DashuriaThenie Dashurie

Thenie Dashurie


Dashuria per njerin eshte si qumshti per femine!
Dashuria lind nga besimi, jeton nga shpresa por vdes nga meshira.
Ikja eshte fitoria e vetme ne dashuri.
Dashuria eshte pelhure qe thuri natyra, e fantazia e zbukuroi me qendisje.
Dashuria eshte ceshtje e ndjenjave e jo e deshirave. Nuk mund te dashuroj pse dua, e me se paku pse duhet, andaj dashuria e obliguar eshte e marre.
Qe te lirohem prej nje pjese tjeter te dhembjes qe s’e shterr puna krijuese dhe qe te frymezohem per pune.
Dashuria e pare eshte shume e madhe dhe njekohesisht shume e vogel.
Bukuria eshte letra qe i rekomandohet zemres.
Bukuria eshte dic shtazarake nese nuk pershkohet edhe me mencuri.
Bukuria e vertete, si dhe mencuria e vertete eshte shume e thjeshte dhe e kuptueshme per te gjithe.
Dashuria eshte e verber, por shihet prej se largu.
Barra e madhe mund per deve, dashuria e madhe mund per zemer
Dashuria e pare i ngjan bores se pare, rralle ndonjehere mbetet
Nese doni ti shtoni vetes belara, dashurohuni.
Dashuria nuk eshte te tjetri, por brenda nesh. Jemi ne ata qe e zgjojme. Por, qe te ndodhe kjo kemi nevoje per tjetrin.
Njeriu dashuron shume dhe gjithe jeten, dhe gjithmone me shume dhe me mire se cdo here qe kalon.
Te do ai qe te shikon ne sy e jo ai qe te thote une vdes per ty.
Nese do kerkoja dashurin dhe lumturin,ate do ta gjeja vetem te ti,dhe per ty do sakrifikoj e do te kerkoj derisa zemra te me punoj,sepse un smundem me te dashuroj.
Nese Do Me Kerkonin Te Zgjidhja Midis Lekeve Dhe Teje Do Te Zgjidhja Ty Thesari Im
Duaj ke te mundesh, duaj sa te mundesh,duaj si te mundesh, por duaj sinqerisht mundesh?
Dashuria eshte deshire per te qene dy, tmerri se mos behesh tre, frika se mos ngelesh nje.
E shkruajta emrin tend ne nje lule te thate, emri ishte aq i bukur sa lulja celi prape.
Djemte dashurojn sa dashurojn,pastaj martohen me mbleseri,kujtojn se ate qe do marin si ka dashuruar njeri.
Dashuria i ka vetem dy fjal …PO_JO…njera qe te sheron dhe e tjetra qe te lendon.
Dashurija eshte pelhure qe e endi jeta dhe e zbukuroi fantazia.
Ne dy syt e tu po e shoh nje livadh, ne ate livadh po kullot nje lop, e ajo lop je ti!
Dashurija eshte vete jeta, po te mos jete dashurija nuk ka asnje vlere.
Shikimi i syrit eshte dashuria e shpirtit.
Dashuroni dhe kurr mos u pendoni.
Dashuria eshte e veshtie per tu fituar,e lehte per ta humbur, por e pa mundur per te.
Kur njeriu dashuron nuk ka frike…
Miqesia e vertete nuk e njeh ziline dhe dashuria e vertete nuk i njeh nazet…
Qesh me Dashurine ai qe nuk ka qene kurre i brengosur prej saj…
Ne dashuri teper nuk eshte Mjaft….
Xhelozia lind me dashurine po nuk vdes gjithmone bashke me te…
Ne rini jetojme qe te dashurojme ne pleqeri dashurojme qe te jetojme…
Dashuria ben boten te rrotullohet ose e thene ndryshe
Love makes the world go around
Gold makes the world go around too
Dashuria eshte cmenduria e nje njeriu per aq kohe sa e jeton
Dashuria s’eshte egoiste
menyra me e mire per te dashuruar eshte te dashurosh sikur s’ke qene lenduar asnjehere
Kur je i trishtuar shih ne syte e atij qe dashuron dhe ne ato sy do te gjesh forcen per te buzeqeshur
Ndoshta eshte budallallek te qash per dike, por eshte e mrekullueshme te mendosh qe lotet mund te thone ate qe fjalet s’e thone dot kurre
Kurre mos ji i friksuar ti thuash dikujt qe e do, ata mund te ta thyejne zemren, por ti mund te thyesh te tyren nqs nuk ja thuaj
Dashuria sheron njerezit, te dyja palet, edhe ata qe e japin dhe ata qe e marrin
Dashuria nuk ka te beje me ate cfare ti pret te marresh, ajo ka te bej me ate qe ti do te japesh- e cila eshte gjithcka
Dashuria eshte si pianoja mesohet me gishta luhet me zemer.

