s Vrasja e shqiptarit paralizon Brukselin | www.Zemra.Org

Vrasja e shqiptarit paralizon Brukselin

Qeveria belge ka njoftuar punonjësit e transportit publik, të hedhur në grevë, se 400 policë shtesë do të vendosen në Bruksel pasi një inspektor transporti u rrah për vdekje me grushte.

Viktima, quhej Iliaz Tahiraj, 56 vjeç me origjinë shqiptare, që punonte prej 29 vitesh në rrjetin e transportit, STIB.

Agresioni i ndodhur ditën e shtunë shkaktoi mbylljen e metrosë dhe rrjetit të autobusëve, të cilët kanë mbetur të paralizuar edhe gjatë së martës.

Inspektori shqiptar u sulmua në vendin ku ishte përplasur një makinë dhe një autobus dhe humbi jetën nga goditjet e marra në kokë. Personi i dyshuar si agresor u arrestua.

Agresori, 28 vjeç, ishte një pasagjer në makinën që u përplas dhe e goditi inspektorin në fytyrë duke e përplasur në tokë. Ai vdiq më vonë në spital.

Zyra e prokurorit të Brukselit, duke iu referuar deklaratave të dëshmitarëve dhe vetë agresorit, njofton se inspektori u godit nga një grusht i vetëm.

Qindra kolegë të tij marshuan të irrituar në qendrën e Brukselit ditën e hënë në shenjë proteste ndaj vdekjes së Tahirajt, njofton TCH.

Njoftimi për masa shtesë sigurie erdhi pas bisedimeve të së hënës mes autoriteteve federale, menaxherëve të rrjetit STIB dhe përfaqësuesve.


Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Zemra.org

Tags: , , , , , , , , ,

Komenti juaj:

VEREJTJE: Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet, ne te kundert, komenti nuk do te publikohet. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Zemra.Org!

*
*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.