s Telefonata nga Moska si e kishte shpëtuar Erdoganin dhe pushtetin e tij | www.Zemra.Org

Telefonata nga Moska si e kishte shpëtuar Erdoganin dhe pushtetin e tij

Të mos ishte thirrja telefonike nga Moska, do të ishte në pikëpyetje se presidenti turk Rexhep Taip Erdogan a do të ishte gjallë, dhe të mos flitet më për pushtet. Sipas të dhënave të disa mediave ruse, puçi ishte planifikuar të fillonte në orën 3 të mëngjesit, por ai nisi 6 orë përpara më 15 korrik.

erdogan-640x427

Në atmosferën e rikthimit të marrëdhënieve Turqi – Rusi, pas rrëzimit të avionit rus, shefi i shërbimit sekret rus FSB, Aleksandar Bortnjikov më 15 korrik pasdite i bën një thirrje telefonike kolegut të tij turk, shefit të sigurimit shtetëror MIT, Hakan Fidan, si njeri i besuar i Erdoganit.

Bortnjikov i ka thënë Fidanit se ka informacione se në tërë aeroportet e Turqisë po furnizohen dhe mbushen me naftë helikopterët dhe avionët luftarak dhe se ai ka pyetur kolegun turk se a ka kjo lidhje me operacionet në Siri apo bëhet fjalë për stërvitje. Fidan është habitur me këtë dhe se menjëherë merr në telefon shefin e shtabit të përgjithshëm të ushtrisë, Hulusi Akar. Ky i fundit ka thënë se nuk di gjë për çka bëhet fjalë dhe se i ka premtuar se do të hetojë këto informacione. Por pas një ore Akar nuk i paraqitet Fidanit, pasi që ai ishte rrëmbyer në shtabin e përgjithshëm.

Shefi i shërbimit sekret më pas informon Erdoganin për skenarin, i cili po pushonte në Marmaris. Atëherë ata thërrasin gjeneral – majorin Zeki Aksakali, komandantin e forcave speciale, për të nisur operacionin e shpëtimit.


Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Zemra.org

Komenti juaj:

VEREJTJE: Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet, ne te kundert, komenti nuk do te publikohet. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Zemra.Org!

*
*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.