FilmaVIDEO

Liam Neeson përsëri kundër mafias shqiptare – Taken 2 (Video)

Paradoksi i filmit është se, edhe pse do të ketë sërish një bandë shqiptare, në kastin e tij nuk ka asnjë aktor shqiptar. Madje, edhe figura e bosit Murad Hoxha interpretohet nga aktori kroat me etni serbe, Rade Serbedzija. Aktori anglez Liam Neeson është vënë sërish në luftë kundër krimit të organizuar shqiptar, por vetëm në film.

Në muajin tetor në kinematë franceze, dhe më pas më gjerë, do të shfaqet filmi “Taken 2”, ku Neeson interpreton agjentin e tërhequr të CIA-s, Bryan Mills.

Këtë herë ai do të shpëtojë familjen e tij nga hakmarrja e bosit shqiptar Murad Hoxha, babai i personazhit Marko Hoxha që u vra në filmin e parë nga Neeson pasi i kishte rrëmbyer të bijën.

Gjithashtu, Neeson do t’i duhet të shpëtojë edhe nga njerëzit e sheikut të vrarë po në episodin e parë të sagës, në një jaht luksoz në ujërat e Senës, në Paris.

Paradoksi i filmit është se, edhe pse do të ketë sërish një bandë shqiptare, në kastin e tij nuk ka asnjë aktor shqiptar. Madje, edhe figura e bosit Murad Hoxha interpretohet nga aktori kroat me etni serbe, Rade Serbedzija.

Ky i fundit është i njohur në qarqet kinematografike evropiane, por për publikun mund të jetë më i njohur për interpretimin e oligarkut rus Ivan Tretiak në filmin “Shenjtori”, me Val Kilmer, si dhe për rolin e doktorit që shpiku virusin Kajmera në “Mission: Impossible 2”.

Filmi “Taken 2” është një prodhim francez me regjisor Oliver Megaton dhe producent të mirënjohurin Luc Besson, i cili ka shkruar edhe skenarin.

Show More

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button