s Serbia e ka njohur pavarësinë e Kosovës!? | www.Zemra.Org

Serbia e ka njohur pavarësinë e Kosovës!?

Me marrëveshjet e nënshkruara në Bruksel nga delegacionet e Kosovës dhe Serbisë, Beogradi e ka njohur “de facto” dhe “de jure” pavarësinë e Kosovës, ka thënë ministri i Punëve të Jashtme i Kosovës, Enver Hoxhaj, në një bisedë për agjencinë italiane të lajmeve “Nova”, gjatë vizitës së fundit në Romë.

Hoxhaj ka potencuar se Serbia e ka njohur sovranitetin e brendshëm dhe ndërkombëtar të Kosovës, përmes marrëveshjes mbi menaxhimin e integruar të kufijve.

“Në dhjetor 2011 delegacionet e Serbisë dhe Kosovës kanë nënshkruar në Bruksel një marrëveshje mbi menaxhimin e integruar të kufijve. Bëhet fjalë për një marrëveshje shumë të rëndësishme, sepse në këtë mënyrë Beogradi ka njohur ‘de facto’ e ‘de jure’ ekzistencën e kufijve ndërshtetërorë midis Kosovës dhe Serbisë. Ky është një ndryshim i madh”, ka thënë shefi i diplomacisë kosovare.

“Protokolli teknik parashikon 6 vendkalime kufitare me praninë e njësive policore dhe doganave të Kosovës nga ana jonë dhe nga Serbia nga ana tjetër. Kur Beogradi ka pranuar këtë marrëveshje bilaterale, ka njohur automatikisht edhe sovranitetin e brendshëm të shtetit tonë”, theksoi Hoxhaj.


Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Zemra.org

Tags: , , , ,

Komenti juaj:

VEREJTJE: Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet, ne te kundert, komenti nuk do te publikohet. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Zemra.Org!

*
*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.