Dashuria

Tetë mënyra se si trupi ynë reagon ndaj ndarjes me një të dashur

Pavarësisht nëse janë zakonet tuaja të të ngrënit, zakonet e gjumit ose lëkura juaj, këtu janë disa nga mënyrat se si trupi juaj reagon ndaj humbjes së dikujt.

Përzierje ose humbje oreksi

Individët e lidhin një zemër të thyer me “ngrënjen” e ndjenjave të tyre dhe forma më e njohur e komedive romantike është “mbytja” në akullore dhe çokollatë.

“Por shqetësimi i humbjes ose ndarjes me dikë mund të aktivizojë reagimin luftarak të trupit tuaj”, thotë Mark Leary, profesor i psikologjisë dhe neuroshkencës në Universitetin Duke. Kur kjo ndodh, trupi juaj pompon gjak, i cili përndryshe do të nxiste procesin e tretjes, në muskujt tuaj.

Kjo mund t’ju bëjë të ndiheni të përzier.

Një vorbull mendimesh

Pas një ndarjeje, mund ta gjeni veten duke përsëritur atë që ndodhi dhe duke u përpjekur ta kuptoni atë. Këto mendime marramendëse janë normale dhe nuk do të thotë se jeni obsesive, sipas terapisti Aimi Daramus.

Nëse keni përjetuar një lloj pikëllimi, mendja juaj shpesh do të riprodhojë ngjarjet që çuan në të për t’u mbrojtur nga shqetësimet e ardhshme.

Terapistja Megan Watson shtoi:

Mendjet tona natyrisht duan të mendojnë për pyetje që nuk mund t’i kuptojnë ose kuptojnë. Ky mund të ndodhë, për shembull, nëse jeni ndarë dhe nuk i keni kuptuar motivet e partnerit për t’u ndarë. Truri përpiqet të merret me shqetësimin e pasigurisë duke krijuar histori se pse ndodhi ndarja.

Netët pa gjumë

Ndarjet mund të jenë mjaft stresuese dhe sipas Fondacionit Kombëtar të Gjumit, çdo ngjarje stresuese mund të shkaktojë pagjumësi akute ose vështirësi për të fjetur ose për të qëndruar në gjumë.

Kjo ndodh për shkak të rritjes së niveleve të hormonit të stresit, kortizolit në trupin tuaj, i cili mund t’ju pengojë të bini në një gjumë të thellë.

Por mos u shqetësoni, trupi juaj së shpejti do të përshtatet dhe ju duhet të jeni në gjendje të flini si zakonisht.

Qëndroni në të njëjtën orë gjumi çdo natë, shmangni kafeinën dhe meditoni për të qetësuar mendjen tuaj.

“Uria e lëkurës”

Pas një ndarjeje, javë ose muaj mund të kalojnë pa kontakt fizik me personin tjetër.

Ne kemi lindur me një nevojë për prekje njerëzore, thotë Corey Floyd, profesor i komunikimit në Universitetin e Arizonës.

Pra, mos prekja e një personi të dashur për një periudhë të gjatë kohore mund t’ju bëjë të ndiheni të shqetësuar, të stresuar dhe të lodhur. Madje mund të dobësojë sistemin tuaj imunitar, thotë Dr. Floyd.

Dërgimi i mesazheve ish-it

Ne të gjithë kemi pasur nevojë për t’i dërguar një mesazh ish-it tonë në një moment. Për fat të mirë, këshilltarja për marrëdhënie Amy Chan thekson se kjo dëshirë është mjaft normale.

Kur jeni në një lidhje, truri juaj në fakt formon rrugë nervore që lidhen me kujtimet me partnerin tuaj. Pra, kur ai person është larguar, truri juaj krijon një përgjigje ndarjeje që shkakton dhimbje zemre, trishtim dhe pikëllim.

Amy tha se mënyra më e mirë për të shmangur dërgimin e mesazheve me ish-in tuaj është t’i mbani ata larg syrit, jashtë mendjes, për shembull, duke i fshirë ato nga llogaritë tuaja të mediave sociale.

Dhimbje fizike

Nuk është vetëm dhimbja metaforike që mund të shkaktojë një ndarje. Trupi juaj mund të lëndohet fizikisht.

Në vitin 2010, tre studiues të marrëdhënieve shikuan skanimet e trurit të 15 njerëzve me zemër të thyer dhe zbuluan se trazirat e tyre emocionale shkaktuan aktivitetin e trurit në të njëjtat zona ku truri përpunon dhimbjen fizike.

“Sindroma e Zemrës së Thyer”

Kjo është e rrallë, por disa njerëz mund të përjetojnë “sindromën e zemrës së thyer”, një ngjarje e papritur e arrestit kardiak të shkaktuar nga stresi ekstrem.

E njohur gjithashtu si kardiomiopatia Takotsubo, ajo zakonisht prek gratë mbi moshën 50 vjeç, sipas Insajder.

Kur dikush përjeton efektet e sindromës së zemrës së thyer, hormonet e stresit nxitojnë në muskulin e tyre të zemrës, duke e mpirë atë përkohësisht dhe duke shkaktuar rrahje të parregullt.

Ky lloj arresti kardiak mund të ndihet si një atak në zemër dhe në disa raste të jetë fatal, thotë kardiologia Dr Harmony Reynolds dhe shton:

“Çdo gjë që shkakton një rritje të papritur të hormoneve të stresit mund ta shkaktojë atë, të tilla si një sëmundje, një lëndim i papritur ose vdekja e një të dashur”, tha ajo.

Lëkura bëhet e përflakur

Gjëja e fundit që dëshironi pas ndarjes është lëkura e keqe.

“Stresi i një zemre të thyer mund të shkaktojë rritje të tepërt të gjëndrave të yndyrës dhe qelizave të lëkurës, duke çuar në bllokimin e poreve, të cilat janë një terren për puçrrat”, thotë Dr. Josie Howard, instruktor klinik i psikologjisë në Universitetin e Kalifornisë, San Francisko.

Mund të ndjeni gjithashtu një rritje të adrenalinës, e cila mund të shkaktohet nga stresi, tha dermatologia Dr. Debra Luftman për Cosmopolitan.

Trupi juaj do të fillojë të përshtatet me ndryshimin sapo të kapërcejë tronditjen fillestare të thyerjes së zemrës. Do të kalojë “ndryshime të papritura kimike”, pothuajse si me një lloj tërheqjeje, tha psikologia klinike Christine Bianchi dhe shtoi:

Por neurotransmetuesit që dëshirojnë hormonet e ndjenjës së mirë që ka dhënë marrëdhënia juaj e mëparshme do të fillojnë të përshtaten dhe të gjejnë mënyra të reja për të marrë atë ndjenjë të këndshme.

Show More

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button