s Shtohet presioni diplomatik ndaj Beogradit | www.Zemra.Org

Shtohet presioni diplomatik ndaj Beogradit

Në Berlin nuk ka optimizëm se Serbia do të përmbushë gjithçka që kërkohet nga ajo, sidomos kur dihen qëndrimet e kundërta për përdorimin e Rezolutës 1244 në përfaqësimin rajonal të Prishtinës.

Momentalisht, nuk ka paralajmërime për vazhdimin e dialogut mes Prishtinës dhe Beogradit, ndërsa presioni mbi Beogradin po rritet pothuajse çdo ditë, dhe kjo vërehet nga deklaratat e zyrtarëve të paemëruar evropianë në Bruksel.

Ata, nëpërmjet mediave, porosisin se në takimin e Këshillit të Ministrave të BE-së më 27 shkurt, Serbia nuk do të marrë statusin e kandidatit nëse Beogradi gjatë javën tjetër nuk arrin marrëveshje me Prishtinën për përfaqësimin rajonal të Kosovës, shkruan e përditshmja “Politika” e Beogradit.

Sipas burimeve të kësaj ditoreje, në qarqet diplomatike gjermane edhe më tutje mbizotëron qëndrimi në lidhje me përmbushjen e kushteve për kandidaturën e Serbisë, ku përmendet edhe heqja dorë nga insistimi i Serbisë në Rezolutën 1244. Për këtë, ata thirren edhe në mendimin e Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë në Hagë, përkitazi me shpalljen e pavarësisë së Kosovës.


Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Zemra.org

Tags: , , , , , , ,

Komenti juaj:

VEREJTJE: Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet, ne te kundert, komenti nuk do te publikohet. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Zemra.Org!

*
*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.