i parashikuar nga qeveria për rritjen e pagave dhe pensioneve llogaritet 2.5 miliardë lekë.

Ekspertët e Ministrisë së Financave kanë tashmë gati projektvendimin, ku është përcaktuar rritja e pagave si dhe pensioneve sipas sektorëve dhe kategorive, rritje e cila pritet të jetë nga 1 deri në 5%. Pagat e larta do të rriten vetëm me 1%, ndërsa pagat e ulëta 5%. Sipas projektvendimit të Ministrisë së Financave, paga minimale nga 21 mijë lekë do të shkojë në 22 mijë lekë, duke pësuar një rritje prej 5%.

Paga mesatare, që tani është 51.3 mijë lekë, do të arrijë në 52. 8 mijë lekë, duke pësuar një rritje prej 3%. Sektori i arsimit dhe shëndetësisë pritet, sipas këtij projekt-vendimi, të ketë rritjen më të madhe të pagës, kjo rritje është parashikuar të jetë 3-4%.

Efekti financiar i rritjes së pagave dhe pensioneve është parashikuar me miratimin e buxhetit të vitit 2013, në zërat “politika të reja pagash” me vlerë 1 miliardë lekë, dhe politika të reja pensionesh në vlerë 1.5 miliardë lekë.

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Zemra.org

Tags: , , , , ,

Komenti juaj:

VEREJTJE: Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet, ne te kundert, komenti nuk do te publikohet. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Zemra.Org!

*
*