s Ushtria turke e gatshme që të ndihmojë çlirimin e trojeve shqiptare | www.Zemra.Org

Ushtria turke e gatshme që të ndihmojë çlirimin e trojeve shqiptare

Kryeministri turk Recep Taip Erdogan ka kërcënuar me shpërbërje të Maqedonisë dhe gjithe Ballkanit nëse te drejtat e shqiptarëve nuk merren parasysh.

Ai në një intervistë për kanalin shtetëror turk është se Turqia do të mbeshtesë vëllezerit shqiptarë nësë do jetë e nevojshme edhe me trupa ushtarakë.Ai poashtu  shtoj më tej se populli Shqiptar ka të drejtën e vetëvendosjes per krijimin e një shteti të madh Shqiptar, dhe se UÇK nuk është organizate rebele-terroriste por vullneti i shqiptarëve për të mbrojtur trojet e tyre.

Erdogan ka kërcënuar me shpërbërje të Maqedonisë dhe gjithe Ballkanit nëse te drejtat e shqiptarëve nuk merren parasysh. Ai shtoi se trupat kombëtare turke jane në gadishmeri dhe do ndihmojnë shqiptarët për çlirimin e trojeve shqiptare.

Kjo deklaratë e tillë e kryeministrit turk, ka ngjallur reagime të ashpra nga ministri i jashtëm grek dhe serb.

Demantohet lajmi, “deklarata” e kryeministrit turk nuk është e vërtetë

Demantohet “deklarata” e kryeministrit të Turqisë Rexhep Tajip Erdogan. Kjo dekaratë u përhap nëpër disa faqe të internetit , ku thuhej kinse ushtria turke është gati të intervenojë nëse shtypen shqiptarët. Por pas disa konsultimeve dhe informatave në lidhje me këtë çështje, arritën të dhëna se një deklaratë e tillë nuk është e vërtetë dhe se Turqia vazhdon ta luajë politikën e saj konstruktive në lidhje me Ballkanin dhe vendet Ballkanike.


Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Zemra.org

Tags: , , , , , ,

Komenti juaj:

VEREJTJE: Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet, ne te kundert, komenti nuk do te publikohet. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Zemra.Org!

*
*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.