Interesante

Kuriozitete

Syri i nje struci eshte me i madh se truri i tij.
Ne trurin e maceve ka 32 muskuj.
Seul (kryeqyteti i Korese se Jugut) ne gjuhen vendase do te thote kryeqytet.
Ne SHBA 1/3 e zezakeve mes 20-29 vjeç jane ne burg ose nen hetim.
Nje mashkull harxhon mesatarisht 3350 ore duke u rruajtur e qethur.
Kur thyhet nje xham disa copeza shperndahen me shpejtesi 3000 milje ne ore.
Bethoveni para se te kompozonte fuste koken ne uje te ftohte.
Planeti Uran mund te shihet me sy te lire.
Ajsbergu me i madh i matur deri me sot ka qene me gjatesi 200 milje dhe gjeresi 60 milje, ai ka pasur nje siperfaqe me te madhe se Belgjika.
Dallga me e madhe e regjistruar deri me sot ka qene ne vitin 1971 ne Ishullin Ishigaki, Japoni, me lartesi 85 m.
Ne nje nate te kthjellet mund te shihen rreth 2000 yje me sy te lire.
Vetem mushkonjat femra piskojne.
Lindjet vjetore ne Indi, e kalojne popullsine e Australise.
96% e sallatorit, eshte uje.
Rosanna Dalla Corta nga Viterbo (Itali) sipas të dhënave në korrik të vitit 1994 në moshën 63 vjeçare lindi një djalë.
Një operacion i cili u zhvillua në vitin 1951 në Chicago, Illinois (USA), gjatë të cilit pacientes Gertrude Levandowski iu mënjanua një cistë nga njëra vezore e saj, zgjati prej 4-8 Shkurt d.m.th. 96 orë. Gjatë operacionit pesha e pacientes zbriti nga 280 në 140 kg.
Portieri Jose Luis Chilavert shenoi 49 gola gjatë ndeshjeve në klubin e tij dhe ekipit kombëtar ndërmjet Korrikut 1992 dhe Marsit 2000.
Thaumatin, një protein, i cili fitohet nga mbështjellësi i farës së një bime të quajtur Thaumatoccocus danielli është 61.500 herë më e ëmbël se sheqeri i zakonshëm. Kjo bimë rritet në disa vende të Afrikës perendimore.
Firma Lucent Technologies në Murray Hill, New Jersey (USA), urdhëroi më 15 Nëntor 1999 zhvillimin e një tranzistori me një gjatësi prej vetëm 50 Nanometrash, d.m.th. 1/2000 pjesë e trashësisë së flokut të njeriut. Kjo pjesë quhet edhe “tranzistori vertikal” pasi që të gjitha pjesët e saj janë të rradhitura në një pllakëz silikoni dhe rryma rrjedh në drejtim vertical
Me rastin e vdekjes së Hans Langseth në vitin 1927 në Kensett (USA) mjekra e tij kishte një gjatësi rekorde prej 5,33 m.
Pop-grupi i njohur suedez ABBA i formuar më 1972 në Stokholm debitoi në vitin 1970 nën emrin Festfolk në një Restaurant në Göteborger. Pas dy vitesh, pra më 1972 mori emrin e ri nga inicialet e anëtarve të grupit: Agnetha Fältskog, Benny Andersson, Björn Ulvaeus dhe Anni-Frid (Frida) Lyngstad.
Helikopteri më i vogël në botë ishte njëulësi Seremet WS-8 i cili u prodhua më 1976 në Danimarkë. Ai kishte një motor me 26 KW dhe peshonte pa ngarkesë 53 kg. Rotori i tij kishte një diametër prej 4,5 m.
Shkencëtarët e “Oak Ridge National Laboratory” në Oak Ridge, Tennessee (USA) në Prill 1996 me ndihmën e një superpërçuesi arritën rrymën më të fortë të të gjitha kohrave : 2 milion Amper/cm². Rryma për nevoja shtëpiake ka një forcë me nën 1000 Amper/cm².
