MMASport

UFC zgjodhi përballjet më të zjarrta dhe luftëtarët më të mirë për vitin 2020

UFC zgjodhi përballjet më të zjarrta dhe luftëtarët më të mirë për vitin 2020 – mbesin jashtë Khabib dhe Conor

Viti 2020 ka qenë një vit jo aq i zakontë edhe për UFC-në, shkaku i pandemisë me coronavirus, derisa festuan vitin e 28-të.

Sporti i arteve parciale të përziera, me seli në ShBA, kishte shumë sfida në këtë vit, duke detyruar presidentin Dana White që të zhvendoste përballjet në një ishull në Abu Dabi.

Aty, të gjithë yjet e MMA-së janë testuar për COVID-19, para se të fillonin luftën e tyre, në mënyrë që  të shkonte i gjithë procesi mirë dhe ashtu ndodhi.

Por, UFC ka bërë përzgjedhjen e betejave më të zjarrta që janë zhvilluar gjatë vitit që lamë pas, derisa janë përzgjedhur edhe yjet më të mirë. Aty mungojnë Khabib Nurmagomedov dhe Conor McGregor, që nuk ishin mjaftë aktiv në këtë vit kalendarik.

Dagestanezi u pensionua pas fitores ndaj Justin Gaethjes, derisa irlandezi po rikthehet në UFC pas pensionimit të tretë brenda katër vitesh.

Përballjet më të zjarrta që janë zhvilluar në vitin 2020 sipas UFC-së:

10 – Vicente Luque – Niko Price (rimeç)

9 – Jon Jones – Dominick Reyes

8 – Frankie Edgar – Pedro Munhoz

7 – Rose Namajunas – Jessica Andrade (rimeç)

6 – Justin Gaethje – Tony Ferguson

5 – Dan Hooker – Paul Felder

4 – Josh Emmett – Shane Burgos

3 – Dustin Poirier – Dan Hooker

2 – Deiveson Figueiredo – Brandon Moreno

1 – Zhang Weili – Joanna Jedrzejczyk.

Yjet më të mirë të MMA-së të përzgjedhur nga UFC:

10 – Izraeli Adesanya

Viti 2020 ishte një i çuditshëm, kur mbreti i peshave të mesme mund dy sfidues të frikshëm dhe është në vendin e 10-të. Kjo ndoshta për shkak të fitores së tij taktike ndaj Yoel Romero në muajin mars, e cila nuk ishte edhe aq e zjarrtë se sa pritej, por hej, duhen dy për të ndodhur diçka e tilë. Dhe sapo shtatori hyri, njeriu që u shfaq në kopertinën e UFC 4 të EA Sports dha një performancë të mirë në mposhtjen e Paulo Costas të pamposhtur më parë në më pak se dy raunde.

9 – Charles Oliveira

Charles Oliveira ka qenë prej kohësh njëri nga luftëtarët më të nënvlerësuar në UFC. Kjo për shkak edhe të kategorisë ku gjendet. Por, kjo gjë nuk e ndalojë atë që të sifdojë Kevin Leen dhe Tony Fergusonin, e që ishte një vit për të për ta kujtuar.

8 – Glover Teixeira

Triumfoi ndaj Anthony Smith dhe Thiago Santos, por atij i duhet ende kohë që të luftojë për titull edhe pse tani është në një moshë të shtyrë.

7 – Brandon Moreno

Brandon Moreno gati sa nuk zuri vendin e parë këtë vit pas një triumf ndaj Jussier Formiga dhe Brandon Royval. Një fitore do të kishte bërë histori për “The Assassin Baby”, pasi ai do të ishte bërë meksikani i parë që do të fitonte titullin e UFC-së.

6 – Valentina Shevchenko

Mbretëresha e divizionit të peshave të mesme të lehta mbeti e paprekur në vitin 2020, me një humbje nga Katlyn Chookagian dhe një fitore të qartë ndaj Jennifer Maia, mjaftuan që ai të mbetet në krye të listës. Viti 2021 nuk do të jetë i lehtë për të, pasi do ketë trilogjinë me Amanda Nunes.

Valentina Shevchenko of Kyrgyzstan poses for a portrait backstage during the UFC 255 event at UFC APEX on November 21, 2020 in Las Vegas, Nevada. (Photo by Mike Roach/Zuffa LLC)

5 – Khamzat Chimaev

Khamyat Chimaev duke dhuruar një nokaut brenda 17 sekondash ndaj Gerlad Meerschaert, zuri vend në këtë vit në top dhjetëshen e më të mirëve në MMA.

4 – Gilbert Burns

Një luftëtar tjetër që mund të ishte në krye të kësaj liste me një rrip kampionati rreth belit është Gilbert Burns, i cili mori një fitore mbresëlënëse ndaj Demian Maia dhe Tyron Woodley. Tani duke pritur për një datë të planifikuar me “The Nigerian Nightmare”, Burns ka qëllimin të fillojë vitin 2021 duke fituar një titull.

Gilbert Burns of Brazil reacts after his victory over Tyron Woodley in their welterweight fight during the UFC Fight Night event at UFC APEX on May 30, 2020 in Las Vegas, Nevada. (Photo by Jeff Bottari/Zuffa LLC)

3 – Kevin Holland

Për shumë, viti 2020 ishte viti më i keq ndonjëherë. Për Kevin Holland, ishte një vit i mundësive, dhe ai jo vetëm kapi secilin që mundi, por ai e kapitalizoi secilin, duke shkuar në 5-0 me katër nokaut në periudhat kundër Anthony Hernandez, Joaquin Buckley, Darren Steëart, Charlie Ontiveros dhe “Jacare” Souza. Ai madje mori tre shpërblime të Performancës së Natës. Ky është një vit i paharrueshëm për të.

Kevin Holland celebrates his KO victory over Jacare Souza of Brazil in their middleweight bout during the UFC 256 event at UFC APEX on December 12, 2020 in Las Vegas, Nevada. (Photo by Jeff Bottari/Zuffa LLC)

2 – Jan Blachowicz

Duke realizuar 2 (fitore) -4 (humbje), e që ishte në fillim të karrierës së tij në UFC, nuk dukej sikur Jan Blachowicz do të kishte një rrip kampioni përreth belit të tij. Por, pas këtij fillimi të përafërt, polaku shkoi në 8-1, me dy fitore më të fundit duke qenë një nokaut nfaj Corey Anderson në një rimeç dhe një humbje ndaj Dominick Reyes, e që i dha atij titullin kampion.

Jan Blachowicz of Poland celebrates after defeating Dominick Reyes in their light heavyweight championship bout during UFC 253 inside Flash Forum on UFC Fight Island on September 27, 2020 in Abu Dhabi, United Arab Emirates. (Photo by Josh Hedges/Zuffa LLC)

1 – Deiveson Figueiredo

Duke filluar vitin me një humbje ndaj Joseph Benavidez kjo bëri që Figueiredo të luftonte deri në fund që të merrte titullin kampion e që kjo iu siguruar në rimeçin ndaj Benavidez. Pastaj detyroi Alex Perezin që të dorëzonte meçin dhe Figueiredo e përfundoi vitin me një barazim ndaj Brandon Morenos. /Telegrafi/

 

Show More

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button