Shendetesi

Kontrolloni sa hidrokarbure fusni në organizëm

Secili racion do të duhej të ketë së paku 50 për qind proteina. Kjo ndoshta tingëllon shumë, por proteinat zvogëlojnë apetitin dhe e mbajmë me orë të tëra nën kontroll.

Zgjedhje e mirë janë proteinat e mishit të pulës, mishi të gjeldetit, mishi të viçit, mishi të qengjit, mishi të peshkut, vezët, jogurti, arrat, farërat, thjerra (Ervus lens), qiqra (Cicer arietinum).

Mirëpo, nëse dëshironi të dobësoheni, patjetër duhet të kontrolloni sa hidrokarbure fusni në organizëm: qëllimi juaj duhet të jetë që të mos fusni më shumë se 120 gramë hidrokarbure në ditë. Zgjidhni hidrokarbure të parafinuara, të cilat japin ndjenjën e ngopjes dhe mbajnë nivelin e vazhdueshëm të sheqerit në gjak.

Hani sa më shumë perime (me përjashtim të fasules së pjekur, panxharit të kuq, karotës, pastinakut (Pastinaca sativa), patates dhe misrit, të cilat llogariten si burim i hidrokarbureve). Mos hani më shuamë se tri kokrra pemë në ditë, sepse fruktoza bllokon veprimin e “leptinës”, përbërës i cili trurit tonë i sinjalizon që jemi të ngopur. Hani mish të yndyrshëm peshku, si p.sh. mish salmoni, sardele apo skumbri dy herë në javë.

Pini ujë dhe çaj të gjelbër bashkë me një filxhan kafeje në mëngjes. Shmanguni pijeve të ëmbëlsuara dhe alkoolit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button