Nje burre qe bie ne dashuri zbulon moralin nje grua qe bie ne dashuri e humbet ate.

Nuk ka rrobe qe i rri me keq gruas se deshira per te qene e urte.

Zemra ka arsyet e veta per te mos iu bindur arsyes.

Dashuria lind nga besimi jeton nga shpresa vdes nga meshira

Dashuria nuk do te thote te shohesh njeri-tjetrin, por te shohesh se bashku ne te njejtin drejtim. (Antoine de Saint Exupéry)

Nje dashuri e vertete nuk di te flase. (William Shakespeare)

S’është i mirë gardhi me ristela, as dashuria në fqinjësi të mirë; i mirë është gardhi me dërrasa dhe dashuria në largësi.

Sa më shumë gjykohet, aq më pak dashurohet.

Atje ku ka më shumë dashuri, atje edhe dhembja është më e madhe.

Për dashnorin s’ka gjë më të ëmbël se lotët kur fshihen në duart e së dashurës.

S’ka diell pa dritë, as njeri pa dashuri.

Mundet ndonjëherë të harrohet çka është dashuria?

Dashuria është një ngjarje botërore, por private.

Të ndahesh vetëm pse më nuk e do është budallallëk, njësoj si të martohesh me dikë vetëm pse e do.

Dashuria është përmbajtja e vetme e gjërave në këtë kohë të pakuptimtë.

Kur njeriu dashuron, dëshiron të bëj diçka, prandaj dëshiron të sakrifikojë, dëshiron të shërbejë.

Dashuria është si rrobat: kënaqësi është kur i ndërron shpesh.

Ta kërkosh me arsye rrugën tek dashuria, është njësoj si të kërkosh diellin me qiri.

Dashuria nuk ka vite (moshe) . Ajo lind çdoherë…

Dashuria eshte nje force e eger. Kur provojme ta kontrollojme,na shkaterron. Kur provojme ta burgosim,na ben skllever. Kur provojme ta kuptojme,na le te hutuar dhe te paqarte.

Në qoftë se askush nuk na do, atëhere as veten tonë nuk e duam.

Në dashuri është e mundur të falësh gjithçka, por jo edhe të harrosh.

Dashuria ka dy përcjellës: të mirën dhe durimin.

Dashuria ushqehet me shpresë.

Dashuria është si ngarja e automobilit: starton ngadalë, vozit shpejt, por frenon vetëm kur është, shumë vonë.

Kush ndalet të mendohet për dashuri, nuk dashuron më.

Dashuria bën çudira çdo ditë: ajo dobëson të fuqishmin, forcon të dobëtin, nga i mençuri bën budallain, i nga budallai të mençurin, favorizon pasionet dhe zhduk arsyen. Me një fjalë, i përmbys gjërat.

Të jesh i dashuruar do të thotë më tepër se të jesh i pasur, sepse do të thotë të jesh i lumtur.

Kam lexuar diku se dashuria është kapitulli i parë në librin e madh të mosmirënjohjes.

Dashuria është çështje e ndjenjave e jo e dëshirave. Nuk mund të dashuroj pse dua, e më së paku pse duhet, andaj dashuria e obliguar është e marrë.

Dashuria fitohet me dashuri.

O zot, kur të vdes, ruaje në qetësinë tënde vetëm një fjalë për mua: “Kam dashuruar”.

Dashuria çdoherë është fillimi i dijes, siç është zjarri fillimi i dritës.

Derisa dashuria është e verbër, s’ka arsye për ndarje.

Dashuria është ndoshta i vetmi shikim i përkryer që mund ta hedhim në amshim.

Gjendja e dashurisë si duket është e vetmja gjendje normale e shpirtit të njeriut.

Të dua më shumë se dje, e më pak se nesër.

Kam pirë që t’ju harroj. Por për fat të keq, kur jam dehur, ju kam parë dyfish.

Dashuria është një lindje e re.

Dashuria është pëlhurë që thuri natyra, e fantazia e zbukuroi me qëndisje.

Të bukurve çdo gjë u falet.

Bukuria gjithmonë u sjell femrave dhe meshkujve më shumë dhembje se sa gëzim.

Dashuria e parë është më e ëmbël se mjalti i bletëve.

Dashuritë e para janë si dhëmbët e parë: dalin pa dhembje dhe ua lëshojnë vendin të tjerëve.

Dashuria e parë është shumë e madhe dhe njëkohësisht shumë e vogël.

