Albachat, Zemra, Muzik Shqip, Humor Shqip, Zemra Chat, Horoskopi Vjetor, Tregime Dashurie, Muzik Shqip, Filma Shqip, Mp3 Shqip, Radio Zemra, Poezi Dashurie, Sms Dashurie, Horoskop Shqip, Barcoleta , Kuriozitete , Forum Shqip, Tregime Erotike, Tregime Seksi, Barcoleta 18+, Lajme Shqip, Edukata Seksuale, Teknologjia, Maqedonia, Kosova, Shqiperia, Shqip Chat, Albanian Chat, Foto Galeri, Fjale Te Urta, Shkarko Programe , Mp3, Muzik, Tekste Kengesh, Islami, Shendeti, Festa Islame, Lajme Sportive!

Ja çka shkruajnë mediet botërore për Maqedoninë

20
“Nuk ka paqe në Kumanovë. Të shtëna të reja edhe këtë mëngjes, ndërsa shteti ka shpallur dy ditë zie”. Këto janë artikujt e sotëm në mediet në rajon dhe në Evropë për zhvillimet në Maqedoni.
Mediet në Shqipëri, Kosovë e Serbi vazhdojnë të raportojnë se aksioni i policisë në Kumanovë vazhdoi edhe sot në mëngjes, dhe helikopterët dhe aeroplanët pa pilot, ende fluturonin mbi qiellin e Kumanovës dhe Shkupit.
“CNN” shkruante se tym dhe shpërthime, është pamja e Kumanovës në mëngjes. Nga “Reuters” thonë se destabilizimi i djeshëm i Maqedonisë ku u vranë disa policë dhe dhjetëra të tjerë u plagosën, ngriti shqetësimin e Perëndimit në lidhje me stabilitetin e Maqedonisë.
Maqedonia dhe konflikti janë tema kryesore edhe për “Franc Pressin” francez, i cili shkruan se Maqedonia është goditur nga një krizë e thellë politike. Agjencia kryesore spanjolle “EFE”, shkruan se në shkëmbim zjarrin mes një grupi të armatosur i cili, sipas policisë, ka hyrë nga një vend fqinj, la të paktën pesë policë të vrarë. “EFE” kujtonte edhe incidentin e mëparshëm në Gushincë, por deri tani nuk ka konfirmuar lidhje mes rasteve.
Agjencia e lajmeve “Asociated Press” duke raportuar për gjendjen në Kumanovë citonte deklaratën e ministres së brendshëm Jankullovska se “grupi terrorist ka hyrë në Maqedoni me synim shfrytëzimin e situatës aktuale politike për sulme kundër institucioneve të shtetit”.
Edhe kjo agjenci vlerësonte se përleshjet ndodhin në Maqedoni në një kohë kur ajo përballet me krizën e saj më të thellë politike që prej pavarësisë nga ish-Jugosllavia në vitin 1991. Kriza në Maqedoni është edhe në fokusin e informimit, edhe në Bullgari, Kroaci dhe Slloveni. Ata shkruajnë se në Kumanovë dëgjohen shpërthime dhe të shtëna me armë, dhe se askush nuk tregon sa është bilanci i saktë i viktimave dhe të plagosurve, pasi përleshjet vazhdojnë.

Comments are closed.