s Policët e Kosovës, pushuan në Budvë me paratë e kriminelëve | www.Zemra.Org

Policët e Kosovës, pushuan në Budvë me paratë e kriminelëve

Ish-komandanti i stacionit Policor në veri të Mitrovicës, Milija Milosevic, ishte bërë garantues i kriminelëve më të mëdhenj atje.

Në këmbim të veprimtarisë kriminale pa pengesë, Milosevic, i njohur si “Piksi”, përfitonte pagë mujore të rregullt, vetura, pushime verore në Budvë, dreka e darka.

Dikush i paguante 300 euro në muaj, dikush 400, ndërsa Zvonko Veselinovic ishte donatori më i madh. Në këtë mënyrë, kontrabanda e naftës, alkoolit, drogës e armëve zhvillohej pa ndonjë pengesë serioze në veri të Kosovës.

Në dosjet e hetuesve të EULEX-it të siguruara nga “Koha Ditore”, shihet se Milosevici kishte pasur përcjellje të afërt nga kolegët e tij ndërkombëtarë. Dinin gjithçka për të, sikurse edhe autoritetet përgjegjëse të Prishtinës. Mirëpo, kurrkush nuk e pengonte derisa doli hapur duke e thyer zinxhirin komandues të Policisë së Kosovës.

Kur bashkëpunëtorët e tij arrestoheshin nga policë serbë të Kosovës, ndërhynte Milosevic. Zhdukte raportet dhe bllokonte hetimet. Bile në një rast i kishte kthyer armën e zënë pa leje djalit të njërit prej liderëve të veriut, Milan Ivanovic.


Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Zemra.org

Tags: , , , , , ,

Komenti juaj:

VEREJTJE: Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet, ne te kundert, komenti nuk do te publikohet. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Zemra.Org!

*
*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.