Nga të gjithë budallallëqet që bën një vajzë, më i madhi është dashuria e saj e parë.

Njeriu ka shumë dashuri të mëdha e të vogla në jetë, por ka vetëm një dashuri të parë.

Në dashurinë e parë gruaja do dashnorin, në të tjerat do dashurinë.

Ai që të detyron të qash, ai edhe të do.

Dashuria është kripa e jetës, jeta pa dashuri s’ka asnjë shije.

Kur njeriu e ka zemrën plot me dashuri, shpirti i ushqehet me shpresa.

Pse dashuron? Që të lirohem prej një pjese tjetër të dhembjes që s’e shterr puna krijuese dhe që të frymëzohem për punë.

Dashuria dyshon dhe beson me të njëjtën forcë.

Të dashurosh do të thotë të robërohesh nga vetvetja.

Kush nuk mund të tregojë sa dashuron, ka njohur vetëm një dashuri të dobët.

Dashuria është iluzion.

Mësoni, mësoni, mësoni dhe do të bëheni të arsimuar; dashuroni, dashuroni, dashuroni dhe do të bëheni të mëdhenj.

Në dashuri nuk është rritur askush.

Dashuria dhe fati ndërlidhen kështu që k’ush është imun në dashuri, imun është edhe në fat.

Kush dashuron nuk guxon të flasë për viktima.

Dashuria e parë i ngjan borës së parë, rrallë ndonjëherë mbetet.

Bukuria është si lulja kur lulëzon, por shpejt vyshket.

Bukuria është premtim i fatit.

Të bukura janë vetëm ato gjëra, që nuk na interesojnë.

Ishte e bukur si gruaja e huaj.

Ari është i bukur, por bukuria ia tejkalon.

Bukuria e vërtetë, si dhe mençuria e vërtetë është shumë e thjeshtë dhe e kuptueshme për të gjithë.

Bukuria është diç shtazarake nëse nuk përshkohet edhe me mençuri.

Bukuria frenon çdo zemërim.

Në gjumë dhe në errësirë çdo gjë është e bukur.

Bukuria e tërheq vjedhësin më tepër se ari.

Gruaja e bukur e vera e ëmbël, farmak për zemër.

Bukuria është burimi i të gjitha dashurive dhe fatkeqësive të mëdha.

Vetëm e vërteta është e bukur.

Bukuria është letra që i rekomandohet zemrës.

Qeni për qenin është më i bukuri, ashtu si njeriu për njeriun.

Të bukurit janë të bukur vetëm pse janë të rrethuar nga të shëmtuarit.

Mbretëresha e vetme e vërtetë është bukuria e gruas: sundon posa të paraqitet.

Nuk është e bukur ajo që është e bukur, por e bukur është ajo që ju pëlqen.

Bukuria është burim i pashtershëm i gëzimit për atë njeri që di ta gjejë këtë burim.

S’ka dyshim që dashuria është fshehtësi e pashpjegueshme.

Asnjëherë nuk dashuron mjaft, në qoftë se nuk dashuron shumë.

Njerëzve u pëlqen më shumë dashuria se martesa, për këtë arsye romanet janë më argëtues se historia.

Të dashurosh do të thotë të duash një tjetër më shumë se veten.

Dashnorët në botë shohin vetëm veten, harrojnë se i shohin të tjerët.

Kur dashuron, edhe majmuni të duket i bukur, kur nuk dashuron nuk të pëlqen as lulja lotos.

Njerëzit më tepër mundohen për bukën dhe dashurinë.

Dashuria asnjëherë nuk lind në shpirtin e prishur.

Vajza më shumë i beson dashurisë, se sa nënës së vet.

Nuk është vështirë të dashurosh, vështirë është ta shprehësh atë.

Dashuria lind, jeton dhe vdes në sy.

Kush vjen për mirë troket në derë; kush dashuron, derën e gjen të hapur.

Ngrije urën e dashurisë deri në diell, vetëm ajo na lidh me jetën, vetëm ajo na lidh me njerëzit.

Dashuria i ka ligjet e veta të zhvillimit, stinët e veta jetësore si lulja , jeta e njeriut. Ajo ka pranverën e hershme, verën e nxehtë dhe, pas tyre, vjeshtën e cila për disa është e nxehtë, e ndritshme dhe frutdhënëse, ndërsa për disa të tjerë e ftohtë, e zymtë dhe e mjerë.

Në fillim të dashurisë dashnorët flasin për të ardhmen, e kur ajo është nga fundi, flasin për të kaluarën.