Protesta më e madhe kundër luftës u mbajt më 15.11.1969 në Washington D.C. (USA) ku morën pjesë rreth 600.000 pjesmarrës të cilët protestuan kundër vazhdimit të luftës së amerikanëve në Vietnam.
Arusha e bardhë mund të notoj pandërprerë deri 100 km.
Rekordin botëror në qëndrim në një këmbë e theu Arulanantham Suresh Joachim nga Sri Lanka prej 22.05.1997 deri me 25.05.1997 duke qëndruar 76 orë e 40 minuta.
Me 9.06.1996 Walter Arfeuille (Belgjikë) tërhoqi me dhëmbë 8 vagonë treni mbi hekurudhe, me një peshë gjithsejt 223.880 kg në largësi prej 3,2 m.
Më 17.12.1998 kinezi Li Jian Hua në emisionin televiziv Guinnes World Records: Primetime ngriti me vesh peshën 50 kg (tjegulla ndërtimi të lidhura bashkë dhe të kapur në veshin e tij).
Kenguri më i madh (Macropus rufus) në Australinë qendrore, -jugore dhe atë -lindore, plotësisht i drejtuar është 1,80 m i lartë, dhe gjatësia e përgjithshme (megjithë bisht) është 2,85 m. Pesha e tij rreth 90 kg.
Kilauea në Hawaii (USA) është vullkani më aktiv në botë. Që nga viti 1983 është pandërprerë aktiv dhe vjell 5 m³ llavë në sekondë.
Amerikanja Janice Deveree në vitin 1884 kishte mjekër me gjatësi 36 cm.
Personi më i vjetër i të gjitha kohërave, me datëlindje të vërtetuar, ishte françezja Jeanne Louise Calment. Ajo u lind më 21.02.1875 dhe vdiq më 04.08.1997 në Arles të Francës në moshën 122 vjeçare.
Binjakët më të rëndë në botë ishin Billy Leon dhe Benny Loyd McCrary, alias McGuire, nga Hendersonville (USA) të cilët u lindën më 7.Dhjetor 1946. Deri në moshën 6 vjeçare kishin shtat normal. Në Nëntor 1978 Billy peshonte 337 kg. ndërsa vëllau i tij Benny 328 kg. Billy vdiq në Korrik 1979.
Zbuluesi i parë i phonograph-it (gramophonit të mëvonshëm) ishte amerikani Thomas Alva Edison në vitin 1877, i cili kishte planifikuar të zbuloj një inçizues diktimi për punë në zyre. Phonographi i asaj kohe kishte formë cilindri, deri në vitin 1887 kur zbuluesi gjerman Emile Berliner zbuloi pllakë-phonographin (gramophonin) i cili i zhvillua në një medium artistik.
Gjurmimi më i madh i arit ndodhi në SH B A, ku më 24.01.1848 një pronar i një puntorie të drurit dhe shoku i tij, në Sacramento (sot California) zbuluan ar. Një vit më vonë e vërshuan mbi 80 000 gjurmues të arit të ashtuquajturin forty-niners në këtë regjion. Në vitin 1853 numri i tyre arri mbi 250 000.
Marilyn Monroe, gjegjësisht Norma Jean Mortenson, legjendë e filimit, muzikës dhe bukurisë, e lindur më 01.06.1926, në fëmijërinë e saj ndërroi 12 familje përkujdesëse
Kinezët si Antibiotik natyror më të mirë e përdorin kivi-n? (Kivi e forcon sistemin e imunitetit duke i shumuar qelizat mbrojtëse deri në dymbëdhjetë herë)
Ushtari japonez Teruo Nakamuro 30 vjet mbas përfundimit të luftës (i cili u gjet në pyjet e pashkelura) nuk dinte asgjë për përfundimin e luftës.
Kafepirësit mendojnë më shpejtë dhe veprojnë më logjikisht se ata që nuk e përdorin kafe-në.
Nikotin-i është një helm i fortë nervor (emrimi i saktë: Beta-Pyridyl-N-Methylpyrrolidin)?
Kali vrapues australian “Great Fortune” si ndihmë teknike mori një palë syza.
