BarcoletaNasradini

Barcoleta me Nasradinin

Nastradini

Nastradinit i ishte mërzitur jeta edhe vendosi të varë vetën në një pemë, në buzë të liqenit. Ai varet por dega thyhet dhe bije në uje. Kur del nga ujië thotë me veten e tijë, “për një të varme desh u mbyta”.

20 vitet e Nastradinit

Ne nji ode burash ,njeri e pyet Nasradinin:
O Nasradin.. sa vite i ke..?
Ai ja kthen …. 20vjet
Pas 20 vitesh i njejti person e pyet prap:
Nasradinin…se sa vite i bere?
Nasradini i thote: 20 vite!
Ai i habitun i thote:
-Si bre para 20 vite te kam pyet i kishe 20 vite .. e tash prap 20 vjet i ke?
Nasradini ja kthen: O burriiii nji her fol!!!

Nastradini dhe mbreti

E kish thirr mbreti Hajradinin edhe ja kish be 3 pytje!
1.Sa yje ka qielli?
2.Ku eshte mesi tokes?
3.Cka jam tu mendu une?

Si mos ti dish per 1 jav keto pytje do te vrasim!
Edhe Hajradini shkon me shpi edhe i kallzon Nasradinit
Nasradini thot lema ket pun mue une do shkoj te pergjigjem.
Shkon Nasradini dhe mbret ja ben pytjen e pare,

1.Sa ka yje ne qjell? – Nasradini pergjigjet: Sa qime ke ne kok ti mbret.
2.Ku eshte mesi tokes? – Nasradini pergjigjet: Aty ku je ul ti.
3.Cka jam tu mendu une? – Nasradini pergjigjet: Ti mendon se jam Hajredini, po un jam Nasradini.

Nastradinit i vodhen deren

Një herë nastradinit i vodhen derën e shtëpise,ai shkoj tek xhami dhe ja mori derën xhamis,roja e pyeti:ku po e çon deren?
Nastradini ju përgjigj.”Ju thoni se allahu din gjithçka,kur të më thotë se kush e vodhi derën e shtëpis time do e kthej derën e xhamis”.

Nastradini baba i gomëreve

Disa të rinjë panë Nastradinin që ishte mbështetur tek stalla e gomërve dhe donin ta tallnin.
Njeri më i shkathet i thotë:-”Ku je o Nastradin,baba i gomerve”.
Nastradini i përgjigjët:-“Po ti mor bir pse pake dalë prej stalle”?.

Nastradini në parajsë

Shkoi Nastradini në parajsë dhe po shikonte nëpër mure disa ore e pyeti engjellin-pse jane këto orë në parajsë?-më to masim korrupsionin nëpër botë.Shikon Nastradini orën e Italis levizte pak,shikonte orën e Amerikes akoma më shume,i pa të gjitha orët me rradhe por ate të Shqiperisë nuk e gjeti,pyeti engjellin-ku ndodhët ora e Shqiperise?- “E ka marrë zoti për ventilator”.

Nastradini në treg

Vajti Nastradini në treg për të blere vezë.
– Më falni sa është kokrra – 10 lek
– po këto te thyerat – 6 lek
A po mi then nja 30 kokrra?

Nastradini me gomarin në qytet

Shkoj një dite Nastradini me gomarin në qytet, dhe duke ecur nëpër qytet humb gomarin, kërko e kërko erdhi nata dhe nuk e gjeti, pastaj shkoi të flinte në hotel , kur vajti ne hotel nuk po gjente rehati dhe u fut nën krevat, pas pak vjen një qift te rinjësh dhe futet ne dhomë. I thotë djaloshi gocës,”në sytë e tu unë shikoi gjith botën. Nastradini me te dëgjuar këtë fjale del nga poshtë krevatit dhe i thotë,“te lutem po gomarin tim a e shikon kund “?

Nastradini puth vajzen e mbretit

Ishte njëher Nastradini dhe kalaoi përpara pallatit të Mbretit
Aty te ballkoni pa vajzen e mbretit dhe e puthi nga larg me dorë.
Vajza u inatos dhe shkoi të i jati dhe i tha se çfarë kishte ndodhur.

Mbreti thërret ushtrinë dhe ndjek Nastradinin nga mbrapa.
Nastradini e kuptoi dhe shkon shpejt ne pyll.
Ndes një zjarr dhe hypen lartë ne pemë.
Vjen mbreti dhe e pyet “çbën atje lartë o Nastradin”?

“Po dhe unë a ta Putha vajzan aq larg”? sherlock holmes movie
Mbreti ngeli pa fjalë dhe iku.