Dashuria është zjarr i furishëm. Atë s’mund ta shuajë dot as uji i bekuar. Madje as gjaku.

Dashuria? Në fillim fjalë të mëdha, pastaj fjalë të pakta e në fund fjalë të shumta.

Të lutem, më duaj pak, në qoftë se dëshiron të më duash gjatë.

Dashuria është çelës që tek njeriu çel çdo gjë.

Dashuria është fati, të cilin ia japim njeri-tjetrit.

Dashuria është i vetmi pasion që nuk duron as të kaluarën, as të ardhmen.

Dashuria është tërë jeta e gruas, kurse një episod në jetën e mashkullit.

Më ëmbël se dashuria nuk ka, por pas saj vjen urrejtja.

Në qoftë se miqësia nuk përmban dashuri, dashuria përmban miqësi.

Dashuritë e mëdha janë të rralla, siç janë të rralla veprat e mëdha.

* Kur njeriu dashuron nuk ka frike…
* Miqesia e vertete nuk e njeh ziline dhe dashuria e vertete nuk i njeh nazet…
* Qesh me Dashurine ai qe nuk ka qene kurre i brengosur prej saj…
* Ne dashuri teper nuk eshte Mjaft….
* Dashuria eshte nje Keshtjelle me mure te larta, qe ka vetem nje porte.
* Kur futesh ne te kjo dere mbyllet per te mos u hapur me kurre, dhe per te te lene ne gjelberimin e pafund te kopshteve te keshtjelles
* Dashuri ashte qe te ben te dashurosh
* Dashuria eshte qe te ben te gezosh,
* Dashuria eshte qe te ben te vajtosh
* Dashuria eshte lumturi kur e ke prane
* Dashuria eshte sherim kur ke doktorrin ose doktorreshen afer.
* Dashuria eshte semundje dhe iluzion kur je larg.
* Dashuria eshte vuajtje kur je i sinqerte.”
* Dashuria ta djeg zemren si zjarri drute.
* Dashuria eshte verbim kur vendoset para arsyes.”
* Dashuria eshte shurdhim kur te largon nga njerzit e tjere.
* Dashuria eshte memece kur nuk ke fantazi.”
* Dashuria eshte e shkurter kur dashurohesh mbas te bukures.
* Dashuria eshte roberi kur dashurohesh ndaj pasurise.
* Dashuria eshte liri dhe lumturi kur dashurohesh me njeriun e mire.
* Dashuria qendron ne zemer prandaj sduhet te zgjedhi vetem me sy.
* Sakrifica ,sinqeriteti ,fantazia, arsyeja ,xhelozia dhe besimi ….. jane velat e dashurise pa to ajo humbet ne detin e trazuar te jetes komplekse
* Dashuria eshte celsi prej floriri qe hap dyerte e lumturise.
* Shoqeria perfundon ne dashuri ndonjehere, dashuria ne shoqeri ? Kurre
* Ne qofte se e do dike lere te lire, nqs ai vjen tek ty, eshte i joti, nqs nuk vjen, ska qene, dhe nuk do te jete i joti asnjehere.
* Gezimi eshte rrjeta e dashurise qe ze shume shpirtra
* Dashuria eshte humnere qe po re ste gjenden me as kockat
* Dashuria eshte semundje e pasherueshme
* Dashuria eshte syri i nje te verberi dhe degjimi i nje te shurdhuri
* Pa dashuri ska jete dhe jeta pa dashuri nuk mund te jete
* Xhelozia lind me dashurine po nuk vdes gjithmone bashke me te…
* Ne rini jetojme qe te dashurojme ne pleqeri dashurojme qe te jetojme…
* Dashuria ben boten te rrotullohet ose e thene ndryshe
* Dashuria eshte cmenduria e nje njeriu per aq kohe sa e jeton
dashuria s’eshte egoiste
* Menyra me e mire per te dashuruar eshte te dashurosh sikur s’ke qene lenduar asnjehere
* Kur je i trishtuar shih ne syte e atij qe dashuron dhe ne ato sy do te gjesh forcen per te buzeqeshur
* Ndoshta eshte budallallek te qash per dike, por eshte e mrekullueshme te mendosh qe lotet mund te thone ate qe fjalet s’e thone dot kurre
* Kurre mos ji i friksuar ti thuash dikujt qe e do, ata mund te ta thyejne zemren, por ti mund te thyesh te tyren nqs nuk ja thuaj
* Dashuria sheron njerezit, te dyja palet, edhe ata qe e japin dhe ata qe e marrin
* Dashuria nuk ka te beje me ate cfare ti pret te marresh, ajo ka te bej me ate qe ti do te japesh- e cila eshte gjithcka.

