Dashuria

Poezi Dashurie 2013

l-300x250Nese sme do me
Eja dhe ma thuaj
Nje shpirt qe ka vuajtur
Prape do te vuaj.

Do lendosh nje zemer
Qe brenda te mban
Do vrasesh nje shpirt
Qe per ty po qan.

Do humbesh nje dashuri
Qe te deshi pafund
Do fusesh ne dhe, nje njeri
Qe jeten ta kushtoi ne maksimum.

 

Duaj edhe mos urrej

trego te drejten edhe mos genjej
nese gabon kerko falje edhe pendohu te zoti
nese te kerkojn falje fali se edhe vet gabon

nese flasin keq ti hesh dhe duro

zoti sheh ndegjon ndoshta vonon por kurr nuk te harron.

 

Te te them lamtumire
ky eshte fundi nket bote
te te them ste dua
e te qaj me lote

Veshtire do pranonte zemra
afer mos te mos kete
me dhimbje te medha
do kalonte kete jete

Dua fati tme buzeqesh
e ty tkem prane
nese sje me mua
askend tjeter skam

Si ti perballoj jetes
kur forca mu haargjua
si te genjej une ty
e te them ste dua

Do ishte gjithqka keq
gjithqka pa kuptim
te te them ste dua
kur je gjysma shpirtit tim <3

 

Ah kjo Zemra ime
sa shum që të don
nga malli për ty
e shef si po eksplodon
Pse kjo Zemra ime
kërkon dashuri prej teje?
të lutem kthehu përsëri
dhe rri përgjithmon pran meje!
Te dashurova une ty
pa të njohur kush ishe
kur degjoja zerin tend
gjithe trupin me dridhej,
mendoja se me doje
dhe u zhyta thelle ne mendime
kurre nuk me shkoj mendja
po talleshe me zemren time
E shikoj hënën
që bën drit në maje të qiellit,
besom o vajz te lutem
ti mi more edhe rrezet e diellit.
I kujtoj fjalet ne chat
që ti mi shkrove
e pyes vetveten
pse më harrove?

 

Të du zemër me gjith shpirt.
Se pa ty nuk shof drit
S’ shof asgjë me të vërtet
Pa ty jeta nuk është jet
Të don zemra të thërret

Paty jeta më ndryshon
Paty zemra nuk jeton
Patu dita më bëhet terr.
Paty jeta nuk ka vler

Se paty jet nuk kam
E mety të gjitha i’kam
Je i imi të kam gjan
Brenda nzëmër ty të kam

 

Pse vallë ende të dua,
kur e di se ti më ke harruar?
Pse vallë të dashuroj,
kur dashurija mes nesh mbaroj?
Pse vallë mendoj për ty?
Ndoshta Se s’mundem ti harroj ata sy.
Ata sy që më kan borxh, një dashuri, një lumturi.
Kur i kujtoj ato fjalë që më mashtruan,
Dhe ende prapë se prapë me zemër të lëduar
Të të them se për jetë
………..TË DUA………….

 

Bukuria

Bukuria e kalit është ne vrapim
Bukuria e lules është ne lulzim
Bukuria e borës është në natyr
Bukuria e diellit është në ngrohtësi
Bukuria e Jon është në dashuri

 

Ai dashuron dikë tjetër, e di që po vuan
Nuk është e vërtetë, e dua
Zemrën e tij dikush tjetër e ka, ti po vuan
Nuk është ashtu, unë e dua
Nuk të gënjej, unë të dua, një mundësi
është e kotë, nuk mundem, fati im është ai.

Në gjelbërimin e parkut po puthej në mbrëmje
Me do, nuk është e vërtetë, une e dua
Sytë i shndrisnin, një mundësi, të dua
Nuk mundem ta besoj, nuk është ashtu, une e dua
Të lutem, një herë më degjo, mund të ketë shpëtim
Gjithçka do të jetë e pavlere, më kupto, ai është fati im.

 

Duke na lënë plotësisht në harresë si njerëz,
kjo a nuk është një lloj vuajtje për së gjalli?
Një zemër e lënduar, një plagë e pamëkuar,
vetëm një klithmë dhe pikon loti në sy,
kur plagën e hapur po e fsheh
thellë gjoksit të helmuar,
dhe mes lotëve buzën vë në gaz
se do të mbijetoj për të dashuruar!
Duhet t’u themi se dhe për ne ka jetë
gjer sa kemi frymë, gjer sa ende shikojmë dritë,
gjer sa qielli duket i kaltër,
lind arsyeja më e fortë
kundër së cilës jemi të detyruar të luftojmë
me gjithë forcat e brendësisë!
Duhet t’u themi se ka mundësi të zgjedhësh
ndërmjet dashurisë dhe dështimit, sepse
po e le të ikë dashuria e ke lënë të ikë vetë jeta!
Ka një tokë të të gjallëve dhe
një tokë të të vdekurve,
ura lidhëse është dashuria!
Ajo është e vetmja mbijetesë,
e vetmja domethënie!

 

Ai dashuron dikë tjetër, e di që po vuan
Nuk është e vërtetë, e dua
Zemrën e tij dikush tjetër e ka, ti po vuan
Nuk është ashtu, unë e dua
Nuk të gënjej, unë të dua, një mundësi
është e kotë, nuk mundem, fati im është ai.