Gangsteri Al Capone më në fund u burgos për shkak të mospagimit të tatimit?
Sahara është më e madhe se Australia?
Romani “Vuajtjet e të riut Werther” i Goethe-s ishte shkaktar i një serie të vetëvrasjeve? ——————————————————————————–
A e dini se eshte e pamundur ta puthesh brrylin tend?
Fjaline me te gjate prej 823 fjaleve te lidhura bukur ne mes veti, e shkroi Viktor Hygo librin “Te mjeret”
Ne vitin 1913, Rokfeleri ka qene njeriu me u pasuri ne bote, pasuria e tij eshte vlersuar 900 Milion $. Kjo pasuri e asaj kohe mendohet te kete vlersuar prej 183 Miliard $ ne ditet e sotme.
Statuja OSCAR eshte e gjate 34 cm dhe peshon 3850 gram.
Çdo fluturake me se shumti se 18 ulese eshte e domosdoshmete kete stjuardesë
Para vitit 1800 kepuca e djathte dhe e majta nuk kane pasur kurrefar dallimi
Vendi me me shume lejleke ne bote eshte Polonia. aty jetojne 40.000 lejleke. Apo 1/4 e te gjite lejlekve ne mbare boten.
Dallga me e madhe e regjistruar deri me sot ka qene ne vitin 1971 ne ishullin Ishigaki, Japoni me lartesi 85 m.
Ne nje nate te kthjellet sipas astrologeve amerikane, cdo njeri mund te shohe jo me pake se 2000 yje ne sy te lire.
Aleluja vjen nga fjala hebreje hal’lel që do të thotë lëvdoni. Kështu quheshin Psalmet e falënderimit dhe të adhurimit që mbyllnin Darkën e Pashkëve te hebrenjtë.
Bekimi i bukës së Pashkëve është një traditë e lashtë në Kishë, e që bëhet të Shtunën e Madhe. Burimin e ka në agapen e të krishterëve të parë, të cilët qonin ushqim në meshë dhe e ndanin së bashku. Edhe sot kur bekohet buka, nëse dikujt i mungon diçka i jepet falas, nuk shesin!
Ngjyrosja e vezës me ngjyrë kuqe na përkujton vdekjen e Krishtit dhe derdhjen e gjakut të tij. Por vezët e Pashkëve janë simbol i ringjalljes së Krishtit, sikur që krijesa e re shpërthen lëvozhgën e vezës, ashtu edhe Krishti, duke thyer muret e varrit dhe duke ngadhënjye mbi vdekjen, del në jetë të re.
Fjala kreshme vjen nga fjala latine quadragesima, italisht quaresima që e ka qëllimin e numrit 40. Pra, Krishti 40 ditë agjëroi në shkretëtirë.
Ndërsa Pashkët, hebraisht Pesah, Pas-ha, çka do me than kalim, dalje.
Hosana është klithje e cila dëgjohet në çdo meshë dhe tek lutjet tjera. Vjen nga gjuha armene dhe dmth ndihmo. Kështu i kanë brohoritur Krishtit kur solemnisht hyri në Jerusalem, të dielën e Larit.
Në qytetin Akava, të Kurdistanit, pjesa e Irakut, më 15 janar solemnisht u bë hapja e seminarit dhe fakultetit të teologjisë, të cilat pas luftimeve të shumta u tërhoqën nga Bagdadi. Në meshën solemne merrte pjesë edhe ministri i financave të qeverisë lokale kurde. Ai si një i krishterë i devotshëm iu bëri me dije se qeveria lokale kurde i pranon me gëzim në qytetin e tyre seminaristët dhe studentët e teologjisë. Përndryshe, në Bagdad kanë mbetur të krishterët më të varfër që nuk kanë ku të shkojnë. Ndërsa pjesa historike e krishterimit Dora, gjendet në duar të suniteve të armatosur. Lëvizjet në qytet janë të pamundshme nga dhuna e madhe nder sektare. Çdo lëvizje jashtë qytetit bëhet vetëm me lejen e ushtrisë.