Kur njeriu dashuron nuk ka frike…
Miqesia e vertete nuk e njeh ziline dhe dashuria e vertete nuk i njeh nazet…
Qesh me Dashurine ai qe nuk ka qene kurre i brengosur prej saj…
Ne dashuri teper nuk eshte Mjaft….
Xhelozia lind me dashurine po nuk vdes gjithmone bashke me te…
Ne rini jetojme qe te dashurojme ne pleqeri dashurojme qe te jetojme…
Dashuria ben boten te rrotullohet ose e thene ndryshe
Love makes the world go around
Gold makes the world go around too
Dashuria eshte cmenduria e nje njeriu per aq kohe sa e jeton
dashuria s’eshte egoiste
menyra me e mire per te dashuruar eshte te dashurosh sikur s’ke qene lenduar asnjehere
Kur je i trishtuar shih ne syte e atij qe dashuron dhe ne ato sy do te gjesh forcen per te buzeqeshur
Ndoshta eshte budallallek te qash per dike, por eshte e mrekullueshme te mendosh qe lotet mund te thone ate qe fjalet s’e thone dot kurre
Kurre mos ji i friksuar ti thuash dikujt qe e do, ata mund te ta thyejne zemren, por ti mund te thyesh te tyren nqs nuk ja thuaj
Dashuria sheron njerezit, te dyja palet, edhe ata qe e japin dhe ata qe e marrin
Dashuria nuk ka te beje me ate cfare ti pret te marresh, ajo ka te bej me ate qe ti do te japesh- e cila eshte gjithcka
Dashuria eshte nje Keshtjelle me mure te larta, qe ka vetem nje porte.Kur futesh ne te kjo dere mbyllet per te mos u hapur me kurre, dhe per te te lene ne gjelberimin e pafund te kopshteve te keshtjelles
Dashuri ashte qe te ben te dashurosh
Dashuria eshte qe te ben te gezosh,
Dashuria eshte qe te ben te vajtosh
Dashuria eshte lumturi kur e ke prane
Dashuria eshte sherim kur ke doktorrin ose doktorreshen afer.
Dashuria eshte semundje dhe iluzion kur je larg.
Dashuria eshte vuajtje kur je i sinqerte.”
Dashuria ta djeg zemren si zjarri drute.
Dashuria eshte verbim kur vendoset para arsyes.”
Dashuria eshte shurdhim kur te largon nga njerzit e tjere.
Dashuria eshte memece kur nuk ke fantazi.”
Dashuria eshte e shkurter kur dashurohesh mbas te bukures.
Dashuria eshte roberi kur dashurohesh ndaj pasurise.
Dashuria eshte liri dhe lumturi kur dashurohesh me njeriun e mire.
Dashuria qendron ne zemer prandaj sduhet te zgjedhi vetem me sy.
Sakrifica ,sinqeriteti ,fantazia, arsyeja ,xhelozia dhe besimi ….. jane velat e dashurise pa to ajo humbet ne detin e trazuar te jetes komplekse
Dashuria eshte celsi prej floriri qe hap dyerte e lumturise.
Shoqeria perfundon ne dashuri ndonjehere, dashuria ne shoqeri ? Kurre
Ne qofte se e do dike lere te lire, nqs ai vjen tek ty, eshte i joti, nqs nuk vjen, ska qene, dhe nuk do te jete i joti asnjehere.
Gezimi eshte rrjeta e dashurise qe ze shume shpirtra
DASHURIA ESHTE HUMNER QE PO RE STE GJENDEN ME AS KOCKAT
DASHURIA ESHTE SEMUNDJE E PASHERUESHME
DASHURIA ESHTE SYRI I NJE TE VERBRI DHE DEGJIMI I NJE TE SHURDHERI
PA DASHURI SKA JETE DHE JETE PA DASHURI KURR SMUND TE KETE
Dashuria nuk eshte uje qe tretet mbi dhe, por ajo eshte nje zjarr qe te djeg kudo qe je…
Ruaje dashurine e vertete se ajo te vjen njehere ne jete…
