s Fëmija 6 muajsh një gjeni i vogël | www.Zemra.Org

Fëmija 6 muajsh një gjeni i vogël

Mozarti ishte vetëm 3 vjeç kur mësoi t’i binte pianos, Steffi Graf vetëm 4 vjeç kur u zbulua talenti i saj në tenis dhe Pablo Picasso përfundoi pikturën e parë të tij, ‘Le Picador’ kur ishte vetëm 9 vjeç. Por a kishin këta fëmijë gjeni mundësinë të kërkonin ushqim, të kuptonin gjuhë të huaja, të drejtonin një orkestër ‘imagjinare’ dhe të përdornin vetë një oturak kur ishin vetëm 6 muajsh? Besoj se jo.

Ndaj, po ju prezantojmë fëmijën që arrin të bëjë ato që thamë më lart. Ajo është Izabella Oniciuc, e cila në kohën kur gjithë fëmijët e tjerë luajnë me arushat e bukur e mbajnë pelena, ajo zgjedh të veprojë në mënyrë më ‘dinjitoze’, siç edhe e shihni në fotografinë përkrah. Ajo e kërkon oturakun e saj kur i duhet. E mahnitshme apo jo? Nisur edhe nga fakti se pjesa më e madhe e fëmijëve janë mbi 2.5 vjeç kur nënat më në fund ‘bien rehat’ nga kjo anë. Por kjo është më e pakta për Izabellën e vogël. Prindërit e saj thonë se ajo kërkon qumësht, i pëlqen të lexojë e madje edhe kupton pak italisht (nëna e saj i flet ndonjëherë në këtë gjuhë).

“Por kjo zgjuarsi e foshnjës mund të mos jetë thjesht rastësi,-shkruan Dailymail,-duke qenë se prindërit e saj luanin shpesh këngë klasike kur bebi nuk kishte ardhur ende në jetë.” Ekspertët nga ana tjetër thonë se sjellja e foshnjës është tej mase e pazakontë dhe nuk është për t’u habitur që prindërit e saj besojnë se është gjeni.

Babai i saj, Finn, 45 vjeç që punon si shofer thotë: “Mendoj se të gjitha bebet komunkojnë, por them se nuk ua vëmë veshin e mendojmë se ato thjesht ‘dërdëllisin’ diçka. Në fillim s’e besoja, por kur e pashë që lëshonte tinguj për gjëra specifike si ‘eh’ për qumështin dhe ‘bu bu’ për tualetin, ishte një zbulim i madh. Kur i dëshifron këto tinguj, është e pabesueshme. Duhet pasur kujdes me fëmijët, sepse lodhen shpejt me ne.”

Pra, cila është e vërteta? A është Izabella një gjeni i vogël, apo prindërit e saj janë aq krenarë për të, sa shikojnë gjëra që nuk janë? Një gjë është e sigurtë. Fëmijëve të tjerë u duhet shumë më tepër se gjashtë muaj që të kërkojnë oturakun. Ka raste edhe mbi 3 vjet.


Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Zemra.org

Tags: , , ,

Komenti juaj:

VEREJTJE: Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet, ne te kundert, komenti nuk do te publikohet. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Zemra.Org!

*
*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.