s Si duken femrat e forta! (Foto) | www.Zemra.Org

Si duken femrat e forta! (Foto)

Fotografi Martin Schoeller ka bërë disa fotografi të pazakonta të femrave më të fuqishme në botë, të cilat profesionalisht merren me ‘bodybuilding’.

Në botën ku vlerësohet secili muskul, këto fotografi mund të jenë dëshmi e të përsosurës, mirëpo për pjesën normale të botës janë dëshmi e ekstremes.

Gara e parë profesionale e “bodybuildingut femëror” është mbajtur në SHBA në vitin 1978, ndërsa konkurrentet vlerësohen në bazë të formës, simetrisë, proporcioneve, tonusit muskulor, pozimit dhe masës së përgjithshme të bukurisë.

Edhe pse kurrë nuk flitet për këtë temë, sipas Daily Mail, shumë femra përdorin hormonin muskulor testosteron, sepse është vështirë që ato të zhvillojnë muskuj të ngjashëm me meshkujt.


Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Zemra.org

Tags: , , , ,

Komenti juaj:

VEREJTJE: Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet, ne te kundert, komenti nuk do te publikohet. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Zemra.Org!

*
*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.