Dashuria eshte det gjithkush mund te zhytet por ai(ajo)qe nuk di not mund edhe te mbytet…
Dashuria e pare ka me shume nektare…
Dashuria eshte nje arme qe te vret pa krisme…
Jeta eshte nje lule,prej saj kurre mos u ndaj se dashuria eshte mjalti i saj…
Dashuria ka kemb e dhemb sepse mund te te kafshoje dhe te ik
Nëse më do, dua që ta dish se jo nuk je i vetmi
Dashurija eshte si era e nxehte
Pa puthje ska dashuri..
Dashuria eshte shanca qe ia jep dikujt per me ta thy zemren..por qe shpreson qe nuk do ta beje..
Nese me duhet qe te zgjedh ne mes frymemarrjes dhe teje une do te shfrytezoja frymemarrjen time te fundit qe te te them TE DUA..
*Dashuria nuk eshte uje qe tretet mbi dhe, por ajo eshte nje zjarr qe te djeg kudo qe je…
*Ruaje dashurine e vertete se ajo te vjen njehere ne jete…
*Dashuria eshte det gjithkush mund te zhytet por ai(ajo) qe nuk di not mund edhe te mbytet…
*Dashuria e pare ka me shume nektare…
*Dashuria e pare ka me shume nektare…
*Dashuria eshte nje arme qe te vret pa krisme…
*Jeta eshte nje lule, prej saj kurre mos u ndaj se dashuria eshte mjalti i saj…
*Ndaleni dhimbjen,sundoni jeten dhe besoni ne enderrat tuaja se ato nuk ju genjejne…
*Mos u dorezo,cdo gje vdes,vdes jeta e jeton vdekja,vdekja e pret vdekjen,jeto jeten
-Mos ndalo duke kerkuar ate qe do…mund te perfundosh duke dashur ate qe gjen.
-Nese per tan boten ti je nje person, dije se per nje person ti je bota!
-Me mire te humbesh jeten per urrejtje, se sa te largosh vdekjen ne pritje te dashurise tende!
-Nese do ta dije sa shum te dua do te ulje syte qe te mos shihje sa me ben te vuaj.
-Shpirt, cdo minute me ty eshte jete e vertete, cdo minute pa ty eshte shprese per te jetuar.
Nese do te me gjuash ne zemer..shikoje mire shenjestren, aty je ti!
-Leri buzet e mija te takojne te tuat, syte tane sapo u takuan.
-Do doja te isha nje pike loti qe te lindja ne syte e tu… te jetoja ne faqet e tua dhe te vdisja ne buzet e tua.
-Kur dikush te do mos shiko se sa, por shiko se si..
-DASHURIA LIND NGA URIA, RRITET NGA USHQIMI DHE VDES NGA NGOPJA.
-Shpesh deti flet me fjale te largeta, thote gjera qe askush si di, vetem kush di te degjoje mund te kuptoje, por ti degjo zemren time do te te thote: TE DUA ….TE DUA PERJETESISHT!
-Me dashuro, me nje dashuri te zjarrte si deshira per te jetuar e per te vdekur; me dashuro me nje dashuri te embel si lenda qe nderton endrrat: eshte gjithcka qe kerkoj ti!
-E shkruajta te dua ne rere, e fshine dallget, e shkruajta ne qiell, e fshine rete, e shkruajta ne zemer, do mbetet perjete.
-Te dua, pa ditur si, kur dhe nga! Te dua pa paragjykime dhe mendjemadhesi. Keshtu te dua, sepse nuk mundem te te dua ndryshe!
-Midis endrres dhe realitetit nuk ka asnje ndryshim, sepse ti di te besh realitet gjithcka qe kam enderruar
-Me mire te humbesh jeten per urrejtje, se sa te largosh vdekjen ne pritje te dashurise tende!
-Nese cdo here qe mendoj per ty, do te binte nje yll, qielli do te vdiste nga vetmia.
