Thenie Dashurie

Thënie interesante

Dashuri + Kujdes = Nena
Dashuri + Brengosje = Babai
Dashuri + Ndihme = Motra
Dashuri + Mbrojtje = Vellai
Dashuri + Jete = Gruaja / Burri…
Dashuri + Kujdes + Brengosje
+ Ndihme + Mbrojtje + Jet
[?]……..Familja……..[?]

 

Shoqerin zgjidhe….Mikun pranoje….Miqesin zgjeroje….Farefisin vizitoje…. Respektin kultivoje….Dashurin dhuroje….
Urejtjen mohoje…. Jeten jetoje….Dhe mbi te gjitha….ZOTIN ADHUROJE……

 

Mos u Gëzoo shumè kur vrapojnë shum pas teje, sepse Ekonomia thotë:
-Kur ulet Çmimii rritet Kërkesa !

 

Kurre mos i gjyko njerezit per pak kohe, sepse cdo shenjtor ka nje te shkuar dhe cdo mekatar ka nje te ardhme. Bota rrotullohet !!..Cdo lumturi qe te eshte mohuar,do te kthehet !!..Cdo lot qe ke derdhur,do numerohet !!..Cdo enderr e harruar do realizohet !!..Ata qe te lenduan do pendohen.Ata qe te braktisen,cdo dite me endrren per tu kthyer do zgjohen.Padrejtesite qe tu bene do te gjykohen !!..Gejeshtrat qe tu thane do te zbulohen !!..Dashuria e dhene nje dite do te kthehet !!..Buzeqeshja jote nga dikush do te adhurohet !!..Dikur bota ndali per ty,por nje dite per ty do rrotullohet….

 

Nje vajze 18 vjece mban ne dore femijen e saj
Njerezit e quajne kurve, nuk e dine qe e kane perdhunuar
Njerezit nje tjeter person e shajne per shkak te peshes se tij
Askush nuk e di qe vuan nga nje semundje qe shkakton mbipeshe
Dike tjeter me shenja ne fytyre e quajne te shpifur, nuk e dine qe ai eshte nje hero dhe plaget i jane shkaktuar teksa ka rrezikuar jeten per te shpetuar dike
Morali: Kurre mos e gjyko nje njeri nese nuk e di historine e tij..

 

Kur i bertet femres, ka nje tjeter mashkull qe deshiron t’i FLASE LEHTE ne vesh ! Kur e ofendon, e nenvlerson, ka nje tjeter mashkull qe i PROPOZON ne menyre delikate ! Kur e ke tenden dhe se pelqen, ka nje tjeter mashkull qe do jepte GJITHCKA per ta pasur ! Kur e ben te qaje, ekziston tjetri qe i kthen BUZEQESHJEN ! Sepse nese harron të kujdesesh për femrën tënde….. DIKUSH tjetër do ta bëj në vëndin tënd!

 

E godet – duron .. e vret – mbijeton …. e lendon- reziston .. ka dhimbje – sherohet . rrezohet por vazhdon te eci perseri … qan por than dhe lotet .. shembet ringrihet .. humbet shpresat por i ringjen ato .. fundoset por arrine del ne siperfaqe perseri .. bishe por edhe e bukur .. e ftohte por edhe e dashur .. e rrezikshme por sensuale .. hidherohet por gjen kunder helmin .. ska force por e gjen fuqin .. humbet por pranon vetem fitoren .. i erren syt por ajo gjen force te shikoj … humbet shpresen por jo pergjithnje , zhgenjehet por perseri enderron , beson … Kjo eshte FEMRA!

 

Sonte…përpara se të mendosh rreth nje fjale të pakëndshme, mendo për dikë që nuk mund të flasë!
Sonte…përpara se të ankohesh për shijen e ushqimit, mendo për dikë qe nuk ka çfarë të hajë!
Sonte…përpara se të ankohesh për jetën, mendo për dikë që vdiq në moshë të re!
Sonte…përpara se të ankohesh për rrëmujën në shtëpi, mendo për dikë që jeton në rrugë!
Sonte…përpara se të ankohesh për kilometrat e gjata që bën me makinë, mendo për dikë që të njëjtën largësi duhet ta bëjë me këmbë!
Sonte…kur mendimet depresive të të rrëzojnë poshtë, vendos një buzëqeshje në fytyrë dhe falendero Zotin që je gjallë…!!

 

Të jesh i bukur, nuk ka rëndesi…se bukurin tuaj e josh një njeri..
– Të jesh i zgjuar, s’do të thotë gjithcka..se mendjen ta prish dhe një budalla..
– Të jesh i pasur, kot sa je ..parat sot i ke nesër si ke..
– Të sinpatizosh dikë, është fare kot..se thua është ëngjëll e të del idiot..
– Të jesh i sinqerte është fatkeqsi.. në këtë botë rebele nuk njihet drejtësi..
– E të dashurosh, thonë është gjë e bukur.. nëse dashuron vërtet ke bëre dhe një tjetër të lumtur.

 

Femijeria, eshte mosha me e bukur, ne te cilien sejcili pa diskutim qe ka kujtimet e veta rreth saj…
Pra a mund te na tregoni kujtimet tuaja te bukura, te vecanta dhe me mbreseleneset ne jeten tuaj, qe nuk i harroni edhe sot e kesaj dite, dhe qe ndoshta nuk do ti harroni as edhe ne ardhmen…

 

Ndonjëherë lodhesh . . . Lodhesh duke e parë veten si zhgënjehesh nga persona që i do . . . Lodhesh nga pafytyrësia e njerëzve . . . Lodhesh duke ecur përpara me kokën lart sikur asgjë të mos kishe ndodhur , kur në fakt je thyer përbrenda . . . Lodhur duke lejuar të tjerët të të lëndojnë . . . Lodhur duke falur pabesitë e të tjerëve . . . Lodhur duke parë veten si ndryshon . . . Lodhur duke vrapuar pas dikujt që nuk bën asnjë hap për të ardhur drejt teje . . . Lodhur duke jetuar këtë jetë të padrejtë…

 

DUAJ DHE MOS URREJ…!!! Trego te verteten dhe mos genje. . . Nese gabon, kerko falje dhe pendohu. . . Nese te kerkojne falje, fali se dhe vet ti gabon. . . Nese te flasin keq, ti hesht dhe duro. . . Nese te bejn mire, mos ua harro, ktheje te miren dyfish. . . Nere don qe te jesh njeri i mire, mendo dhe vepro vetem mire. . . Nje dite do te largohesh nga kjo bote dhe shperblimin e ke ne boten tjeter. . . Zoti sheh, degjon, ndoshta vonon por kurre nuk te harron.!! . . . . . .

 

 

Show More

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button