s Zbulimi që ndryshoi konceptin mbi shumë sëmundje | www.Zemra.Org

Zbulimi që ndryshoi konceptin mbi shumë sëmundje

Ka kaluar 50 vjet që kur u publikua qëndrimi shkencor mbi arsyet e vdekjes së njeriut. Njeriu vdes shumë më herët se sa duhet të ishte kohëzgjatja e jetës së tij bazuar në kodin gjenetik të jetëgjatësisë.

Në lidhje me këtë ka mendime të autoriteteve mjekësore që thonë se çdo vdekje para moshës 150 vjeçe, është vdekje e dhunshme. Kjo do të thotë se shkaktarë të plakjes së parakohshme janë dëmtimet oksidative në nivel të qelizave të organizmit tonë, si pasojë e veprimit dëmtues të radikalëve të lira.

Sot kemi listën e 50 sëmundjeve të ndryshme që paraqiten si pasojë e veprimit të radikalëve të lira, ndërsa parashikohet që ky numër i sëmundjeve të rritet në mbi 80.


Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Zemra.org

Tags: , , , , , , ,

Komenti juaj:

VEREJTJE: Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet, ne te kundert, komenti nuk do te publikohet. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Zemra.Org!

*
*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.