KosovaLajmePolitika

Azem Vllasi: Serbia po rrezikon me konflikt të gjerë

Azem VllasiAzem Vllasi, këshilltar i Qeverisë së Kosovës për politikë të jashtme ka tërhequr vërejtjen se me tensionim marrëdhëniesh me shqiptarët në Luginë, kreu shtetëror i Serbisë rrezikon me konflikt të gjerë.

Vllasi pajtohet me vlerësimet se Lugina e Preshevës mund të bëhet sërish vatër e re dhe potenciale e krizës.

“E kur bëhet fjalë për Luginën e Preshevës, mos të llogarisin ata se mund të bëjnë me shqiptarët çfarë të duan, mos të rrezikojnë me konflikt të gjerë. Po u sulen atje ndaj shqiptarëve, janë sulur kundër të gjithë nesh! Le ta dinë këtë”, ka tërhequr vërejtjen Vllasi, transmeton “Koha”.

Ai ka përkujtuar se Serbia dëshiron të ashpërsojë marrëdhëniet me shqiptarët në Luginë të Preshevës vetëm pse ata e përdorin flamurin e vet kombëtar dhe vetëm pse e kanë lapidarin me emrat e viktimave që kanë rënë pikërisht nga pushteti serb.

“Për mendjen e shëndoshë, për të gjithë ne kjo është befasi, porse kjo ilustron se sa në Serbi kanë mbetur në të kaluarën dhe se sa nuk mund të dalin nga ajo”, ka thënë Vllasi për AA, transmeton B92.

Duke e komentuar “platformën”, Vllasi ka vlerësuar se “ ajo është edhe një pafytyrësi dhe nebulozë që kemi pasur rastin ta shohim që nga koha e Milosevicit”.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button