Një burrë i moshuar 116 vjeç,nga Ukrahina pretendon se jetëgjatësia e tij ndikohet nga shkaku se ai nuk ka bërë seks kurrë me nje grua!
Zotëria Grigoriy Nestor,nga fshati Stariy Yarichev,tha se sipas fesë se krishterë nuk lejohet të kryhen marrdhënje seksuale paramartesore dhe se ai nuk ishte martuar kurrë!
Njerëz si unë që nuk u martuan kurrë jetojnë më shumë kurse ata që jane te martuar zihen gjithnjë me bashkëshortin dhe kjo nuk është e mirë për shëndetin”tha plaku shekullor.
Duke folur në gazetën vendase Komsomolskaya Pravda ai u shpreh se kishte vizituar shkollen vendase vetëm dy herë në jetën e tij,ku i kishin mësuar te shkruante emrin e tij!
Sa më i pa ditur të jesh aq më shumë do jetosh,panjohuria është jetëgjatësi dhe lumturi”theksoi zoti Grigoriy Nestor
Luanet nuk gjuajne asnjehere. Ata luftojne mes veti per pozicion me te larte midis femrave (luaneshave).
Kanioni me i madh ne bote eshte COLORADO, i gjate 350 km, i thelle 1800 m. Ndersa ne Evrope, kanioni me i madh eshte ai i lumit Tara, ne Mal te Zi. I gjate 78k m dhe i thelle 1.300 m.
Peshkaqenet jane predatoret me te persosur. Nuk jane ndryshuar per me shume se 350 milione vite.
Presidentet Amerikane e kane dashur shume sportin. George Washington preferonte gjuetine e dhelprave, Abraham Lincoln ka dashur sportet luftarake, John F. Kennedy lundrimin, Richard Nixon futbollin, ndersa Ronald Regan kalerimin.
Nese e goditni murin me koke per nje ore, do harxhoni 50 kalori, ndersa nese pertypni camcakiz tere diten, do harxhoni 200 kalori.
Cdo dite ne Bote prodhohen nga 4 kg plastike per nje banor.
Kur i skuqet njeriut fytyra nga turpi ose ngazellimi, i skuqet dhe barku.
Isaac Newton eshte cregjistruar nga shkolla, me kerkese te nenes se tij, e cila deshironte qe i biri te behej fermer.
Syte e njeriut kane madhesine e njejte qe nga lindja, ndersa hunda dhe veshet ndryshojne madhesi (zmadhohen) gjate tere jetes.
Elefantet jane te vetmet kafshe qe nuk kercejne dot.
Elefeantet kryejne aktin seksual per vetem 3 sekonda.
Cdo vit, konsumohet 135 milione m3 kafe. Ne tregun boteror, midis lengjeve, kafeja eshte e dyta, menjehere pas naftes.
Brenda nje viti ne bote harxhohen 50 miliarde aspirina.
Gjuha eshte muskuli me i forte ne trupin tone.
Krimbat mund te flejne deri ne tre vjet, dhe ciftezohen vetem njehere ne jete, ndersa ciftezimi mund te zgjase deri 12 ore.
Raporti i madhesise se trurit ne proporcion me trupin ke delfinet eshte i njejte me raportin e madhesise se trurit ne proporcion me trupin ke njerezit. Prandaj delfinet llogariten si qeniet me intelegjente, pas njerezve. Keto kafshe perdoren ne Amerike per sherimin e femijeve me hendikep, por gjithashtu trajnohen edhe per qellime ushtarake, sic jane venia dhe zbulimi i minave nen uje. Mund te arrijne shpejtesine deri 50 km ne ore.
Abdyl Frashëri ishte 39 vjeçarë kur ishte kryetar i komisionit të jashtëm në Lidhjen e Prizrenit
Ne vitin 752 pas themelimit te Romes, ne vitin 42 te sundimit te perandorit Oktavian Augustit, ne v. 33 te sundimit te mbretit Herod kur ne tere lemshin tokesor mbreteronte qetesia ne BETLEHEM te Judes lindi Jezu Krishti.