Në gjelbërimin e parkut po puthej në mbrëmje
Me do, nuk është e vërtetë, une e dua
Sytë i shndrisnin, një mundësi, të dua
Nuk mundem ta besoj, nuk është ashtu, une e dua
Të lutem, një herë më degjo, mund të ketë shpëtim
Gjithçka do të jetë e pavlere, më kupto, ai është fati im.

 

Ylli i vogel gjume te embel ,
do te takohemi prap ne ender,
kur te zgjohesh ne mengjes,
nga parajsa do te zbres,
kur te puth buzet e tua,
do te them sa shume te dua…””

 

Kam frike

Kam frig të fle. .
se do të kujtoj
Kam frig të zgjohem. .
se do të kërkoj
Kam frig të vdes. .
se do të harroj
Kam frig të jetoj. .
se shumë të dashuroj. . .

 

E trishtuar

T’kam dasht me zemër t’kam dashur me shpirt
Që ti prej meje do me ik kurr nuk e kam dit
Një zemër e pata dhe atë ta fala
Ma more ma theve dhe për jet ma ktheve
Me fjal më the të dua
Me zemër më the sje për mua

Dua të shkoj
Dua të harroj
Por dije një gjë
Gjithmone do të kujtoj!

 

Ti je YLL

Sonte hëna ka humbur shkëlqimin
Ngase n’qiell ka lind një yll
Sonte kam një pikë mbështetje
Nuk jam më i humbur në pyll

Ka shumë yje plotë qielli
Por veç ti për mua ndriçon
Rrugën drejt në zemrën tënde
Pa gabueshëm ma tregon

Me Fal

Me fal nese te kam share per
kete me heshtje kam qar , me fal
nese TE DUA kurr ste thash
nderlotet vegimin ton pash ,me
fal sene nga ti jam larguar kur ti
ishe dashuruar ,me fal nese te
kam percmuar ne kete thyrje vet
jam deshpruar . Nese bera
ndonje gabim fatal ME FAL te
lutem te lutem ME FAL

Me fal qe te deshta
me fal qe te dua,
me fal qe s’jam me ty
e me fal qe ti je pa mua!
Me fal qe te mendoj, me fal qe s’te harroj,me fal qe pa ty s’mund te jetoj!

Me fal qe te deshta,
me fal qe ende te dua,
me fal o i dashur,me fal
por kurr smundem me te harruar.

e di qe koha erdhi,
te te lej ne qetsi,
me fal o i dashur,me fal
me fal qe te dua vetem ty.

Me fal qe te lendova dikur
me fal qe deshiren tende
nuk guxova ta provoj kurr
me fal qe sika me ty por sishte
fai im edhe vet e di.
A thua ku je athua ne enderr
a me sheh-a thua a te mungoj
si dikur a thua a me therret edhe ne gjum
Numrin tim ne tel.ende a e mban
aj lexon ende mesazhet me titullin-do te dua per sa tjem gjall-
te gjith per ne e din e shum na gjykojn e ka edhe shum te tjer
se ket dashuri dhe ket besnikri shum e lakmojn

Me fal qe te lendova dikur
me fal qe deshiren tende
nuk guxova ta provoj kurr
me fal qe sika me ty por sishte
fai im edhe vet e di.

A thua ku je athua ne enderr
a me sheh-a thua a te mungoj
si dikur a thua a me therret edhe ne gjum

Numrin tim ne tel.ende a e mban
aj lexon ende mesazhet me titullin-do te dua per sa tjem gjall-
te gjith per ne e din e shum na gjykojn e ka edhe shum te tjer
se ket dashuri dhe ket besnikri shum e lakmojn.

Dashuria

Me e rende se toka Me e lehte se hija
E vjeter sa lindja Pafund sa gjithesia
E embel sa fjala E hidhur sa pikellimi
E ngrohet sa falja E forte sa qendrimi
Rrenon edhe atje Ku fare ska ndertuar
Ep fryte ne ate vend Ku rrenje ska leshuar
E-ndrit erresiren Erreson ndriqimin
I pasuron endrrat Dhe ndalon endrrimin
Ujitet dhe jeton Edhe ne shkretetire
Perballon acarin Dhe nuk ka te ngrire
Rralle kthehet aty Qe njehere del
Ështe fuqi e fort Kur pushton s`pari here
Pastron cdo plage Dhe nje ofshame liron
Sa do t`jete e dhimbshme Plagen e sheron
Vajin e kthen ne kenge Ngushllimin ne urim
Ndryshk unazat ne gisht Kur nuk ka bashkim
Kur ndizet t`paren here Flaka e saj perjetohet
Vetem prushi nese mbetet Ështe e para dhe nuk harrohet
Syri nuk e shef Veshi nuk e degjon
Zemra eshte folea Qe ne te banon

Dashnor “budalla”

Ngucur prane teje
Sa i lirshëm jam
Ku më parë te vete
Më pas, ku te ndal?

Mos ma vere re
Kam pangopesi
Ngucur teje ndjej
Etje dhe uri.

Ti gjithshka më jep
S’më do fukara
S’e di që më ke
Dashnor “budalla”!

Tags
Show More

Artikuj te ngjajshem

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close