-Te dua..nuk e di si, as prej sa, as prej nga…Te dua pa probleme dhe krenari; te dua ne nje menyre qe vetem une mund ta konceptoj.
-Largesia eshte armiku i vertete i te dashuruarve…por eshte dhe a qe me shume nga te gjithe na ben te ditur se sa duhemi…
-Pash ne qiell qe mungonte nje yll, u ktheva rastesisht mbrapa dhe te pash ty.
-Ndonjehere endrrat behen realitet, por me ty, realiteti u be nje enderr.
-Nese ti nuk do te kishe emer, do te te therrisja Dashuri, dhe nese dashuria nuk do te kishte emer do ta therrisja me emrin tend.
-Nese do te zbuloja rrugen per tek zemra jote, do te fshija cdo gjurme per te shmangur kedo qe mund te me ndiqte pas.
-Do te mesohem me mosqenien tende, do t’u them njerezve qe “ishte fati”, do te dij te shtirem i lumtur….kushedi a do te jem ne gjendje t’i them zemres sime qe mbaroi!
-Kur me dhe dashurine zbulova jeten, kur te dhashe veten time zbulova lumturine.
-A qe behet per hir te dashurise eshte pertej te mires dhe se keqes.
-Dashuria plotesohet kur dy shpirtra bashkohen ne nje frymemarrje te vetme.
-Nese dikush te sheh me lote ne sy, duaje sepse ka frike se mos te humbet.
-Kur te bije shi, dil nga shtepia…dhe leri pikat qe bien te te prekin…jane puthjet e dashurise qe prej shume kohesh kam dashur te t’i jap.
-Te pres jashte botes…aty ku realiteti behet magji…te pres aty ku urrejtja behet dashuri…ku lotet kthehen ne rreze dielli…te pres aty ku le krenarine pergjithmone…te pres aty ku zemra ime sdo te vuaj me!
-Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.
-Dashuria e vertete eshte kur zemra dhe mendja jote thone te njejten gje.
-Pasuria nuk te jep dashuri, por dashuria na ben te pasur.
-Je fjala qe me vjen pas. Je zeri qe i jep force gjithe mendimeve te mia.
-Nese dashuria do te kishte ze, zemra ime do te kendonte perjete.
-Emocionet e dashurise jane ethe te shpirtit, kur te shoh vdes nga te ftohtet..brrr..uvaaa….
Dashuria, nga te gjitha pasionet, eshte me e rrezikshmja…sepse sulmon njekohesisht, koken, zemren, dhe trupin…
Dashuria triumfon mbi gjithcka, por jo mbi varferine, dhe dhembjen e dhembeve…
Nje deklarate dashurie, eshte si fillimi i nje loje shah: pasojat jane te pallogaritshme…
Asgje nuk i sherben dashurise, me shume sesa largesia…
Per cdo km largesi, dashuria shtohet…
E vetmja fitore e mundur, ne dashuri…eshte ikja…
Dashuria s’eshte gje tjeter, pervecse bindja e gabuar, qe disa femra jane ndryshe nga te tjerat…
Dashuria ka te drejte te jete, e poshter dhe genjeshtare…
kur eshte e “sinqerte”…
Per te qene te lumtur ne dashuri, nuk eshte nevoja te jemi te verber: mjafton qe nganjehere, te mbyllim syte…
Dashuria eshte fatkeqesia me e bukur, qe mund te na ndodhi…
Ne dashuri, te gjithe meshkujt jane hajdute: e duan akoma me shume nje femer, nese ajo eshte e tjeterkujt…(dhe anasjelltas)
Dashuria eshte e verber, thuhet: poq cudi sa mire dallon, nje unaze te arte, nga unaza e pavlere…
Semundja me e perhapur e syve…eshte dashuria, me shikim te pare…
Dashuria mundet shume… paraja mundet gjithcka… me perjashtim te dashurise…

