s Sëmundja e sheqerit dhe menopauza | www.Zemra.Org

Sëmundja e sheqerit dhe menopauza

Hulumtimet finlandeze kanë treguar se gratë të cilat kanë sëmundjen e sheqerit të tipit 1, hyjnë më herët në periudhën e menopauzës.

Gratë të cilat kanë sëmundjen e sheqerit të tipit 1, hyjnë më herët në periudhën e menopauzës, përafërsisht në moshën 46 vjeçe, ndërsa simptomat e perimenopauzës i ndiejnë që në moshën 40 dhe 44 vjeçe.

Është e njohur se menopauza e hershme rrit rrezikun nga sëmundja e zemrës dhe e venave të gjakut dhe, meqë edhe sëmundja e sheqerit është faktor rreziku për të njëjtat sëmundje, gratë që lëngojnë nga diabeti këshillohen që të kenë kujdes më të madh dhe preventivë më të mirë.


Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Zemra.org

Tags: , , , , ,

Komenti juaj:

VEREJTJE: Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet, ne te kundert, komenti nuk do te publikohet. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Zemra.Org!

*
*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.