VIP

Vanessa Bryant paditet nga nëna e saj që po mundohet t’i zhvatë një shumë financiare pas vdekjes së Kobe

Vanessa Bryant ka kritikuar nënën e saj, Sofia Laine për përpjekjen për të “zhvatur një shumë financiare nga familja”, dhe e njëjta ka ngritur një proces gjyqësor nën pretendimin që vajza e saj e la atë mënjanë pas vdekjes së parakohshme të Kobe Bryant.

Më parë gjatë javës, Laine pretendoi se asaj i ishte premtuar nga ylli i ndjerë se ai do të kujdesej për të gjatë gjithë jetës së saj. Ajo pretendoi se Vanessa e la atë mënjanë pasi dhëndri dhe mbesa e saj vdiqën në janar.

Por Vanessa zgjodhi të reagojë përmes një shkrimi në Instagram të enjten për të mbrojtur trajtimin e saj dhe Kobe ndaj nënës së saj gjatë dy dekadave të fundit, shkruan DailyMail.

“Nëna ime po vazhdon të gjejë mënyra për të zhvatur në mënyrë dashakeqe një shumë financiare nga familja jonë”, tha ajo në postim. “Unë e kam mbështetur atë për gati njëzet vjet, dhe ajo kurrë nuk ishte asistentja ime ose e Kobe, ajo nuk ishte një dado”, shkroi tutje Vanessa.

Duke e përshkruar veten si një ‘nënë në shtëpi’, Vanessa pohoi se ajo dhe burri i saj kishin qenë gjithmonë ‘kujdestaret me kohë të plotë’ për vajzat e tyre.

“Për gati dy dekada, ne rregulluam punët që nëna ime të jetonte në pronat tona afër, pa asnjë kosto për të, sepse ajo pohoi se nuk kishte para për të blerë shtëpinë e saj pas divorcit”, vazhdoi Vanessa.

E veja e Kobe gjithashtu pretendoi se ajo dhe burri i saj i ndjerë të dy vendosën se ishte më mirë që Sofia Laine të mos jetonte në shtëpinë e tyre.

Ajo tha se ndërsa nëna e saj i shikonte mbesat e saj, Sofia Laine ‘nuk u kujdes për çështje biznesi ose shpenzime’.

“Ajo tani dëshiron të më ngarkojë 96 dollarë në orë për gjoja duke punuar 12 orë në ditë për 18 vjet për të parë nipërit e mbesat e saj”, tha Vanessa. “Në realitet, ajo vetëm herë pas here kujdesej për vajzat e mia më të mëdha kur ishin fëmijë”.

“Që nga dhjetë vjet më parë, fëmijët tanë ishin studentë dhe atletë me kohë të plotë dhe unë nuk kisha një fëmijë tjetër deri në vitin 2016”.

Duke mohuar pretendimet nga nëna e saj, duke i quajtur ato ‘qartë të rreme’, Vanessa tha se ajo ende përpiqej të punonte me nënën e saj.

“Përkundër asaj që ajo po thotë, unë nuk kam lënë anash fëmijët të mi që nga aksidenti përveç se të vizitoj varrezat për të bërë rregullime”, tha ajo.

“Në fillim të këtij viti, unë isha duke kërkuar një shtëpi të re për të dhe, një javë më vonë, ajo shkoi në televizion dhe dha një intervistë duke përçmuar familjen tonë dhe duke bërë akuza të rreme ndërsa jetonte pa qira në një kompleks apartamentesh të mbyllura në Newport Coast”, shkroi e veja e Kobe.

“Edhe pas asaj tradhtie, unë isha e gatshme t’i siguroja nënës time mbështetje mujore për pjesën tjetër të jetës së saj dhe kjo nuk ishte aq e mirë. Në vend të kësaj, ajo më kontaktoi përmes ndërmjetësve (në kundërshtim me atë që pretendon, numri im i telefonit nuk ka ndryshuar) dhe kërkoi pesë milionë dollarë, një shtëpi dhe një SUV Mercedes”, theksoi Vanessa.

“Për shkak se nuk iu dhashë kërcënimeve të saj lënduese dhe kërkesave monetare, ajo ka dalë jashtë kontrollit dhe po bën pretendime false dhe absurde. Ajo tani po përpiqet të marrë më shumë para sesa burri im dhe unë kam shpenzuar ndonjëherë për ta siguruar atë ndërsa ai ishte gjallë”, shkroi tutje ajo.

“Ajo dëshiron të jetojë nga bijat e mia dhe unë për pjesën tjetër të jetës së saj ndërsa vazhdon të mbledhë ushqim mujor nga ish-burri i saj që nga viti 2004”.

“Burri im dhe unë kurrë nuk e kemi dekurajuar dhe nuk e kemi mbajtur atë që të sigurojë vetë. Burri im kurrë nuk i premtoi nënës sime asgjë”, thotë Vanessa, “dhe ai do të ishte kaq i zhgënjyer në sjelljen e saj dhe mungesën e ndjeshmërisë”, shtoi ajo.

Në padinë që nëna e Vanessës, Laine, ka ngritur ajo po kërkon mbështetje financiare nga e veja 38-vjeçare, duke shtuar se përveç asaj që u tha se do të mbështetej, ajo punoi si një asistente dhe dado e papaguar e çiftit.

“Për fat të keq, premtimet e Kobe Bryant nuk panë dritën e diellit pasi ai tani është i ndjerë, dhe Vanessa Bryant ndërmori çdo hap që mundte për të anuluar dhe anuluar të gjitha premtimet e Kobe Bryant të bëra [Laine]”, thuhet në dokumentet e gjykatës, sipas Revistës People.

“Vanessa Bryant nuk kishte ndërmend të nderonte asnjë nga përfaqësimet, marrëveshjet dhe premtimet e çiftit Bryant në asnjë fazë”, thuhet tutje në dokumenta.

Në shtator, Laine goditi vajzën e saj në intervistën e dhënë për Univision, duke pretenduar se ajo kërkoi që ajo ‘të dilte nga kjo shtëpi’ dhe të kthehej menjëherë një automjet.

“Ajo më tha: ‘Unë kam nevojë që ti të dalësh nga kjo shtëpi’. Ajo më tha gjithashtu se e donte veturën e saj dhe e dëshiron tani”, i tha Laine intervistuesit Dave Valadez përmes lotëve në emisionin në gjuhën spanjolle “El Gorda y La Flaca”.

Nuk është e qartë se çfarë mund të ketë shkaktuar përçarjen e dukshme midis Bryant dhe nënës së saj, e cila u pa rregullisht me familjen kur Kobe dhe Gianna ishin gjallë.

Kobe dhe Gianna Bryant (Foto: Ethan Miller/Getty Images/Guliver)

Laine u fotografua për herë të fundit me Vanessën në një fotografi familjare në Ditën e Falënderimeve që u postua në llogarinë e Kobe në Instagram nëntorin e kaluar.

Familja ka prona të shumta në bregdetin e Newport dhe nëna e Vanessës jetonte në njërën prej tyre derisa ajo të shitej në vitin 2013.

Show More

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button