Betlehemin e pare për te ilustruar lindjen e Krishtit e punoi Shën Françesku i Asizit me 1223.
Breshka mund të ecë me 10 km në orë.
Milingonat e ndjejnë tërmetin që më parë dhe dalin menjëherë nga foletë.
Peshqit e harrojnë çdo gjë që ndodh vetëm pas 10 min.
Një njeri harxhon mesatarisht 3 vjetë të jetës ne banjo.
DNA ka një madhësi prej 1 të mijtat e milimetrit, përbehet prej rreth 200 miliard atomesh dhe përmban 1 milion faqe njohuri.
Ne krahun e një majmuni ka rreth 25 milionë qime.
Në Zelandën e Re ka 4 milionë njerëz dhe 70 milionë dele.
Më shumë se 1 miliard tranzistorë prodhohen çdo sekondë.
Mesatarisht në botë shkohet në shkollë 200 ditë, në SHBA 180 ditë, në Suedi 170 ditë, në Japoni 243 ditë.
Njeriu më i gjatë është 2.75 cm
Milingonat e ndjejnë tërmetin që më parë dhe dalin menjëherë nga foletë
Në fytyrën e një maceje ndodhen 146 muskuj.
Peshkaqenët nuk sëmuren.
Breshka mund të ecë me 10 km në orë.
Nëse do të mund të përdornim 13% të trurit, do të mund të shfaqeshim nga një vend në një tjetër.
Strucat i kanë sytë më të mëdhenj se truri.
Hyrja e folesë së milingonës drejtohet përherë nga Veriu.,
Nëse damarët e njeriut do të vendoseshin njeri pas tjetrit do të mund të përshkronin Ekuatorin 2 herë.
Formuesi i Çmimit Nobel, Alfred Nobel në fakt ishte nje fabrikator dinamiti.
Gjurmimi më i madh i arit ndodhi në SH B A, ku më 24.01.1848 një pronar i një puntorie të drurit dhe shoku i tij, në Sacramento (sot California) zbuluan ar. Një vit më vonë e vërshuan mbi 80 000 gjurmues të arit të ashtuquajturin forty-niners në këtë regjion. Në vitin 1853 numri i tyre arri mbi 250 000.
Nikotin-i është një helm i fortë nervor (emrimi i saktë: Beta-Pyridyl-N-Methylpyrrolidin)?
Sahara është më e madhe se Australia
Fjala tenis eshte shkruar ne anglisht dhe anglezet e kane marre nga frengjishtja.Kur fillonte loja dhe njeri gjuante me rrakete para se topi te hidhej i thoshte kundershtarit:”tenez” qe do te thote:”mbaje”.Anglezet i dhane fjales formen qe ka sot.
Per te prodhuar nje kilogram mjalte,nje blete i duhet te thithe nektarin e 12 milion luleve dhe per kete te pershkoje nje rruge me gjatesi rreth 300.000 kilometra.
Njeriu me shtatin me te larte ka qene austriaku Frederik Vinkelmeir,qe ka jetuar ne shek.VII.Ai ishte 2.78 m i gjate.Gruaja me e gjate e te gjitha kohrave ka qene gjermania Mariane Wehler me gjatesi 2.55 m.Njeriu me i shkurter ka qene Xhin Vorenburgu me gjatesi 45 cm dhe konkurrentja e tij Halami Aqube Ton Sinai me gjatesi vetem 38 cm.
ENTOMOLOGJI—- Është shkenca e cila merret me studimin e insekteve (entomos-insekt).
TERMOMETRIN – E zbuloi Galile Galileu më 1957.
MESHARI – Këtë vepër të famshme të Gjon Buzukut e ka zbuluar Gjon Nikollë Kazazi në vitin 1740 në Romë.
STREPTOMICINA – Ky antibiotik eshte zbuluar me 1944 nga shkenctari Sallman Vacllav
ALBINIZMI – Është mungesë e pigmenteve në flokë dhe në lëkure.

Tags
Show More

Artikuj te ngjajshem

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close