Ma ka lon Gjyshi Amanet me gjet Nusen ne Internet…
pershendes gjith grat e miq kudo qe ndodhen pa dallim rrace feje krahine nuni kanuni…
ISHE TI E PARA RENIE I PARI RREZIM,UDHETIMI I NJE ZEMRE QE NUK KA MBARIM…SA DO DOJA TE ISHE ME MUA TANI…
Lumturia esht si nje Flutur…….
Nese e ndjek nuk do arrish kurre…ta kepesh!
Por nese ndalon per nje cast…
Do te qendroj ne doren tende!

-Mora nje trendafil dhe per te mos e lenduar e vendosa ne zemren time.Tani ta dhuroj ty qe je dashuria ime e pafund.
-Me duart e mia do te desha te te qoja ne parajse, por kur te shoh, je ti qe me sjell parajsen ne mendje.
-Eshte e veshtire t’u thuash njerezve qe do “Te dua”, kur e di qe keto fjale mund te te bejne ta humbesh pergjithmone.
-A qe behet per dashurine eshte pertej te mires dhe te keqes.
-Do desha te shkrihesha ne trupin tend, si bore ne diell, per te reshkitur embelsisht pergjate shpatullave te tua dhe per t’u zhdukur vetem pasi te te kem peshperitur sa shume te dua.
-Syte e tu si te nje maceje jane per mua nje gervishtje ne zemer.
-MOMENTET E BUKURA NUK I NDJEN KUR I JETON, POR VETEM KUR I KUJTON ME NOSTALGJI….
-Kam besuar se kam dashur shume persona…por vetem tani qe te humba kuptova qe je njeriu qe vertet dua …..je ti….. Te dua!
-Nese do te me duhet te zgjidhja mes teje dhe jetes time do te te zgjidhja ty, sepse je ti jeta ime.
-Gjeja e fundit qe kujtoj eshte imazhi yt me ate te kapur prej dore qe dilnit nga jeta ime….pas kesaj…asgje…
-Mos e fshij embelsine tende, sepse te jesh e ndjeshme nuk do te thote te jesh e ‘dobet’ por te kesh nje zemer qe rreh me fort se te tjeret.
-Ti me the per te te harruar, por une kam qen aq i harrueshem sa qe kam harruar per te te harruar…
-Dashuria eshte si nje zjarr qe te djeg brenda. KUJDES!!! Mos e shuaj kurre!
-I tha dashuria miqesise: pse ekziston ti kur jam une? Miqesia u pergjigj: Per te mbushur me nje buzeqeshje atje ku ti le lot.
-Kur linde ti binte shi…nuk ishte uje, ishin engjejt qe qanin sepse kishin humbur yllin e tyre me te bukur.
-Nqs do te jesh i lumtur per nje cast, Rebelohu! Nqs do te jesh i lumtur per gjithe jeten, Fal!
-Largesi eshte per dashurine ashtu si era eshte per zjarrin. Shuan ate te voglin por ushqen ate te madhin.
-Nqs enderron vetem, eshte thjesht nje enderr, nqs enderron cift, eshte realitet qe fillon.
-Dashuria ime per ty do te mbaroje atehere kur nje piktor i verber do te arrije te pikturoje zhurmen e nje petali trendafili qe bie mbi toke ngadale.
-E dua dashurine, sepse eshte lumturi, ndonese te jep ndonjehere trishtim, por prape eshte e bukur, sepse eshte DASHURI.
-Nje puthje krijon nje histori te bukur dashurie, por poezia e ben te pafund!
-Cfare eshte tjeter nje puthje: Vec nje apostrofe e kuqe mes fjaleve TE DUA!
-Te duash eshte te zgjedhesh, te puthesh eshte sigla e zgjedhjes!
-Puthje te njejta nuk ekzistojne, cdo puthje ka shijen e vet!
-Jane te embla fjalet e tua por jane me te embla puthjet qe i vodha buzeve te tua!
-E cfare eshte nje puthje? Nje sekret i thene ne goje, nje cast te pafund qe ka feshferimen e nje blete midis luleve.
-Eshte me e lehte te japesh nje puthje se sa ta harrosh ate
-Puthjet nga puthjet shume ndryshojne,
por puthjet e tua te embla do te jene pergjithmon.
-Nje fjale na liron nga te gjitha peshat dhe dhimbjet e jetes, a fjale eshte DASHURI
-Ne fund te fundit nuk vlen te shpikesh “te pamunduren”…e lehte per t’u thene, e veshtire per t’u bere…k gje e komplikuar quhet DASHURI!
*S’kam zemer nga sermi,s’kam zemer flori,por kan nje zemer te paster qe te don vetem ty
*Dashuria te verbon,prandaj nuk me sheh ti dot
*Sikur djalli te falet dhe engjelli te mallkoj,sikur deti te behet i kuq si vena,ateher mund te me dalesh ti nga zemra
*Nese me don me t’vertet me telefo shpejt,para se t’vij tjetri n’zemren time dhe t’harroj krejt
*Sikur nji dite te ishte pergjithmon ateher ate dite dua te ndodhem me ty
*Nese nji top rere ty ne puthje do te kishte dhuruar,une do te kisha dhuru t’gjith Saharen
*Sikur te isha une ti dhe ti une, ateher do e kuptoje qe te dua shume
*Nese une do te telefonoja ty sa her qe per ty mendoj,ateher c’do 5 min do hapje tel
*Nese ti nuk don veten,nuk mund te duash as njerzit rreth teje
*Nese ti do ishe lot,s’do kisha qar kurr,nga frika mos te te humbas
*Nese dashuria esht e verber….Si me gjeti mua ateher?
*Nese dashuria do ishte krim,ne te dy do ishim persona me ne kerkim
*A nuk je i lodhur?Se po vrapon ore te tera ne mendjen time
*Me mir nje dashuri e shkurter me perfundim te mire,se sa nje dashuri pa fund ne jet te veshtir
*Dashuria esht si zog qe kendon ne zemren e c’do personi
*Dashuria e vertet nuk njeh keqkuptime
*Flutura nuk fluturon do pa flet,Ariu i bardh s’jeton dot pa akull ne det,une pa ty s’jam e qet
*Jeton nje Clown ne zemren time,shume i vogel por i vecant,qeshen,qan,kendon,kercen,nese ndjehesh keq dhe don te qash mund t’vish ta maresh
*S’ka rruge pa fund,s’ka dete pa thellesi,s’ka gje ta ngushelloj zemren time der kur t’vish ti
*Dashuria esht e veshtir,dashuria te vret,vetem me ty ndjehem e qet

Show More

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button