s Beogradi heq dorë nga zgjedhjet në Kosovë?! | www.Zemra.Org

Beogradi heq dorë nga zgjedhjet në Kosovë?!

Beogradi heq dorë nga organizimi i zgjedhjeve lokale në Kosovë, sepse rreziku i sigurisë për mbajtjen e tyre, pa mbështetjen e UNMIK-ut dhe të komunitetit ndërkombëtar, është i madh, shkruajnë mediat serbe duke u thirrur në burime brenda qeverisë.

Sipas gazetës “Novosti”, pa mbështetjen logjistike të UNMIK-ut, është i pamundur organizimi i zgjedhjeve në jug të lumit Ibër.

Sipas të njëjtit burim, ministri për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Goran Bogdanovic, ka thënë se autoritetet e Beogradit janë në kontakt me UNMIK-un dhe EULEX-in për të mbajtur zgjedhjet parlamentare në Kosovë.

“UNMIK-u na e ka bërë me dije se ai nuk mund të marrë pjesë në zgjedhjet lokale. Organizimi i tyre është në përputhje me Kushtetutën dhe me ligjet, por duhet marrë parasysh edhe situatën specifike në terren”, ka thënë Bogdanovic, transmeton REL.

Vazhdimësinë e pushtetit vendor në komunat në veri, sipas gazetës “Novosti”, Beogradi do ta sigurojë me drejtori të përkohshme.

Ditë më parë, misioni i Kombeve të Bashkuara në Kosovë, UNMIK, i është përgjigjur negativisht kërkesës së Beogradit për organizimin e zgjedhjeve të tij lokale në Kosovë, duke theksuar si arsye rrethanat në terren.

Institucionet e Kosovës, ashtu si dhe autoritetet ndërkombëtare, kundërshtojnë mbajtjen e zgjedhjeve të Serbisë në territorin e Kosovës.


Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Zemra.org

Tags: , , , ,

Komenti juaj:

VEREJTJE: Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet, ne te kundert, komenti nuk do te publikohet. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Zemra.Org!

*
*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.