Nastradini dhe çelsat

Nastradini po punonte tokën, ndërkohë që i vjen një bashkëfshatar me urgjencë dhe i thotë :
– Vrap efendi , se po të digjet shtëpia .
– Punë e madhe, ia kthen Nastradini, çelsat i kam me vete…

Nastradini dhe Devja

Nje njeri pyeti Nastradinin: “A fluturon devja?” Nastradini ja kthen “Po vetem se duhet me gjet ni budalla qe e beson”.

Nastradini me Policin

Nje njeri kishte dergu gomarin ne treg per ta shitur. Pas nje kohe ju kishin rrethu te gjith gomarit duke qesh, per arsyje se ju ishte ngrit gomarit k***. Vjen nje polic dhe i thot pronarit qe gomari i tij duhet me ja fut k**** brenda, por gomari nuk merrete vesh. Ne ate moment vjen Nasradini dhe thot “une e bej qe ta fus brenda..” Polici i thot po ik ore e beke ti, e bej thot Nasradini dhe shkon i flet dicka te veshi… kur vertet gomari e fut brenda. te gjith mbeten te habitur. Polici e pyeti Nasradini, cka i the Nasradin? Nasradini i pergjigjet: i thash fute k.. brenda se po ta HA POLICI…

Nastradini dhe Cifuti

Nje here Nastradin efendiu kish mbetur fyshek pa leke dhe shkoi nen penxhere te nje cifuti te pasur dhe atje unjet ne gjunje e i lutet zotit:
– Me jep njeqind leke se, sikur te me japesh, nentedhjete e nente nuk i marr, ngaqe nuk mbaroj dot pune me aq! Cifuti qe mbante vesh permbrenda penxheres, e degjoi dhe tha me vete: “Do ta provoj njehere cdo te beje, do ti hedh vetem nentedhjete e nente leke; valle a do ti pranoje?” Dhe i mbeshtolli vertet aq leke ne nji shami dhe i hodhi perpjete mesa fuqi pati, pa i rene ne sy te Nastradinit. Dhe shamia me leke ra pastaj poshte, perpara Nastradinit, tamam sikur zbriti nga qielli. Ahere Nastradini zgjati doren e i mori dhe zgjidhi shamine e i numeroi: – Nje, dy, tri, … nentedhjete e nente dhe shamia njeqint! Tamam aq sa me duheshin! Dhe i futi ne xhep e shkoi.

Nastradini dhe qeni

Nje dite Nastradini shkoi tek dyqani i mishit dhe bleu 5 kile. Meqe ai nuk dinte sa si ta gatuante kasapi i dha dhe nje recete se si ta gatuante. Rruges i afrohet nje qen dhe i merr mishin, dhe nastradini i thote:
Ik ik, ik, se ti sdi as si gatuhet.

Nastradini dhe çelsat
Nastradini po punonte tokën, ndërkohë që i vjen një bashkëfshatar me urgjencë dhe i thotë :
– Vrap efendi , se po të digjet shtëpia .
– Punë e madhe, ia kthen Nastradini, çelsat i kam me vete…

Nastradini puth vajzen e mbretit
Ishte njëher Nastradini dhe kalaoi përpara pallatit të Mbretit
Aty te ballkoni pa vajzen e mbretit dhe e puthi nga larg me dorë.
Vajza u inatos dhe shkoi të i jati dhe i tha se çfarë kishte ndodhur.
Mbreti thërret ushtrinë dhe ndjek Nastradinin nga mbrapa.
Nastradini e kuptoi dhe shkon shpejt ne pyll.
Ndes një zjarr dhe hypen lartë ne pemë.
Vjen mbreti dhe e pyet “çbën atje lartë o Nastradin”?
“Ja ziej fasule i tha”, “po zihen aq lart fasulet”.
“Po dhe unë a ta Putha vajzan aq larg”?
Mbreti ngeli pa fjalë dhe iku.

Nastradini në treg
Vajti Nastradini në treg për të blere vezë.
– Më falni sa është kokrra – 10 lek
– po këto te thyerat – 6 lek
A po mi then nja 30 kokrra?

Nastradinit i vodhen deren
Një herë nastradinit i vodhen derën e shtëpise,ai shkoj tek xhami dhe ja mori derën xhamis,roja e pyeti:ku po e çon deren?
Nastradini ju përgjigj.”Ju thoni se allahu din gjithçka, kur të më thotë se kush e vodhi derën e shtëpis time do e kthej derën e xhamis”.

Show More

2 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button