KosovaKronika e ZezeLajme

Burri nga Kosova vrau gruan dhe vajzën, pastaj i merr jetën edhe vetes

Një dramë familjare ka ndodhur në Danziger Strasse në Isselburg të Gjermanisë, të enjten në mëngjes.

Sipas policisë dhe prokurorëve, një 51-vjeçar vrau gruan e tij 46-vjeçare dhe vajzën 17-vjeçare, shkruajnë mediat gjermane, përcjell.

Por siç thuhet më tej, ai nuk ndaloi me kaq. Sipas bild.deshqiptari nga Kosova ka varur veten në verandë me një litar.

Ndërkohë ekipet e shpëtimit kanë gjetur vajzën 14-vjeçare të çiftit, të alarmuar në një dhomë në shtëpi, por të palënduar.

Sipas gjetjeve fillestare, kontestet e një faze të gjatë ndarjeje të çiftit mund të jenë motivi për aktin, thanë hetuesit.

Ndërkohë mediat gjermane raportojnë se një banor i lagjes ka thënë se bëhet fjalë për një familje, prindërit e të cilës kishin ardhur nga Kosova dhe kishin jetuar në Isselburg për një kohë të gjatë.

“Unë e njoh mirë familjen. Fatkeqësisht ka pasur një mosmarrëveshje për një kohë të gjatë. Ishte në lidhje me divorcin dhe kush duhet të merrte shtëpinë”, ka shpjeguar një fqinj që kishte ardhur në Danziger Strasse pasi u bë i njohur krimi.

Duke treguar detajet e ngjarjes, mediat raportojnë se policia mori një telefonatë nga një grua rreth orës nëntë.

Ajo njoftoi zyrtarët se 51-vjeçari i tha asaj në telefon se kishte për qëllim për të vrarë familjen e tij.

“Kolegët tanë më pas shkuan direkt në adresën e banimit,” raportoi Frank Rentmeister, zëdhënës i policisë së rrethit Borken, në një deklaratë për mediat gjermane. “Në shtëpi, oficerët gjetën tre trupat dhe vajzën 14-vjeçare të padëmtuar”, ka thënë Rentmeister.

Pastaj skuadra e vrasjeve nga Münster dhe departamenti i forenzikës filluan punën e tyre.

Zona përreth shtëpisë gjysmë të veçuar u rrethua nga policia. Hyrja në Danziger Strasse përmes Usambaraweg nuk ishte më e mundur. Brigada e zjarrit Isselburg gjithashtu siguroi mbrojtjen e privatësisë në kopshtin e shtëpisë gjysmë të shkëputur.

Një banor i tha gazetës sonë se prindërit kishin ardhur nga Kosova dhe kishin jetuar në Isselburg për një kohë të gjatë. “Unë e njoh mirë familjen. Fatkeqësisht ka pasur një mosmarrëveshje për një kohë të gjatë. Ishte në lidhje me divorcin dhe kush duhet të merrte shtëpinë, ”shpjegoi babai i një fqinji që kishte ardhur në Danziger Strasse pasi u bë i njohur krimi.

Show More

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button